Smog jest poważnym problemem dla naszego zdrowia i środowiska. O ile na wsiach jego stężeniu nie jest dokuczliwe, o tyle w miejskich aglomeracjach jego poziom jest szczególnie wysoki, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Na szczęście istnieją sposoby na walkę ze smogiem w domu, które pomogą nam chronić nasze zdrowie i środowisko. W tym artykule przedstawiamy kilka prostych kroków, jak walczyć ze smogiem w domu.

Czym jest smog i jak bardzo jest groźny?

Smog to połączenie dwóch angielskich słów: „smoke”, czyli dym i „fog”, czyli mgła. W praktyce smog to mieszanka zanieczyszczeń powietrza, które tworzą się w wyniku spalania paliw kopalnych i innych procesów przemysłowych. Jest on widoczny jako gęsty, szary kurz unoszący się nad miastami. Zanieczyszczenia te składają się z tlenków węgla, azotów, siarki i innych gazów i metali ciężkich określanych z uwagi na swoją wielkość jako PM2.5 i PM10. Innymi słowy, liczba przy wskaźniku PM określa nic innego jak wielkość cząstek, wyrażonych w mikrometrach. Im mniejsza ta liczba, tym drobniejszy jest pył, a co za tym idzie bardziej szkodliwy dla naszego organizmu.

Dlaczego smog jest groźny dla organizmu?

Smog jest groźny dla naszego zdrowia, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu, pyły i benzen, które mogą powodować poważne choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Wysokie stężenie smogu w powietrzu może powodować objawy takie jak kaszel, duszność, bóle głowy i problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. Co więcej, smog może również zwiększać ryzyko chorób serca i udaru, a nawet przyspieszać proces starzenia się skóry. Jest też przyczyną powstawania nowotworów.

Walka ze smogiem — jak ją prowadzić?

Nie da się całkowicie wyeliminować wszystkich zanieczyszczeń z powietrza. Jednak należy robić wszystko, aby utrzymywać je na optymalnym poziomie, niezagrażającym zdrowiu. Stąd też nieustannie prowadzone są badania składu powietrza i kontrolowany jest poziom szkodliwych pyłów. Dopiero po przekroczeniu ich dopuszczalnego stężenia, ogłaszany jest alarm i zaleca się pozostawanie w domach. Chociaż i tam nie jesteśmy w pełni bezpieczni. Szkodliwe cząstki smogu przenikają również do wnętrz domów i mieszkań. Jak zatem się ich pozbyć? Jak prowadzić walkę ze smogiem w domu?

Jak walczyć ze smogiem w domu?

Problem smogu należy do globalnych problemów, z jakimi walkę podejmują organizacje międzynarodowe. Robią to, aby zminimalizować nasze oddziaływanie na środowisko i chronić nasze zdrowie poprzez ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, dbając o jakość powietrza, w którym żyjemy. W pojedynkę nie jesteś w stanie rozwiązywać globalnych problemów, ale możesz skutecznie walczyć ze smogiem w swoim domu. Poniżej przedstawiamy 4 sprawdzone sposoby walki ze smogiem.

Sposób nr 1: Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, po które sięga coraz więcej z nas. Jego działania ma istotny wpływ, na jakość powietrza, którym oddychamy. Oczyszczacz wyposażony jest bowiem w filtry, które wyłapują z powietrza szkodliwe pyły. Urządzenie zasysa powietrze w pomieszczeniu, przepuszcza je przez filtry i wydmuchuje z powrotem. Zainstalowane w nim filtry powietrza pomagają usuwać zanieczyszczenia, takie jak pyły zawieszone, bakterie i wirusy. Dobrej jakości filtry potrafią wyłapać nawet najmniejsze cząstki PM2.5. Choć musisz wiedzieć, że możesz zainstalować filtry powietrza także w swoim kominku, wentylatorze czy klimatyzatorze.

