Smog jest poważnym problemem dla naszego zdrowia i środowiska. O ile na wsiach jego stężeniu nie jest dokuczliwe, o tyle w miejskich aglomeracjach jego poziom jest szczególnie wysoki, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Na szczęście istnieją sposoby na walkę ze smogiem w domu, które pomogą nam chronić nasze zdrowie i środowisko. W tym artykule przedstawiamy kilka prostych kroków, jak walczyć ze smogiem w domu.

Czym jest smog i jak bardzo jest groźny?

Smog to połączenie dwóch angielskich słów: „smoke”, czyli dym i „fog”, czyli mgła. W praktyce smog to mieszanka zanieczyszczeń powietrza, które tworzą się w wyniku spalania paliw kopalnych i innych procesów przemysłowych. Jest on widoczny jako gęsty, szary kurz unoszący się nad miastami. Zanieczyszczenia te składają się z tlenków węgla, azotów, siarki i innych gazów i metali ciężkich określanych z uwagi na swoją wielkość jako PM2.5 i PM10. Innymi słowy, liczba przy wskaźniku PM określa nic innego jak wielkość cząstek, wyrażonych w mikrometrach. Im mniejsza ta liczba, tym drobniejszy jest pył, a co za tym idzie bardziej szkodliwy dla naszego organizmu.

Dlaczego smog jest groźny dla organizmu?

Smog jest groźny dla naszego zdrowia, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu, pyły i benzen, które mogą powodować poważne choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Wysokie stężenie smogu w powietrzu może powodować objawy takie jak kaszel, duszność, bóle głowy i problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. Co więcej, smog może również zwiększać ryzyko chorób serca i udaru, a nawet przyspieszać proces starzenia się skóry. Jest też przyczyną powstawania nowotworów.

Walka ze smogiem — jak ją prowadzić?

Nie da się całkowicie wyeliminować wszystkich zanieczyszczeń z powietrza. Jednak należy robić wszystko, aby utrzymywać je na optymalnym poziomie, niezagrażającym zdrowiu. Stąd też nieustannie prowadzone są badania składu powietrza i kontrolowany jest poziom szkodliwych pyłów. Dopiero po przekroczeniu ich dopuszczalnego stężenia, ogłaszany jest alarm i zaleca się pozostawanie w domach. Chociaż i tam nie jesteśmy w pełni bezpieczni. Szkodliwe cząstki smogu przenikają również do wnętrz domów i mieszkań. Jak zatem się ich pozbyć? Jak prowadzić walkę ze smogiem w domu?

Jak walczyć ze smogiem w domu?

Problem smogu należy do globalnych problemów, z jakimi walkę podejmują organizacje międzynarodowe. Robią to, aby zminimalizować nasze oddziaływanie na środowisko i chronić nasze zdrowie poprzez ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, dbając o jakość powietrza, w którym żyjemy. W pojedynkę nie jesteś w stanie rozwiązywać globalnych problemów, ale możesz skutecznie walczyć ze smogiem w swoim domu. Poniżej przedstawiamy 4 sprawdzone sposoby walki ze smogiem.

Sposób nr 1: Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, po które sięga coraz więcej z nas. Jego działania ma istotny wpływ, na jakość powietrza, którym oddychamy. Oczyszczacz wyposażony jest bowiem w filtry, które wyłapują z powietrza szkodliwe pyły. Urządzenie zasysa powietrze w pomieszczeniu, przepuszcza je przez filtry i wydmuchuje z powrotem. Zainstalowane w nim filtry powietrza pomagają usuwać zanieczyszczenia, takie jak pyły zawieszone, bakterie i wirusy. Dobrej jakości filtry potrafią wyłapać nawet najmniejsze cząstki PM2.5. Choć musisz wiedzieć, że możesz zainstalować filtry powietrza także w swoim kominku, wentylatorze czy klimatyzatorze.

Sposób nr 2: Zadbaj o dobrą wentylację i wietrz mieszkanie

Dobra wentylacja jest kluczowa dla utrzymania czystego powietrza w domu. Nie zastawiaj wywietrzników, a kiedy powietrze na zewnątrz jest czyste, otwieraj okna i drzwi, aby przewietrzyć mieszkanie. To bardzo ważne, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy stężenie smogu wzrasta. Ponadto, jeśli to możliwe, wyposaż swoją wentylację w filtry oczyszczające powietrze. Ponadto dbaj o regularne przeglądy kominów wentylacyjnych i klimatyzacji.

