Smog jest poważnym problemem dla naszego zdrowia i środowiska. O ile na wsiach jego stężeniu nie jest dokuczliwe, o tyle w miejskich aglomeracjach jego poziom jest szczególnie wysoki, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Na szczęście istnieją sposoby na walkę ze smogiem w domu, które pomogą nam chronić nasze zdrowie i środowisko. W tym artykule przedstawiamy kilka prostych kroków, jak walczyć ze smogiem w domu.

Czym jest smog i jak bardzo jest groźny?

Smog to połączenie dwóch angielskich słów: „smoke”, czyli dym i „fog”, czyli mgła. W praktyce smog to mieszanka zanieczyszczeń powietrza, które tworzą się w wyniku spalania paliw kopalnych i innych procesów przemysłowych. Jest on widoczny jako gęsty, szary kurz unoszący się nad miastami. Zanieczyszczenia te składają się z tlenków węgla, azotów, siarki i innych gazów i metali ciężkich określanych z uwagi na swoją wielkość jako PM2.5 i PM10. Innymi słowy, liczba przy wskaźniku PM określa nic innego jak wielkość cząstek, wyrażonych w mikrometrach. Im mniejsza ta liczba, tym drobniejszy jest pył, a co za tym idzie bardziej szkodliwy dla naszego organizmu.

Dlaczego smog jest groźny dla organizmu?

Smog jest groźny dla naszego zdrowia, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu, pyły i benzen, które mogą powodować poważne choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Wysokie stężenie smogu w powietrzu może powodować objawy takie jak kaszel, duszność, bóle głowy i problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. Co więcej, smog może również zwiększać ryzyko chorób serca i udaru, a nawet przyspieszać proces starzenia się skóry. Jest też przyczyną powstawania nowotworów.

Walka ze smogiem — jak ją prowadzić?

Nie da się całkowicie wyeliminować wszystkich zanieczyszczeń z powietrza. Jednak należy robić wszystko, aby utrzymywać je na optymalnym poziomie, niezagrażającym zdrowiu. Stąd też nieustannie prowadzone są badania składu powietrza i kontrolowany jest poziom szkodliwych pyłów. Dopiero po przekroczeniu ich dopuszczalnego stężenia, ogłaszany jest alarm i zaleca się pozostawanie w domach. Chociaż i tam nie jesteśmy w pełni bezpieczni. Szkodliwe cząstki smogu przenikają również do wnętrz domów i mieszkań. Jak zatem się ich pozbyć? Jak prowadzić walkę ze smogiem w domu?

Jak walczyć ze smogiem w domu?

Problem smogu należy do globalnych problemów, z jakimi walkę podejmują organizacje międzynarodowe. Robią to, aby zminimalizować nasze oddziaływanie na środowisko i chronić nasze zdrowie poprzez ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, dbając o jakość powietrza, w którym żyjemy. W pojedynkę nie jesteś w stanie rozwiązywać globalnych problemów, ale możesz skutecznie walczyć ze smogiem w swoim domu. Poniżej przedstawiamy 4 sprawdzone sposoby walki ze smogiem.

Sposób nr 1: Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, po które sięga coraz więcej z nas. Jego działania ma istotny wpływ, na jakość powietrza, którym oddychamy. Oczyszczacz wyposażony jest bowiem w filtry, które wyłapują z powietrza szkodliwe pyły. Urządzenie zasysa powietrze w pomieszczeniu, przepuszcza je przez filtry i wydmuchuje z powrotem. Zainstalowane w nim filtry powietrza pomagają usuwać zanieczyszczenia, takie jak pyły zawieszone, bakterie i wirusy. Dobrej jakości filtry potrafią wyłapać nawet najmniejsze cząstki PM2.5. Choć musisz wiedzieć, że możesz zainstalować filtry powietrza także w swoim kominku, wentylatorze czy klimatyzatorze.

Sposób nr 2: Zadbaj o dobrą wentylację i wietrz mieszkanie

Dobra wentylacja jest kluczowa dla utrzymania czystego powietrza w domu. Nie zastawiaj wywietrzników, a kiedy powietrze na zewnątrz jest czyste, otwieraj okna i drzwi, aby przewietrzyć mieszkanie. To bardzo ważne, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy stężenie smogu wzrasta. Ponadto, jeśli to możliwe, wyposaż swoją wentylację w filtry oczyszczające powietrze. Ponadto dbaj o regularne przeglądy kominów wentylacyjnych i klimatyzacji.