Sposób nr 2: Zadbaj o dobrą wentylację i wietrz mieszkanie

Dobra wentylacja jest kluczowa dla utrzymania czystego powietrza w domu. Nie zastawiaj wywietrzników, a kiedy powietrze na zewnątrz jest czyste, otwieraj okna i drzwi, aby przewietrzyć mieszkanie. To bardzo ważne, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy stężenie smogu wzrasta. Ponadto, jeśli to możliwe, wyposaż swoją wentylację w filtry oczyszczające powietrze. Ponadto dbaj o regularne przeglądy kominów wentylacyjnych i klimatyzacji.

Sposób nr 3: Nawilżaj powietrze walcząc ze smogiem

Powietrze możesz nawilżać przy użyciu pary wodnej, z wody ugotowanej w garnku lub czajniku, lub kupując nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które wydziela parę wodną, ta unosi się w powietrzu i przyciąga metale ciężkie i inne zanieczyszczenia do cząstek wody, które następnie opadają na powierzchnię podłogi i mebli. Tym samym sprawiają, że powietrze staje się czystsze, choć musisz pamiętać, że nadmiar wilgoci może być szkodliwy dla mebli drewnianych, podłogi, a nawet ścian.

Wilgoć może spowodować rozwój pleśni i grzybów, które mogą pojawić się na ścianie. Jeśli pojawiła się u Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Jak pozbyć się grzyba ze ściany — najlepsze sposoby

Sposób nr 4: Wykorzystaj rośliny do oczyszczania powietrza

Kwiaty, zwłaszcza zielone rośliny to nie tylko sposób na dekorację domu i mieszkania, ale też doskonałe narzędzia do oczyszczania powietrza. Co więcej, robią to w naturalny sposób i nie zużywają energii elektrycznej. Rośliny nieustannie usuwają toksyny i inne szkodliwe związki obecne w powietrzu, ale to nie wszystko. Rośliny nie tylko pobierają szkodliwe związki z otoczenia i neutralizują smog, ale nocą produkują tlen. Dlatego pozytywnie wpływają na mikroklimat.

Co jeszcze może pomóc w walce ze smogiem w domu?

Maseczki antysmogowe, dobry filtr kabinowy w samochodzie — to tylko część akcesoriów, które wspomagają lepsze oddychanie poza domem, zapobiegając przedostawaniu się cząsteczek smogu do układu oddechowego. Z kolei oczyszczacz i nawilżacz powietrza, rośliny doniczkowe i dobra wentylacja pomagają Ci chronić się przed smogiem w domu. Jednak istnieje jeszcze więcej sposobów, aby poprawić jakość powietrza w domu.

Kup jonizator

We wnętrzach naszych domów znajduje się dużo urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, monitory, komputery, a nawet roboty kuchenne, które wytwarzają jony dodatnie. Odpowiadają one za uczucie zmęczenia, bóle głowy, senność i złe samopoczucie. Dlatego warto kupić jonizator, zwłaszcza jeśli dużo przebywasz w domu. Takie urządzenie wytwarza jony ujemne, których nasz organizm potrzebuje o wiele bardziej. Dodają nam energii i sprawiają, że przyjemniej się oddycha.

Regularnie sprzątaj

Brzmi trywialnie, ale kurz jest często przyczyną alergii, a zawarte w nim związki lotne negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego regularne odkurzanie zdecydowanie poprawia jakość powietrza. Co więcej, do codziennego czyszczenia powierzchni warto używać naturalnych środków, gdyż środki chemiczne podrażniają nasz układ oddechowy. Dlatego, o ile zabrudzenia nie są uciążliwe, możesz czyścić je wodą z octem lub sodą oczyszczoną. Z kolei suchy kurz zbierać przy pomocy ściereczki z mikrofibry.

Pamiętaj, że kurz osiada się wszędzie, także na kocach, firanach, zasłonach, a nawet pościeli, dlatego warto je regularnie wymieniać i prać.

Walka ze smogiem w domu — czy oczyszczacz powietrza nie wystarczy?

