Coraz więcej korporacji i przedsiębiorstw powierza utrzymywanie czystości w swoich przestrzeniach biurowych zewnętrznym firmom sprzątającym. Podobnie postępują właściciele mieszkań, którzy nie mają czasu na sprzątanie, a chcą utrzymać wnętrze w nienagannym stanie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby cieszyć się z dobrej jakości usług ekipy sprzątającej, należy wybrać tę najwłaściwszą. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Sprawdź opinie 

Poszukiwania firmy sprzątającej rozpoczynają się zazwyczaj od wpisania tej frazy w Internecie. W rezultacie pojawia się wiele wyników, które trzeba jakoś przefiltrować. Jak przeglądać takie oferty? Na samym początku warto zwrócić uwagę na opinie o danej firmie sprzątającej. Sprawdź, czy może się poszczycić pozytywnymi opiniami lub referencjami. Możesz to zrobić na stronie internetowej, ale także w wielu specjalistycznych serwisach i aplikacjach do tego przeznaczonych. Źródła internetowe, fora tematyczne i komentarze byłych klientów to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dzięki temu już na samym początku odrzucisz propozycje, które nie cieszą się pozytywną oceną.

Innym sposobem na pozyskanie ciekawych propozycji firm sprzątających jest rozmowa z jej klientami. Informacje z pierwszej ręki są na wagę złota, bo można mieć pewność ich prawdziwości. Ponadto możliwe staje się pozyskanie danych bardziej szczegółowych, na przykład tych o kosztach czy zasadach współpracy.

Podejście firmy do klienta

Kiedy już zdecydujesz się na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z firmą, dobrze jest zaobserwować, jakie jest jej podejście do relacji z klientem. Aspekt ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłej owocnej współpracy. Sprawdź, czy przedstawiciel firmy jest zaangażowany, otwarty na Twoje pytania, kontaktowy, czy udziela pełnych informacji, mówi na temat.

Na decyzję o podjęciu współpracy powinna wpłynąć również elastyczność i zdolność dostosowania się do Twoich specyficznych wymagań, na przykład niestandardowych godzin pracy czy obowiązków, które chcesz zlecić. Niezwykle istotna jest też niezawodność i terminowość. Zatrudniając daną ekipę, musisz mieć pewność, że wszystkie zadania zostaną wykonane rzetelnie i na czas. Przeanalizuj też, czy firma sprzątająca nie ma problemu z respektowaniem specyficznych zasad, na przykład w zakładach przemysłowych czy innych specjalistycznych placówkach. To mówi bardzo dużo o kompetencjach jej pracowników.

Doświadczenie i specjalizacja firmy sprzątającej

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, które na swoim wyposażeniu posiada specjalistyczne urządzenia, musisz zatroszczyć się o to, żeby firma sprzątająca zdawała sobie z tego sprawę i wiedziała, jak profesjonalnie zadbać o konserwację i czyszczenie sprzętów. Bardzo wiele podmiotów biznesowych dysponuje drogimi, nowoczesnymi akcesoriami i nie może pozwolić sobie na ich uszkodzenie czy zniszczenie. Podobnie jest z drogocennymi przedmiotami czy pamiątkami w domach. Z tego właśnie powodu warto się upewnić, czy firma sprzątająca, którą wybierasz, ma wykupione ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC i certyfikaty

Dzięki ubezpieczeniu niwelujesz ryzyko poniesienia strat z powodu uszkodzenia wyposażenia, które może wyniknąć z zaniedbania, przypadkowego uderzenia lub po prostu braku wiedzy o prawidłowych metodach czyszczenia. Ubezpieczenie jest ważne, jednak szukając firmy sprzątającej, chcesz wybrać po prostu tę najlepszą. W tym celu warto sprawdzić, czy dany podmiot posiada certyfikaty lub dodatkowe zaświadczenia. Jednym z najważniejszych jest wydawany przez Polską Izbę Gospodarczą Czystości certyfikat „Gwarant Czystości i Higieny”. Jeśli firma legitymuje się takim wyróżnieniem, to bardzo dobry znak.

Sprzęt i środki czystości

Profesjonalna firma sprzątająca powinna dysponować bardzo nowoczesnym, różnorodnym i specjalistycznym sprzętem. Tylko wtedy będzie mogła świadczyć naprawdę kompleksowe usługi. Wydajne odkurzacze przemysłowe, akcesoria renomowanych producentów, skuteczne, sprawdzone i bezpieczne chemiczne środki czystości, których nie znajdziesz w standardowych sklepach, czy preparaty impregnujące i konserwujące – to już połowa sukcesu. Rzecz jasna liczy się o także jakość samego sprzątania, ale zaawansowane akcesoria są do tego niezbędne.

Usługi dodatkowe

Klienci, oprócz chęci utrzymania czystości, mają często także wiele innych potrzeb. Firmy zdają sobie z tego sprawę, dlatego dywersyfikują swoje usługi i składają wiele dodatkowych propozycji. Na takie działania wpływ ma niewątpliwie również duża konkurencja w branży. Każda firma chce być tą najlepszą, z najbardziej kompleksową ofertą. Niektóre przedsiębiorstwa świadczą usługi sezonowe, takie jak grabienie liści, zamiatanie czy odśnieżanie wjazdu lub miejsc parkingowych. Jeśli więc w domu, ogrodzie czy przestrzeni wokół biura masz do zlecenia rozmaite prace, możesz powierzyć je wszystkie jednemu podmiotowi. Ułatwi Ci to organizację i może wiązać się z korzystniejsza ceną czy rabatem.