Sposób nr 3: Nawilżaj powietrze walcząc ze smogiem

Powietrze możesz nawilżać przy użyciu pary wodnej, z wody ugotowanej w garnku lub czajniku, lub kupując nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które wydziela parę wodną, ta unosi się w powietrzu i przyciąga metale ciężkie i inne zanieczyszczenia do cząstek wody, które następnie opadają na powierzchnię podłogi i mebli. Tym samym sprawiają, że powietrze staje się czystsze, choć musisz pamiętać, że nadmiar wilgoci może być szkodliwy dla mebli drewnianych, podłogi, a nawet ścian.

Wilgoć może spowodować rozwój pleśni i grzybów, które mogą pojawić się na ścianie. Jeśli pojawiła się u Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Jak pozbyć się grzyba ze ściany — najlepsze sposoby

Sposób nr 4: Wykorzystaj rośliny do oczyszczania powietrza

Kwiaty, zwłaszcza zielone rośliny to nie tylko sposób na dekorację domu i mieszkania, ale też doskonałe narzędzia do oczyszczania powietrza. Co więcej, robią to w naturalny sposób i nie zużywają energii elektrycznej. Rośliny nieustannie usuwają toksyny i inne szkodliwe związki obecne w powietrzu, ale to nie wszystko. Rośliny nie tylko pobierają szkodliwe związki z otoczenia i neutralizują smog, ale nocą produkują tlen. Dlatego pozytywnie wpływają na mikroklimat.

Co jeszcze może pomóc w walce ze smogiem w domu?

Maseczki antysmogowe, dobry filtr kabinowy w samochodzie — to tylko część akcesoriów, które wspomagają lepsze oddychanie poza domem, zapobiegając przedostawaniu się cząsteczek smogu do układu oddechowego. Z kolei oczyszczacz i nawilżacz powietrza, rośliny doniczkowe i dobra wentylacja pomagają Ci chronić się przed smogiem w domu. Jednak istnieje jeszcze więcej sposobów, aby poprawić jakość powietrza w domu.

Kup jonizator

We wnętrzach naszych domów znajduje się dużo urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, monitory, komputery, a nawet roboty kuchenne, które wytwarzają jony dodatnie. Odpowiadają one za uczucie zmęczenia, bóle głowy, senność i złe samopoczucie. Dlatego warto kupić jonizator, zwłaszcza jeśli dużo przebywasz w domu. Takie urządzenie wytwarza jony ujemne, których nasz organizm potrzebuje o wiele bardziej. Dodają nam energii i sprawiają, że przyjemniej się oddycha.

Regularnie sprzątaj

Brzmi trywialnie, ale kurz jest często przyczyną alergii, a zawarte w nim związki lotne negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego regularne odkurzanie zdecydowanie poprawia jakość powietrza. Co więcej, do codziennego czyszczenia powierzchni warto używać naturalnych środków, gdyż środki chemiczne podrażniają nasz układ oddechowy. Dlatego, o ile zabrudzenia nie są uciążliwe, możesz czyścić je wodą z octem lub sodą oczyszczoną. Z kolei suchy kurz zbierać przy pomocy ściereczki z mikrofibry.

Pamiętaj, że kurz osiada się wszędzie, także na kocach, firanach, zasłonach, a nawet pościeli, dlatego warto je regularnie wymieniać i prać.

Walka ze smogiem w domu — czy oczyszczacz powietrza nie wystarczy?

Dobra filtracja powietrza jest bardzo ważna, jednak nie zapobiega powstawaniu smogu, a jedynie usuwa go z otoczenia. Oczywiście to, czym oddychamy w domu, ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ale sam oczyszczacz powietrza nie rozwiązuje problemu. Nie musisz być aktywistą klimatycznym ani należeć do międzynarodowej organizacji, która zajmuje się walką ze smogiem. Jednak możesz przyczynić się do zmniejszenia skali tego zjawiska.

Stare systemy grzewcze, wykorzystujące piece na paliwa konwencjonalne emitują spaliny, które zanieczyszczają środowisko i stają się zagrożeniem nie tylko dla Ciebie, ale też dla innych, zwiększając poziom smogu. Na pewno słyszałeś o mieszkańcach Krakowa, którzy niejednokrotnie doświadczają tego na własnej skórze, którzy ostatecznie zostali zobowiązani do wymiany swoich tradycyjnych kotłów, na kotły ekologiczne, aby zmniejszyć rekordowe wysokie stężenie pyłów, które często dominuje w tamtejszym powietrzu. Jeśli możesz, zrób to samo.

Wymień kocioł, rozważ instalację odnawialnych źródeł energii, jak pompy ciepła i stosuj sposoby walki ze smogiem, o których mówimy w tym artykule. Dzięki temu będziesz chronić nie tylko siebie, ale też pozostałych, a jeśli potrzebujesz pomocy w sprzątaniu i masz firmę, w tym najbardziej zanieczyszczonym mieście w Polsce, sprawdź ofertę: sprzątanie Kraków.