Dobra filtracja powietrza jest bardzo ważna, jednak nie zapobiega powstawaniu smogu, a jedynie usuwa go z otoczenia. Oczywiście to, czym oddychamy w domu, ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ale sam oczyszczacz powietrza nie rozwiązuje problemu. Nie musisz być aktywistą klimatycznym ani należeć do międzynarodowej organizacji, która zajmuje się walką ze smogiem. Jednak możesz przyczynić się do zmniejszenia skali tego zjawiska.

Stare systemy grzewcze, wykorzystujące piece na paliwa konwencjonalne emitują spaliny, które zanieczyszczają środowisko i stają się zagrożeniem nie tylko dla Ciebie, ale też dla innych, zwiększając poziom smogu. Na pewno słyszałeś o mieszkańcach Krakowa, którzy niejednokrotnie doświadczają tego na własnej skórze, którzy ostatecznie zostali zobowiązani do wymiany swoich tradycyjnych kotłów, na kotły ekologiczne, aby zmniejszyć rekordowe wysokie stężenie pyłów, które często dominuje w tamtejszym powietrzu. Jeśli możesz, zrób to samo.

Wymień kocioł, rozważ instalację odnawialnych źródeł energii, jak pompy ciepła i stosuj sposoby walki ze smogiem, o których mówimy w tym artykule. Dzięki temu będziesz chronić nie tylko siebie, ale też pozostałych, a jeśli potrzebujesz pomocy w sprzątaniu i masz firmę, w tym najbardziej zanieczyszczonym mieście w Polsce, sprawdź ofertę: sprzątanie Kraków.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024
  Porządek w kuchni. Sprzątanie kuchni przez panią, która ma na rękach żółte rękawiczki i trzyma niebieską ściereczkę.
  Porady sprzątające

  Porządek w kuchni — jak go utrzymać?

  Utrzymanie porządku w kuchni to wyzwanie, z którym mierzy się każdy z nas na co dzień. Kuchnia jest sercem domu,...
  11 marca, 2024
  Czyszczenie granitu przy pomocy ściereczki.
  Porady sprzątające

  Czyszczenie granitu — czym czyścić kamień naturalny?

  Granit jest jednym z kamieni naturalnych, które ma szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Niestety jednak czyszczenie...
  12 lutego, 2024

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Przeterminowane piwo zastosowanie
  Akcesoria do sprzątania

  Przeterminowane piwo — przydatne zastosowania w domu i ogrodzie

  W Twojej lodówce znalazło się przeterminowane piwo? Nie wylewaj go. Okazuje się, że ten złocisty trunek może mieć wiele zaskakujących...
  17 czerwca, 2024
  Folia aluminiowa zastosowanie
  Akcesoria do sprzątania

  Folia aluminiowa — 13 nietypowych zastosowań w domu

  Folia aluminiowa, zwykle schowana w kuchni, kryje w sobie więcej zastosowań, niż można by przypuszczać. Zaskakująco użyteczna w całym domu,...
  11 czerwca, 2024
  Jak umyć podkładkę pod mysz
  Czyszczenie sprzętów

  Czym i jak umyć podkładkę pod myszkę? Poradnik

  W dobie rozwoju pracy zdalnej i zdalnego rozwoju osobistego coraz więcej czasu spędzamy z komputerem. Z tego powodu dbanie o...
  3 czerwca, 2024
  Skórka od banana różne zastosowania
  Akcesoria do sprzątania

  Skórka od banana — różne zastosowania

  Wszyscy uwielbiamy banany, ale mało kto wie, że ich skórki kryją w sobie mnóstwo cennych właściwości. Zamiast wyrzucać je do...
  27 maja, 2024
  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024
  jak czyścicć piekarnik
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić piekarnik? Czego użyć do mycia

  Czysty piekarnik to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowego żywienia. Pieczenie potraw w zabrudzonym urządzeniu pełnym przypalonych resztek jedzenia,...
  18 marca, 2024