Srebro jest jednym z najpiękniejszych metali szlachetnych. Ta szlachetność sprawia, że jest często używane w produkcji biżuterii, sztućców i ozdób. Niestety, wraz z upływem czasu srebro może tracić swój pierwotny blask i matowieć. Jeśli zastanawiasz się, jak przywrócić srebru dawny wygląd, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Przedstawiamy w nim kilka skutecznych i prostych sposobów na to, jak wyczyścić srebro.

Jak wyczyścić srebro? Dlaczego ciemnieje?

Nowe sztućce ze srebra pięknie prezentują się na stole, a biżuteria dodaje uroku każdej stylizacji. Jednak z czasem pojawia się na nich brunatny lub żółtawy nalot, który sprawia, że przestają dobrze wyglądać. Są mało estetyczne i w zasadzie nie wiemy czemu.

Przyczyną powstawania nalotu i ciemnienia srebra wynika z właściwości chemicznych tego metalu, który pod wpływem siarki występującej w powietrzu traci swój pierwotny blask. To naturalny proces, który nie należy się zbytnio przejmować, zwłaszcza że srebro można łatwo wyczyścić. Jak to zrobić?

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Srebrna biżuteria jest nie tylko pięknym dodatkiem, ale również ważną pamiątką i często noszonym przedmiotem. Niestety, ze względu na kontakt z powietrzem i innymi czynnikami, srebro może matowieć i tracić swój blask.

Możesz ją wyczyścić w domu lub oddać do jubilera. Jednym ze sposobów czyszczenia w domowych warunkach jest użycie sody oczyszczonej i wody. Wystarczy wymieszać je ze sobą w proporcjach 1:1 i w tak przygotowanym roztworze zanurzyć na kilkanaście minut. Po wyjęciu należy przepłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki sody i wypolerować miękką ściereczką (najlepiej z mikrofibry). Jednak to nie jedyny sposób, a o innych powiemy w dalszej części artykułu.

Jak wyczyścić srebrne sztućce kuchenne?

Pomijając naturalny proces czernienia srebra, o którym już wspomnieliśmy, srebrne sztućce kuchenne są narażone na częsty kontakt z żywnością i innymi substancjami, co może prowadzić do utraty ich blasku i pojawienia się przebarwień. Na początek możesz spróbować przetrzeć je gąbką z płynem do naczyń, ale jeśli występuje na nich solidny ciemny nalot, lepiej od razu sięgnąć po ocet, sodę lub pastę do zębów. Jak ich użyć? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

To zaskakujące, jak przy użyciu zwykłych środków spożywczych i produktów, które znajdują się praktycznie w każdym domu, można wyczyścić srebrne sztućce, biżuterię i inne przedmioty. Wystarczy poświęcić temu kilkanaście minut. W czyszczeniu srebra może Ci pomóc:

 • soda oczyszczona i folia aluminiowa,
 • pasta do zębów i miękka szczoteczka,
 • sok z cytryny i sól,
 • ocet i mąka kukurydziana.

Metoda nr 1 – Czyszczenie srebra sodą i folią aluminiową

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia srebra jest wykorzystanie sody oczyszczonej i folii aluminiowej. Aby tego dokonać, wykonaj następujące kroki:

 1. Rozłóż kawałek folii aluminiowej na powierzchni miski. Upewnij się, że folia jest dostatecznie duża, aby pomieścić wszystkie srebrne sztućce.
 2. Napełnij miskę gorącą wodą.
 3. Dodaj do niej 2 łyżki sody oczyszczonej i wymieszaj, aż soda się rozpuści.
 4. Następnie zanurz srebrne przedmioty w misce tak, aby miały kontakt z folią aluminiową.
 5. Pozostaw przedmioty w roztworze przez około 15-20 minut. Reakcja chemiczna między sodą oczyszczoną, folią aluminiową i srebrem spowoduje usunięcie osadów i przebarwień.
 6. Po upływie czasu wyjmij srebro z miski i spłucz je wodą.
 7. Delikatnie wysusz srebro miękką szmatką, aby zapobiec powstawaniu plam.

