Sprzątanie może być szybkie i efektywne, jeśli pamięta się o kilku ważnych zasadach. Jakich? Poniżej 8 porad, które warto stosować podczas robienia porządków.

1. Pilnuj porządku na co dzień

Najważniejszą zasadą, która znacząco ułatwia sprzątanie, jest dbanie o odpowiedni poziom porządku każdego dnia. Nie znaczy to, że codziennie masz ścierać wszystkie podłogi czy odkurzać – ważne są szczegóły. Jeśli zadbasz o ściąganie butów w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, porządkowanie naczyń zaraz po jedzeniu, segregację prania na bieżąco czy odkładanie rzeczy na swoje miejsce, to zdecydowanie ułatwisz sobie życie. A kiedy nadchodzi czas na drobiazgowe sprzątanie, oszczędzasz czas na segregowaniu poroznoszonych po całym domu przedmiotów.

2. Rozsądnie zaplanuj gruntowne porządki

Z wyprzedzeniem zaplanuj czas, w którym będziesz mieć możliwość posprzątania domu. Może to być jeden dzień lub kilka, jeśli chcesz rozłożyć obowiązki. Na bardziej szczegółowe porządki, takie jak mycie okien, łazienki czy całej kuchni, lepiej przeznaczyć jeden dzień, bo wtedy można zrobić wszystko naprawdę dokładnie i bez pośpiechu.

3. Zwróć uwagę na akcesoria, których używasz

Odpowiedni sprzęt i środki potrafią istotnie przyspieszyć prace i zwiększyć ich skuteczność. Dlatego wybieraj sprawdzone i polecane detergenty, które są przyjazne i bezpieczne dla podłóg czy mebli. Podobnie jest ze szczotkami do odkurzacza czy ściereczkami. Zdarza się, że złej jakości szmatka nie zbiera dokładnie kurzu, przez co jeden ruch musisz powtarzać kilka razy. Dobrą opinią zasłużenie cieszą się chusteczki elektrostatyczne i ścierki z mikrofibry. 

4. Pamiętaj o prawidłowym schemacie działania

Zwróć uwagę na kolejność wykonywanych czynności. Jeśli zabierzesz się za coś bez przemyślenia sprawy, może się okazać, że za chwile marnotrawisz swoją pracę. Dlatego najpierw skup się na posegregowaniu rzeczy, później pościeraj blaty i fronty mebli (z góry na dół, wtedy kurz nie będzie spadał na pościerane już powierzchnie), a na samym końcu odkurz i zabierz się za ścieranie. Niektórzy już po starciu i wyschnięciu podłóg odkurzają je jeszcze raz w celu zebrania pojedynczych, zawieruszonych drobinek.

5. Postaw na domowe i niekonwencjonalne rozwiązania

Chcąc mieć pewność najwyższej skuteczności środków, nie zawsze trzeba od razu wybierać te najdroższe i najbardziej specjalistyczne. Czasami lepszym wyjściem są domowe sposoby, często bardziej efektywne niż chemiczne odpowiedniki. I tak na przykład ocet to doskonałe wsparcie w walce z uporczywym kamieniem. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1, spryskać kamienne osady i zostawić na kilkanaście minut, a następnie po prostu zetrzeć i spłukać. Sok z cytryny wymieszany z wodą świetnie nada się zamiast płynu do mycia szyb, a pasta do zębów czy soda oczyszczona pomogą uporać się z zabrudzonymi fugami. Sodę oczyszczoną można wykorzystać także do wywabiania dywanowych plam.

6. Poświęć więcej czasu kuchni i łazience 

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których pojawia się najwięcej uporczywych zabrudzeń. W przypadku łazienki to przede wszystkim kamień, w kuchni natomiast klejący się tłuszcz i osiadający na nim kurz, plamy, resztki jedzenia, zachlapania. Ze względu na to warto częściej i dokładniej sprzątać te miejsca, żeby nie doprowadzić do powstania nieusuwalnych zanieczyszczeń. Dzięki regularności będą to czynności kosmetyczne, więc mniej czasochłonne. Nie można zapomnieć o czyszczeniu lodówki, kranu, kuchenki, piekarnika czy mikrofalówki. 

7. Systematycznie przeglądaj swoje rzeczy

Wiele osób ma skłonność do przechowywania przedmiotów w myśl zasady „bo może się jeszcze przyda”. Często jednak bywa tak, że chomikowane rzeczy przez lata nie znajdują swojego zastosowania, a zajmują coraz więcej miejsca. Proporcjonalnie do liczby nieużywanych „gratów” rośnie problem z ich magazynowaniem i segregowaniem. Warto więc przeprowadzać co jakiś czas rozsądny przegląd, dzięki któremu pozbędziesz się zbędnych ciuchów, akcesoriów czy przedmiotów i tym samym zaoszczędzisz sobie wiele wysiłku. W dobie Internetu na takich rzeczach można nawet zarobić, wystawiając je na aukcjach czy udostępniając ofertę sprzedaży w aplikacji.

8. Wynajmij profesjonalną firmę sprzątającą

Wynajęcie firmy sprzątającej to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Po pierwsze – przy tym, co zyskujesz, ceny wcale nie są wygórowane. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, który możesz poświęcić na relaks czy inne rozrywki, a jednocześnie masz pewność skuteczności. Jako profesjonalna firma zajmujemy się bowiem każdym pomieszczeniem, wykorzystując najlepsze środki i wiedzę. Polecamy nasze usługi osobom zapracowanym i każdemu, kto ceni sobie czas, ale też czystość i komfort na najwyższym poziomie.