Sposób nr 3: Nawilżaj powietrze walcząc ze smogiem

Powietrze możesz nawilżać przy użyciu pary wodnej, z wody ugotowanej w garnku lub czajniku, lub kupując nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które wydziela parę wodną, ta unosi się w powietrzu i przyciąga metale ciężkie i inne zanieczyszczenia do cząstek wody, które następnie opadają na powierzchnię podłogi i mebli. Tym samym sprawiają, że powietrze staje się czystsze, choć musisz pamiętać, że nadmiar wilgoci może być szkodliwy dla mebli drewnianych, podłogi, a nawet ścian.

Wilgoć może spowodować rozwój pleśni i grzybów, które mogą pojawić się na ścianie. Jeśli pojawiła się u Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Jak pozbyć się grzyba ze ściany — najlepsze sposoby

Sposób nr 4: Wykorzystaj rośliny do oczyszczania powietrza

Kwiaty, zwłaszcza zielone rośliny to nie tylko sposób na dekorację domu i mieszkania, ale też doskonałe narzędzia do oczyszczania powietrza. Co więcej, robią to w naturalny sposób i nie zużywają energii elektrycznej. Rośliny nieustannie usuwają toksyny i inne szkodliwe związki obecne w powietrzu, ale to nie wszystko. Rośliny nie tylko pobierają szkodliwe związki z otoczenia i neutralizują smog, ale nocą produkują tlen. Dlatego pozytywnie wpływają na mikroklimat.

Co jeszcze może pomóc w walce ze smogiem w domu?

Maseczki antysmogowe, dobry filtr kabinowy w samochodzie — to tylko część akcesoriów, które wspomagają lepsze oddychanie poza domem, zapobiegając przedostawaniu się cząsteczek smogu do układu oddechowego. Z kolei oczyszczacz i nawilżacz powietrza, rośliny doniczkowe i dobra wentylacja pomagają Ci chronić się przed smogiem w domu. Jednak istnieje jeszcze więcej sposobów, aby poprawić jakość powietrza w domu.

Kup jonizator

We wnętrzach naszych domów znajduje się dużo urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, monitory, komputery, a nawet roboty kuchenne, które wytwarzają jony dodatnie. Odpowiadają one za uczucie zmęczenia, bóle głowy, senność i złe samopoczucie. Dlatego warto kupić jonizator, zwłaszcza jeśli dużo przebywasz w domu. Takie urządzenie wytwarza jony ujemne, których nasz organizm potrzebuje o wiele bardziej. Dodają nam energii i sprawiają, że przyjemniej się oddycha.

Regularnie sprzątaj

Brzmi trywialnie, ale kurz jest często przyczyną alergii, a zawarte w nim związki lotne negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego regularne odkurzanie zdecydowanie poprawia jakość powietrza. Co więcej, do codziennego czyszczenia powierzchni warto używać naturalnych środków, gdyż środki chemiczne podrażniają nasz układ oddechowy. Dlatego, o ile zabrudzenia nie są uciążliwe, możesz czyścić je wodą z octem lub sodą oczyszczoną. Z kolei suchy kurz zbierać przy pomocy ściereczki z mikrofibry.

Pamiętaj, że kurz osiada się wszędzie, także na kocach, firanach, zasłonach, a nawet pościeli, dlatego warto je regularnie wymieniać i prać.

Walka ze smogiem w domu — czy oczyszczacz powietrza nie wystarczy?

Dobra filtracja powietrza jest bardzo ważna, jednak nie zapobiega powstawaniu smogu, a jedynie usuwa go z otoczenia. Oczywiście to, czym oddychamy w domu, ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ale sam oczyszczacz powietrza nie rozwiązuje problemu. Nie musisz być aktywistą klimatycznym ani należeć do międzynarodowej organizacji, która zajmuje się walką ze smogiem. Jednak możesz przyczynić się do zmniejszenia skali tego zjawiska.

Stare systemy grzewcze, wykorzystujące piece na paliwa konwencjonalne emitują spaliny, które zanieczyszczają środowisko i stają się zagrożeniem nie tylko dla Ciebie, ale też dla innych, zwiększając poziom smogu. Na pewno słyszałeś o mieszkańcach Krakowa, którzy niejednokrotnie doświadczają tego na własnej skórze, którzy ostatecznie zostali zobowiązani do wymiany swoich tradycyjnych kotłów, na kotły ekologiczne, aby zmniejszyć rekordowe wysokie stężenie pyłów, które często dominuje w tamtejszym powietrzu. Jeśli możesz, zrób to samo.

