Przeprowadzenie remontu domu czy mieszkania to duże przedsięwzięcie. Nie mniejszym wyzwaniem jest doprowadzenie pomieszczeń do porządku już po zakończeniu prac. Podczas remontu mieszkanie zamienia się w miejsce pełne kurzu, pyłu, zabrudzeń, plam farby, resztek materiałów po tynkowaniu czy opiłków po szlifowaniu. I mimo że przygotowujesz pomieszczenia – zabezpieczasz je, rozkładając folię i używając taśm, to niestety nie unikniesz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

Trzeba liczyć się więc z tym, że już po zakończonym remoncie czeka Cię kilka dni żmudnej pracy – jeśli chcesz zrobić to naprawdę porządnie. Dopiero potem przyjdzie czas na bardziej przyjemne urządzanie i meblowanie. Jak więc zabrać się za porządki? Od czego zacząć? O czym pamiętać? A może po prostu wynająć profesjonalną firmę? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Odpowiednie wyposażenie

Bardzo szerokie spektrum zanieczyszczeń, z którymi ma się do czynienia po remoncie, wymusza przygotowanie wielu kompleksowych narzędzi i akcesoriów. Przydadzą się oczywiście mopy, szczotki, szufelki i środki do sprzątania. Najczęściej wystarczają te podstawowe, jednak warto zwrócić uwagę na specyfikę preparatów i materiałów, do jakich ich używasz, aby nie okazało się, że czyszcząc drewnianą podłogę z resztek farby, jednocześnie ją niszczysz. Jeśli na przykład została użyta farba rozpuszczalnikowa, do jej usunięcia konieczny będzie rozpuszczalnik, rzecz jasna dobrany do rodzaju zarówno farby, jak i powierzchni. 

Chcąc dodatkowo zaimpregnować wierzchnie warstwy, należy zakupić przeznaczone do tego środki. Inne do drewna, inne do kamienia i jeszcze inne do powierzchni z tworzyw sztucznych, a to oczywiście wiąże się z kosztami. Do odkurzania przyda się odkurzacz z dużą mocą, na przykład przemysłowy, ponieważ w mieszkaniu po remoncie odkurzać trzeba zazwyczaj kilka razy.

Na kolejnym etapie ważny staje się także wybór ściereczek. Warto rozglądnąć się za tymi super chłonnymi, dzięki czemu ograniczysz ryzyko nadmiernego zmoczenia nowych powierzchni. Dzięki dobrej jakości szmatkom przyspieszysz też cały proces, dokładnie zbierając zabrudzenia, bez rozmazywania ich. Wyzwaniem może być także utylizacja resztek materiałów, śmieci i gruzu, szczególnie jeśli są to większe ilości. Dlatego już przed startem remontu dobrze jest zadbać o te kwestie.

Jak sprawnie posprzątać po remoncie? Najpierw „na sucho” potem „na mokro”

Jak już wiadomo, głównym „winnym” poremontowego bałaganu jest pył. W związku z tym pierwsze, co należy zrobić, już po uprzątnięciu tych największych śmieci, jest przejście do odkurzania. Niestety trzeba liczyć się z tym, że będzie to zajęcie czasochłonne. Wszystko dlatego, że odkurzając, zbierasz pył, ale i rozdmuchujesz go. Warto więc zaplanować odkurzanie w odstępach czasowych i sukcesywnie posuwać się w postępach prac. Aby zyskać większą efektywność i oszczędzić cenne godziny, można wypożyczyć specjalistyczny odkurzacz przemysłowy.

Ogromnym błędem, którego nie wolno popełniać, jest rozpoczęcie sprzątania od mycia powierzchni czy ścierania. Obecne wszędzie kurz i pył szybko zamienią się w błoto, co tylko skomplikuje prace. Co więcej, może to poskutkować zniszczeniem lub nieodwracalnym zabrudzeniem.

Kiedy już uporasz się z porządkowaniem „na sucho”, można przejść do ścierania. Obowiązuje tutaj zasada „od góry do dołu”. Stosując się do niej, zaoszczędzisz wiele czasu, ponieważ spadające drobinki zbierzesz podczas czyszczenia niższych poziomów. W przeciwnym wypadku dołożysz sobie tylko pracy, a sprzątanie będzie mało efektywne. Zacznij więc od sufitu, lamp, okien i mebli, a podłogi zostaw sobie na sam koniec. Bardzo istotną kwestią jest ostrożne posługiwanie się ściereczkami czy mopami. Woda pomaga dokładnie doczyścić każde miejsce, ale jeśli nie zadbasz o jej zebranie, może spowodować nieodwracalne zniszczenia – zostawić plamy, wypaczyć podłogi czy sprowokować pojawienie się trudnej w usunięciu pleśni.

Zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej

Jak widać, porządki po remoncie to czasochłonne i wymagające zajęcie, tym bardziej jeśli remontowane było całe mieszkanie, a nie tylko dany pokój. Trzeba zorganizować sprzęt, kupić odpowiednie środki i wykonać niełatwą pracę. Co, jeśli ze względu na obowiązki służbowe nie masz na to czasu? Albo nie pozwala Ci na to stan zdrowia? Doskonały rozwiązaniem jest wówczas wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, która zajmie się wszystkim i zagwarantuje efektywne oraz rzetelne wykonanie usługi.

Wbrew pozorom stawki wcale nie są wygórowane, a sprzątając samemu, i tak ponosimy duże koszty. Dzięki wsparciu naszej firmy oszczędzasz czas, energię i w dodatku masz pewność, że sprzątaniem zajmują się osoby, które znają się na rzeczy.