Metoda nr 2 – Przywracanie blasku srebra pastą do zębów

Pasta do zębów jest nie tylko dobra do czyszczenia zębów, ale także doskonale sprawdza się w czyszczeniu srebra. Ta prosta metoda jest idealna do czyszczenia małych przedmiotów biżuteryjnych, takich jak pierścionki, kolczyki czy bransoletki. Należy jednak pamiętać, że srebro to delikatny materiał i czyszczenie pastą należy wykonywać delikatnie, aby nie porysować nią powierzchni metalu.

 1. Nanieś niewielką ilość pasty do zębów na miękką szczoteczkę lub delikatnie wetrzyj pastę na biżuterię za pomocą miękkiej szmatki.
 2. Delikatnie szoruj biżuterię szczoteczką lub szmatką z pastą do zębów, skupiając się na miejscach, które są najbardziej zabrudzone lub matowe.
 3. Spłucz biżuterię pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki pasty do zębów. Staraj się nie pozostawiać żadnych śladów pasty na powierzchni srebra.
 4. Starannie osusz biżuterię miękką szmatką, aby zapobiec powstawaniu smug. Możesz również użyć suszarki do włosów, ale z niską temperaturą suszenia.

Metoda nr 3 – Czyszczenie srebra sokiem z cytryny i solą

Kolejną skuteczną metodą, która sprawdzi się w czyszczeniu biżuterii, sztućców lub innych przedmiotów ze srebra jest sok z cytryny i sól kuchenna. Dzięki nim szybko pozbędziesz się nieestetycznego nalotu i przywrócisz połysk. Jak to zrobić?

 1. Wyciśnij sok z cytryny do naczynia i dodaj do niego odrobinę soli. Wymieszaj, aby uzyskać jednolity roztwór.
 2. Umieść srebrne przedmioty w roztworze z sokiem z cytryny i solą tak, aby były w nim dokładnie zanurzone.
 3. Pozostaw srebro w roztworze przez około 5-10 minut. Następnie delikatnie pocieraj srebro szmatką, aby usunąć wszelki uporczywe plamy.
 4. Spłucz srebro pod bieżącą wodą, aby usunąć roztwór z cytryny i sól. Starannie osusz je i wypoleruj miękką szmatką.

Metoda nr 4 – Ocet i mąka kukurydziana na poczerniałe srebro

Kombinacja octu i mąki kukurydzianej może również pomóc w odzyskaniu blasku srebra. Zwłaszcza jeśli przedmioty mocno zaśniedziały. Tą metodą łatwo przywrócisz dawny blask sztućcom, pierścionkom, łańcuszkom lub innej srebrnej biżuterii, które sczerniały pod wpływem siarczku srebra obecnego w powietrzu. Oto jak to zrobić:

 1. Przygotuj pastę, mieszając ocet i mąkę kukurydzianą w równych proporcjach.
 2. Nałóż pastę na srebrne przedmioty i delikatnie zetrzyj ją miękką szmatką.
 3. Wykonuj ruchy okrężne, aby dokładnie dotrzeć w każde miejsce zaśniedziałego srebra.
 4. Po dokładnym wyczyszczeniu spłucz srebro wodą i osusz miękką ściereczką.

Jak wyczyścić srebro domowymi sposobami — kilka słów na koniec

Jak widzisz, nie jest to wcale trudne. Gdy zastanawiasz się czym czyścić srebro, wystarczy rozejrzeć się dookoła. Na pewno w Twoim domu znajduje się kilka z wymienionych przez nas produktów, które pomogą Ci wyczyścić srebrny łańcuszek, pierścionki, bransoletki, sztućce, monety i inne przedmioty. Musisz jednak pamiętać, aby dobrać metodą do czyszczonego elementu.

Sztućce i drobne elementy biżuterii łatwiej zanurzyć w roztworze niż przecierać je szczoteczką. Niezależnie od tego, co chcesz wyczyścić, pamiętaj o naszych metodach i śledź nasz blog po więcej porad.