W Twoim domu pojawić może się wiele szkodliwych insektów, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie z nimi walczyć i co robić, żeby nieświadomie nie poprawiać warunków ich bytowania. Z tekstu dowiesz się, jak poradzić sobie z inwazją pluskiew, karaluchów i kilku innych najczęściej pojawiających się w mieszkaniach insektów. 

Skąd się biorą pluskwy i jak z nimi walczyć?

Pluskwy to problem, z którym zmaga się bardzo dużo osób, ponieważ coraz częstsze pojawianie się tych owadów charakterystyczne jest dla społeczeństw wysoko rozwiniętych. Pluskwy zadomowić mogą się w każdym mieszkaniu, ponieważ najczęściej przenosi się je na ubraniach czy wprowadza do domu wraz z zakupionymi z drugiej ręki meblami. Te kłopotliwe owady pojawiają się także na odzieży Twoich gości czy przechodzą pomiędzy mieszkaniami w blokach, korzystając ze szpar czy mikropęknięć w ścianach. Niemożliwym jest ustalenie źródła pochodzenia tych owadów, ponieważ możliwości jest multum. Bytują w komunikacji miejskiej, szpitalach, hotelach, akademikach czy górskich schroniskach, tym samym nie da się wyeliminować ryzyka ich przeniesienia. Zatem jak rozpoznać bądź sprawdzić, czy ma się do czynienia z pluskwami?

Stworzenia te żywią się ludzką krwią i aktywne są głównie nocą. Jeśli zdarza Ci się rano uskarżać na swędzące, a czasem zaczerwienione miejsca na swoim ciele, mogą to być ślady po ugryzieniach pluskiew. Ich wykrycie nie jest jednak łatwe, ponieważ większość ludzi bagatelizuje takowe sygnały lub w miesiącach letnich podejrzewa komary. W przestrzeniach zajętych przez te owady unosi się również charakterystyczny zapach, jednak również bardzo trudny do zidentyfikowania przez osoby niezaznajomione z tematem.

Pluskwy chowają się w miejscach trudno dostępnych – szczelinach podłóg i mebli, za ramami luster, zdjęć i obrazów. Kryją się także w boazeriach, panelach ściennych czy za tapetami. Doskonale czują się w miejscach zaciemnionych, a więc w szparach, pęknięciach ścian, parkietach, zasłonach, dywanach, materacach czy wyposażeniu materiałowym. 

Krokiem do eliminacji pluskiew jest bardzo staranne zadbanie o zabezpieczenie tego typu przestrzeni poprzez regularne sprzątanie oraz konserwację, żeby uniemożliwić owadom bezpieczne bytowanie i nie pozwolić na ich rozmnażanie. Konieczne jest systematyczne sprzątanie wszystkich pomieszczeń za pomocą profesjonalnych i skutecznych środków czystości, a także odkurzanie foteli, kanap, pranie zasłon, firanek czy koców, a ponadto częsta zmiana pościeli. Jeśli masz pewność, że mierzysz się z plagą pluskiew, zwróć się o pomoc do specjalistów. Istnieje kilka domowych sposobów na walkę z tymi owadami, lecz na dłuższą metę nie są one efektywne. Wykwalifikowani i wyposażeni w specjalne sprzęty fachowcy zastosują skuteczne środki chemiczne i biobójcze oraz wykorzystają urządzenia termiczne, a pluskwy giną w wysokiej temperaturze.

Karaluchy – jak się ich pozbyć?

Karaluchy to owady, które żywią się resztkami jedzenia i okruszkami zawieruszonymi w szczelinach. Świetnie czują się w miejscach zanieczyszczonych, gdzie pod dostatkiem mają preferowanego pożywienia, ale dobrze odnajdują się też w przestrzeniach bardzo czystych i eleganckich, gdzie na pierwszy rzut oka w ogólnie nie powinno ich być. Dzieje się tak, ponieważ żywią się także owocami czy słodyczami, które często trzymamy na wierzchu w ozdobnych koszyczkach czy misach. Ponadto przemieszczają się pomiędzy mieszkaniami, wykorzystując szczeliny i rury.

Aby więc wykluczyć pojawienie się karaluchów, należy dołożyć wszelkich starań, żeby utrzymywać odpowiedni poziom czystości, szczególnie w miejscach, gdzie spożywamy posiłki. Mowa tu przede wszystkim o kuchni i jadalni, ale także salonie czy sypialni, gdzie często jemy podczas imprez, oglądania telewizji czy czytania książek. Aby zwalczyć karaluchy bądź podobne do nich prusaki, należy regularnie sprzątać mieszkanie, często wyrzucać gromadzące się śmieci i zadbać o to, żeby obecną w domu żywność magazynować w szczelnych opakowaniach. Wśród domowych sposobów znajdują się proszek z cukrem i gipsem czy metoda z pojemnikiem piwa, do którego zwabia się owady, doprowadzając do ich utopienia.

Mole ubraniowe

Mole wyglądają jak drobne ćmy i żywią się rozmaitymi materiałami, na przykład ubraniami, dywanami czy tkaninami, z których robi się zasłony, narzuty. Aby nie doprowadzić do ich rozwoju i unicestwić obecne już osobniki, należy dbać o porządek i nie zapominać o odkurzaniu i regularnym praniu w wysokiej temperaturze. Szczególną uwagę zwróć na ubrania, których już nie nosisz, ponieważ to tam mogą znajdować się larwy. Mole nie przeżyją w ujemnej temperaturze, możesz więc wynieść rzeczy na mróz. Oprócz tego wykorzystaj lawendę lub pułapki feromonowe bądź środki owadobójcze.

Roztocza

Stworzenia te obecne są wszędzie, jednak niektórym potrafią naprawdę dopiec. Wszystko przez alergen obecny w ich odchodach, który na wrażliwsze alergicznie osoby może źle wpływać, powodując duszności, przewlekły katar czy podrażniając skórę. Aby pozbyć się roztoczy, a przynajmniej maksymalnie ograniczyć ich populację, musisz systematycznie odkurzać, sprzątać i czyścić wszystkie powierzchnie, ponieważ żywią się one kurzem i resztkami ludzkiego naskórka. Dlatego też szczególnie preferują fotele, kanapy, a przede wszystkim łóżka i pościele. Nie zapominaj więc, żeby regularnie zmieniać poszewki i wietrzyć pomieszczenia.

Kołatek domowy i spuszczel pospolity

Kołatek i spuszczel to szkodniki, które żywią się drewnem. Bytują w parkietach, framugach drzwi, okien, drewnianych meblach, panelach naściennych czy boazeriach. Zapuszczają się też zdecydowanie głębiej, penetrując schody, balustrady, a nawet drewniane elementy konstrukcyjne domu. Oba owady wydają charakterystyczny dźwięk, więc jeśli usłyszysz podejrzane chrobotanie w panelach czy meblach, koniecznie podejmij odpowiednie kroki. Aby zwalczyć szkodniki, stosuje się metody termiczne, chemiczne oraz gazowanie. Skuteczne jest również pokrywanie nowych elementów drewnianych specjalnymi środkami ochronnymi.