Sprzątanie całego domu nie jest ani łatwe zadanie, ani przyjemne. Nie zmienia to faktu, że jest najważniejszym obowiązkiem domowy, który powinno się regularnie wykonywać. Warto jednak podzielić sobie tę czynność na kilka etapów, co pomoże Ci zadbać o czystość w domu. Generalne porządki obejmują najczęściej salon, sypialnię, łazienkę, kuchnię i korytarz, a to przecież sporo pomieszczeń. Od czego zacząć sprzątanie domu?

Co znaczy generalny porządek w domu?

Zazwyczaj za wielkie porządki zabieramy się dopiero przed świętami lub ważniejszymi wydarzeniami w naszym życiu. Generalne sprzątanie można, a nawet powinno urządzać się regularnie – nie tylko od święta. Musimy pamiętać, aby nie porywać się od razu z motyką na słońce i nie liczyć na to, że uda nam się porządnie posprzątać dom w ciągu jednego dnia. Więc jak efektywnie sprzątać? Całą pracę najlepiej jest podzielić sobie na kilka dni, aby w każdy z nich zająć się innym pomieszczeniem. W taki sposób będziemy mogli skupić się na istotnych szczegółach, a nie tylko na powierzchownym sprzątnięciu bałaganu.

Co właściwie oznacza gruntowne sprzątanie domu? Otóż jego celem jest nie tylko szybkie uprzątnięcie wszystkiego, co zalega i jest widoczne, ale także tego, czego nie widać. Mowa tutaj o wszelkich zakamarkach, ramach obrazów, czy też górnej powierzchni szafy. W czasie, gdy sprzątasz całe mieszkanie, pozbywasz się wszystkiego, co nie jest Ci potrzebne – to złota zasada, której powinniśmy się trzymać. Stosy starych gazet, dziurawe ścierki, przeterminowana żywność, nietrafione prezenty, to tylko kilka przykładów bibelotów, które można znaleźć podczas sprzątania w mieszkaniu. Lista przedmiotów, które zazwyczaj leżą i się tylko kurzą może być znacznie dłuższa. Dlatego, zanim zabierzemy się za to, aby generalnie posprzątać dom, zrób porządny remanent w szafach i pozbądź się tego, co tylko zalega.

Jak efektywnie sprzątać dom? Od czego zacząć?

Aby sprzątanie domu, mycie okien, czy wycieranie kurzu zajmowało jak najmniej czasu, a jednocześnie dawało oczekiwane efekty, warto wiedzieć, od czego w ogóle zacząć. Wcześniej zostało wspomniane czego pozbyć się z mieszkania, dzięki czemu zyskasz dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Ale co dalej? Jakie kolejne kroki podjąć?

W pierwszej kolejności podziel porządki na kilka etapów. Nie ma sensu rzucać się na głęboką wodę i planować wszystko na jeden dzień. To się po prostu nie uda, chyba że wielkość mieszkania to standardowa kawalerka. W innym przypadku jest to za mało czasu, a za dużo do pracy, aby efektywnie sprzątać dom. Jeden dzień możesz poświęcić na mycie okien, drugi na sprzątanie łazienki, a trzeci na salon. Dobrze jest także zadbać o kolejność sprzątania mieszkania.

Efektywne sprzątanie to dobrze zaplanowane sprzątanie. Oprócz stworzenia harmonogramu prac każdego dnia, warto ustalić również kolejność wykonywania porządków. Jeśli w jednym dniu zaplanowałeś sprzątanie salonu, to możesz wyodrębnić określone czynności – mycie podłóg, odkurzanie, czyszczenie kurzy i mycie okien. Przygotuj sobie odpowiedni plan porządków, a zaoszczędzisz sporo czasu!

Jeśli nie mieszkasz sam, to podziel obowiązki na wszystkich. Część zadań mogą wykonać dzieci, a część dorośli. Należy o tym pamiętać, ponieważ w ten sposób można nauczyć swoje pociechy zachowywania porządku w domu. Maluchy mogą pozbierać rozrzucone zabawki, czy zrobić porządek w swoim biurku. Zanim jednak zabierzesz się za wielkie sprzątanie domu, musisz przygotować do tego odpowiedni sprzęt. Gumowe rękawiczki, gąbeczki, mop, szczotka i wiele innych rzeczy przydatnych warto uszykować sobie wcześniej.

Nie masz czasu? Firma sprzątające pomoże posprzątać dom!

W dzisiejszych czasach niektórzy ludzie mają program z tym, aby wygospodarować, chociaż pół godziny na sprzątanie domu. Nieustanna praca, rozwój, pasje, to wszystko sprawia, że brakuje nam godzin w dobie. Dlatego też domowe obowiązki można zlecać firmom, które oferują sprzątanie. Jako profesjonalna marka na rynku, zatrudniamy najlepszych specjalistów, którzy pomogą zadbać o Twój porządek w domu, w kuchni, salonie, łazience, czy gdziekolwiek indziej. Dysponujemy w pełni profesjonalnymi środkami czyszczącymi, które są bezpieczne. Dzięki temu my wykonujemy za Ciebie domowe czynności, a Ty możesz cieszyć się wolnym czasem dla rodziny.