Kurz to najmniejszy kłopot wystarczy wziąć miękką szczotkę i zmieść go z powierzchni ściany, a następnie zebrać i wyrzucić do kosza, ale codzienne użytkowanie pomieszczeń nie generuje tylko kurzu. Czasem oprzesz się, mając zabrudzoną bluzkę, a czasem pies odbije swoją łapkę. Innym razem dzieci wykażą się artystycznymi zdolnościami. Jak pozbyć się tych wszystkich zabrudzeń? Jak i czym myć ściany?
Jak czyścić ściany?
Sprzątanie domu to nie tylko ścieranie kurzy z szafek, odkurzanie dywanów i mycie podłogi. Pyłki osiadają się na wszystkich powierzchniach i przedmiotach, a te największe łatwo jest zabrudzić także codziennymi czynnościami i to wcale nie celowo. „Ofiarą” naszej codzienności padają także ściany, ale nie każdy wie, jak je myć, dlatego często pozostają brudne, aż do kolejnego remontu i malowania.
Faktycznie, chociaż usuwanie zabrudzeń ze ścian nie zawsze jest łatwe, to istnieją sprawdzone sposoby, którymi można je wyczyścić. Co więcej, nie musisz obawiać się o ich uszkodzenie, nawet jeśli nie są pokryte specjalną farbą. Czym myć ściany z plam? Jak je czyścić na co dzień?
Czym umyć ściany?
Oczywiście najlepiej jest, gdy Twoja ściana została pokryta zmywalną farbą, którą bez przeszkód można czyścić na mokro, ale dobrze wiemy, że nie zawsze tak jest. Mimo to, ścianę można zachlapać, wybrudzić ocierając się o nią, lub przypadkowo porysować długopisem czy kredkami.
Drobne zabrudzenia, delikatną kredkę czy kurz można usunąć miękką szmatką delikatnie zwilżoną w letniej czystej wodzie. Dobrze, aby była to szmatka z mikrofibry, a jeszcze lepiej sprawdzi się gąbka. W przypadku silniejszych zabrudzeń niezbędna może się okazać jednak woda z dodatkiem mydła malarskiego lub szarego albo płatków mydlanych, ewentualnie delikatnego płynu do naczyń. Nie mogą to być jednak silnie żrące środki chemiczne, gdyż te łatwo mogą rozpuścić farbę, rozjaśnić ją lub spowodować dużą ciemną plamę.
Używając wody z płynem do mycia naczyń, należy także uważać, aby nie przesadzać z jej ilością, gdyż po wyschnięciu może powstać zaciek. Poza tym warto wiedzieć, że ścian nie należy po tym wycierać do sucha, gdyż namokniętą farbę łatwo wówczas zetrzeć i spowodować odbarwienia. Dlatego po umyciu ściany, należy pozwolić jej samoczynnie wyschnąć.
Jak czyścić ścianę na co dzień?
Nie warto doprowadzać do gromadzenia się kurzu na ścianach, gdyż ten pod wpływem oparów może osadzać się na nich i nawarstwiać. Dlatego dobrze jest co kilka dni odkurzyć ściany przy pomocy miękkiej zmiotki. Zresztą, warto, abyś kupiła jedną specjalnie do tego celu, tak, aby nie przenosić brudu z innych powierzchni. Niech będzie to zmiotka tylko do ścian i sufitów, bo podobnie jak ściany, te także warto regularnie czyścić. Dlaczego warto?
Czyste ściany to nie tylko estetyczny wygląd pomieszczenia, ale też przyjemne powietrze wewnątrz pomieszczenia, komfortowe użytkowanie, dobry styl i dbanie o zdrowie. Zabrudzone ściany są dobrym siedliskiem dla roztoczy, a pozostawione na nich mokre plamy mogą stać się przyczyną grzybów i pleśni. O tym, jak usunąć grzyb ze ściany pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.
Wśród sposobów na czyste ściany, które możesz stosować na co dzień, jest zwyczajne odkurzanie z pomocą odkurzacza. Pamiętaj jednak, aby założyć na rurę końcówkę z miękką szczotką, a w trakcie odkurzania robić to z góry na dół, dzięki czemu pozbędziesz się skutecznie tych opadających pyłków.
Jak wyczyścić ścianę z trudnych zabrudzeń?
Plamoodporne farby to najlepsza metoda, aby zabezpieczyć się, przed uszkodzeniem ściany w trakcie jej czyszczenia, ale jeśli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób, nie przesadzisz z wodą i ilością łagodnego detergentu, możesz myć ściany w domu, które nie są nimi pokryte. Pomoże Ci w tym zwykły płyn do naczyń. Dodaj jego niewielką ilość do wiaderka z czystą, letnią wodą i zaczynając od zewnątrz plamy, czyść ją ruchami okrężnymi do środka. W ten sposób usuniesz nawet mocniejsze zabrudzenia. O ile jednak kurz i pył są łatwe do usunięcia, to stare zaschnięte plamy może być ciężko usunąć. Co wtedy?
Niestety tutaj nie ma dobrej rady. Jeśli ściana zabrudzona jest tłustymi, starymi plamami, może być konieczne zeskrobanie jej szpachelką i odmalowanie. Dlatego warto reagować natychmiast po zabrudzeniu. Gdy tylko zachlapiesz ścianę kawę czy keczupem, weź szybko miękką gąbkę zwilżoną w wodzie i zbierz plamę, zaczynając od jej brzegów i kierując się do środka. Jeśli natomiast malowanie okaże się konieczne, dowiedz się, jak umyć ścianę przed malowaniem.
Mycie ścian przed malowaniem
Malowanie ściany farbą to ostateczność, która pozostaje Ci w sytuacji, gdy jej czyszczenie zawiedzie. Zanim jednak do niego przystąpisz, musisz umyć ściany, aby zapewnić farbie lepszą przyczepność i by istniejące zabrudzenia, nie pojawiły się na ponownie na powierzchni.
Zanim przystąpisz do mycia ścian przed malowaniem, zdejmij i odstaw wszystkie rośliny, zabezpiecz sprzęty, meble i podłogę folią, aby nie zachlapać ich przy poruszaniu pędzlem, a następnie odkurz ścianę zwykłą szczotką.
Przygotuj wiaderko z czystą letnią wodą i dodatkiem szarego mydła, płatków mydlanych lub mydła malarskiego. Namocz w niej gąbkę lub miękką ściereczkę i myj z góry do dołu. Często płukaj gąbkę lub ściereczkę w wodzie, aby nie rozprowadzać brudu po ścianie, a jeśli woda będzie zbyt brudna, wymień ją. Dopiero po takiej kąpieli, gdy ściany wyschną, możesz przystąpić do malowania.
Czym myć ściany — podsumowanie
Brudne ściany nie są niczym niespotykanym. Kurz i pył codziennie osiada się na ich powierzchni, ale na szczęście łatwo przetrzeć go przy pomocy zmiotki, zebrać i wyrzucić. Trochę trudniej jest usunąć tłuste, kolorowe plamy na ścianach z kawy, keczupu, czy kredek, zwłaszcza jeśli nie chcemy usunąć ich powłoki. Możesz je jednak próbować zmywać z pomocą delikatnego detergentu i miękkiej gąbki. Na przyszłość jednak pamiętaj, aby nie ocierać się o ściany, a trudne do usunięcia plamy z napojów czy sosów zbierać od razu po zachlapaniu.