Wymień kocioł, rozważ instalację odnawialnych źródeł energii, jak pompy ciepła i stosuj sposoby walki ze smogiem, o których mówimy w tym artykule. Dzięki temu będziesz chronić nie tylko siebie, ale też pozostałych, a jeśli potrzebujesz pomocy w sprzątaniu i masz firmę, w tym najbardziej zanieczyszczonym mieście w Polsce, sprawdź ofertę: sprzątanie Kraków.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    Wrzesień w ogrodzie
    Porady sprzątające

    Wrzesień w ogrodzie — jakie prace się wykonuje?

    Wrzesień w ogrodzie to wyjątkowy miesiąc, w którym natura powoli przygotowuje się do nadchodzącej jesieni. Dni stają się krótsze, temperatury...
    16 września, 2024
    Jak udrożnić rury
    Porady sprzątające

    Jak udrożnić rury — domowe sposoby

    Zatkane rury to zmora każdego domu. Woda w zlewie ledwo spływa, wanna nie chce się opróżniać, a z toalety wydobywa...
    26 sierpnia, 2024
    Soda na mszyce
    Porady sprzątające

    Soda na mszyce — domowe sposoby na pozbycie się mszycy

    Mszyce to małe, zielone owady, które mogą siać spustoszenie w Twoim ogrodzie. Wysysając soki z roślin, osłabiają je i powodują...
    12 sierpnia, 2024
    Jak umyć okno dachowe
    Porady sprzątające

    Jak umyć okno dachowe — specjalistyczne porady

    Okna dachowe, znane też jako okna połaciowe, stanowią świetne rozwiązanie dla osób pragnących doświetlić swoje poddasze naturalnym światłem. Dzięki nim...
    5 sierpnia, 2024
    Czyszczenie aluminium
    Porady sprzątające

    Czyszczenie aluminium — czym i jak wyczyścić aluminium

    Aluminium jest wszechobecne w naszych domach — od naczyń kuchennych, przez sprzęt AGD, po elementy dekoracyjne. Aby utrzymać je w...
    15 lipca, 2024
    Jak pozbyć się mchu z trawnika
    Porady sprzątające

    Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

    Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
    13 maja, 2024
    Sadzenie drzew owocowych
    Porady sprzątające

    Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

    Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
    29 kwietnia, 2024
    Jak prać buty w pralce i ręcznie
    Porady sprzątające

    Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

    Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
    22 kwietnia, 2024

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    Jak wyczyścić rurę od odkurzacza
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić rurę od odkurzacza? Poradnik

    Odkurzacz to jedno z tych urządzeń, które na co dzień ułatwiają nam życie. Regularnie sprzątając, dbamy o czystość naszych domów,...
    9 września, 2024
    Amoniak zastosowanie
    Akcesoria do sprzątania

    Amoniak — zastosowanie w domu i ogrodzie

    Amoniak to substancja, która wzbudza mieszane uczucia — z jednej strony jego intensywny zapach może odstraszać, a z drugiej, jest...
    2 września, 2024
    Kosz na śmieci
    Akcesoria do sprzątania

    Kosz na śmieci — jaki wybrać?

    Wybór odpowiedniego kosza na śmieci to temat, który warto rozważyć nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności...
    19 sierpnia, 2024
    Jak wyczyścić gofrownicę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić gofrownicę? 5 sprawdzonych sposobów

    Kto z nas nie kocha chrupiących, złocistych gofrów? Jednak zanim zanurzymy się w ich smak, musimy zadbać o nasze gofrownice....
    29 lipca, 2024
    Zastosowanie Coca Coli
    Akcesoria do sprzątania

    Zastosowanie Coca Coli w domu — 11 sprawdzonych porad

    Pijesz Coca-Colę? A czy wiesz, że ten napój może robić o wiele więcej niż tylko gasić pragnienie? Coca Cola to...
    22 lipca, 2024
    Czym czyścić mosiądz
    Uciążliwe zabrudzenia

    Czym czyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie mosiądzu

    Mosiądz, ten błyszczący i ciepły metal, znajduje się w wielu naszych domach, zdobiąc je jako elementy dekoracyjne, armatura łazienkowa czy...
    8 lipca, 2024
    Zastosowanie soli
    Akcesoria do sprzątania

    Zastosowanie soli — 9 sposobów na wykorzystanie soli w sprzątaniu 

    Czy wiesz, że sól, którą masz w swojej kuchni, może być twoim najlepszym sprzymierzeńcem w sprzątaniu domu? To prawda! Sól...
    1 lipca, 2024
    Jak pozbyć się rdzy
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rdzy? Nie tylko domowe sposoby na rdzę

    Rdza to problem, z którym boryka się wielu właścicieli metalowych przedmiotów, narzędzi czy maszyn. Jest to zjawisko naturalne, wynikające z...
    24 czerwca, 2024