Środki czystości z pewnością znajdują się również w Twoim domu. Teoretycznie każdy potrafi ich używać, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie wiążą się z niektórymi detergentami ze względu na ich skład. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jak postępować, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pozostałym domownikom, a także czyszczonym powierzchniom oraz środowisku.

Jak bezpiecznie korzystać ze środków czystości?

Aby uniknąć kłopotów zdrowotnych lub innych niepożądanych dolegliwości, warto dowiedzieć się, z jakim środkiem czystości masz do czynienia. To bardzo ważne, gdyż od tego zależy Twój sposób działania. Jeśli do posprzątania danej powierzchni korzystasz ze środka bazującego na silnych substancjach chemicznych, musisz założyć specjalną odzież ochronną. Podstawowym akcesorium są wytrzymałe i nachodzące na przedramiona rękawiczki. Bardzo dobrą praktyką jest także zakładanie ochronnych okularów, gdyż podczas energicznego szczotkowania czy ścierania kropelki substancji mogą przedostawać się do oczu.

Jeśli z użytkowaniem wybranego środka chemicznego wiąże się powstawanie trujących oparów bądź nieprzyjemnych zapachów, koniecznie załóż maseczkę bądź otwórz okno w danym pomieszczeniu. Specjaliści zalecają korzystanie z maseczki także podczas wykonywania najbardziej podstawowych czynności, na przykład odkurzania, bo zapobiega to przedostawaniu się kurzu i innych zanieczyszczeń do dróg oddechowych. Gama dostępnych na rynku produktów jest ogromna, dlatego przed wykorzystaniem konkretnego detergentu zapoznaj się z jego składem i instrukcją, dzięki czemu dowiesz się, jakie środki ostrożności należy podjąć.

Środki czystości a użytkowanie powierzchni

Jak już wiadomo, środki czystości wykorzystuje się po to, żeby walczyć z najbardziej uporczywymi rodzajami zabrudzeń. Sprawia to, że do skomponowania ich formuł stosuje się często bardzo silne substancje o żrącym działaniu. W związku z tym musisz pamiętać o dokładnym wypłukaniu i umyciu danych powierzchni, gdyż nieuważne pozostawienie resztek preparatu może stanowić zagrożenie dla Ciebie i innych domowników. Szczególnie ważne jest to w łazience, na przykład podczas czyszczenia prysznica czy wanny, a także w kuchni, gdzie większość blatów ma styczność z jedzeniem. Kiedy więc bierzesz się za sprzątanie, nie zapomnij o tym, że Twoim zadaniem jest uporanie się z zabrudzeniami, ale też dokładne spłukanie substancji czyszczących. W kuchni dodatkowo możesz sięgnąć również po płyny antybakteryjne, które pomogą Ci uporać się z niewidzialnymi drobnoustrojami.

Środki czystości a rodzaj materiału

Rozpoczynając sprzątanie, należy zadbać o bezpieczeństwo swoje, ale i czyszczonych powierzchni. Przed zastosowaniem wybranego środka zorientuj się, czy na pewno możesz użyć go do danego materiału. Na rynku znajdziesz mnóstwo specjalistycznych preparatów, których skład został stworzony w oparciu o specyfikację i cechy konkretnych surowców. Jeśli chcesz długo cieszyć się wyposażeniem pomieszczenia i jego dobrym stanem, stosuj środki czystości zgodnie z ich przeznaczeniem. W przeciwnym razie wcześniej czy później doprowadzisz do uszkodzenia jakiegoś materiału – porysujesz blaty mebli, odbarwisz panele czy parkiet bądź zetrzesz warstwę ochronną łazienkowej armatury.

Detergenty przyjazne środowisku

Sprzątając, należy zadbać o swoje zdrowie i prawidłowe stosowanie środków czystości w trosce o bezpieczeństwo powierzchni, ale również o środowisko. Jeśli więc leży Ci na sercu dobro przyrody, możesz postawić na naturalne, domowe preparaty, które wyróżniają się równie wysoką skutecznością, co detergenty znanych marek. Mowa tu o occie, sodzie oczyszczonej czy kwasku cytrynowym. Wystarczy poczytać o odpowiednich proporcjach i sposobach wykorzystania, żeby cieszyć się perfekcyjną czystością, a jednocześnie nie szkodzić środowisku. Świadomość społeczeństwa, a więc i producentów rośnie, dlatego w sklepach można znaleźć mnóstwo ekologicznych środków czystości. Co więcej, takie produkty są przyjazne nie tylko przyrodzie, ale także człowiekowi, ponieważ nie są tak drażniące i nie stanowią zagrożenia dla alergików czy osób z bardzo wrażliwą skórą.

Bezpieczne przechowywanie

Na sam koniec warto wspomnieć o bardzo istotnym zagadnieniu. Otóż dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich niezwykle ważne jest to, jak przechowujesz środki czystości. Miejsce, w którym będą się znajdować, powinno być niedostępne dla dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest jedna szafka, najlepiej wisząca, na przykład w łazience czy w kuchni, a więc tam, gdzie zazwyczaj detergenty są Ci najczęściej potrzebne. Zrezygnuj z przelewania preparatów do butelek czy przechowywania kapsułek w nieoryginalnych pojemnikach. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić skład czy sposób działania, a w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia szybko sięgniesz po instrukcję postępowania, którą obowiązkowo umieszcza się na opakowaniu i podejmiesz właściwe kroki.