Walka z kurzem to nie tylko dbałość o porządek i estetykę w mieszkaniu, ale także troska o własne zdrowie. Nawet jeśli nie ma w domu dziecka, to i tak bakterie oraz roztocza, które się w nim znajdują mogą być bardzo niebezpieczne, w szczególności dla alergików. Wycierając domowy kurz zbierasz drobinki pyłu, piasku, ziemi i cząsteczek organicznych. W zależności od sprzątanego pomieszczenia mogą się w nim znajdować pleśnie i grzyby, a nawet jaja i odchody owadów. Jak pozbyć się kurzu z mieszkania na dłużej? Co robić, aby zminimalizować jego osiadanie się na meblach i innych przedmiotach w domu?

Aranżacja wnętrza przyczyną kurzu w mieszkaniu?

Sprzątanie raczej nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego też warto zrobić wszystko, aby wykonywać je jak najszybciej i jednocześnie jak najbardziej skutecznie. Jeśli kurz upodobał sobie Twoje mieszkanie, to niezbędnym elementem domowych obowiązków jest częste odkurzanie wszystkich odkrytych powierzchni. Aby usprawnić swoje działania, należy przeanalizować wystrój mieszkania, czy też danego pomieszczenia.

Dobrym rozwiązaniem na pozbycie się kurzu domowego będzie rezygnacja z wystawiania na pokaz bibelotów, licznych obrazków i ozdób. Zawsze staraj się jak najwięcej takich przedmiotów przechowywać w szafkach, witrynach lub za przesuwnymi ścianami. Dotyczy to również biblioteki, w której raczej rzadko są czytane książki, a te z kolei stają się świetnym miejscem, które wybiera sobie kurz. Proste modele mebli będą łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Zastanawiasz się jeszcze, jak pozbyć się kurzu? Lepszym wyborem będą rolety, aniżeli zasłony i zestawy firanek. Taki minimalizm ma wiele korzyści, między innymi podczas odkurzania w mieszkaniu. Siedliskiem kurzu stają się także tkaniny na obiciach mebli, czy dywany. Dlatego najbardziej sterylne będą pomieszczenia o gładkich posadzkach i okładzinach. Oczywiście, nie każdy będzie chciał w ten sposób zaaranżować swoje mieszkanie, ale można zminimalizować ilość powierzchni, na których może osadzać się kurz z powietrza.

Skuteczne usuwanie kurzu z mieszkania

Alergia na roztocza kurzu domowego często nazywana jest chorobą kaloryferową. Powód? W okresie grzewczym nasilają się jej objawy, które niekiedy mogą być mocno dokuczliwe. Dlatego należy nie tylko pozbywać się znajdującego się kurzu na meblach, ale także regularnie czyścić kaloryfery, na których ten się osadza. Ponadto cyrkulacja ciepłego powietrza sprawia, że drobinki kurzu się w nim unoszą, przez co częściej wywołują reakcje alergiczne. Zwłaszcza w okresie zimowym powinieneś zadbać o to, aby częściej sprzątać, ponieważ więcej czasu spędzasz w zamkniętym pomieszczeniu. Kurz unoszący się w powietrzu będzie drażnił także Twoje górne drogi oddechowe, co może skończyć się infekcjami.

Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się kurzu w mieszkaniu to masz do dyspozycji kilka rozwiązań. Z pewnością efektywne okażą się specjalne środki, które nie tylko pozwolą go usunąć z mebli, ale sprawią, że mniej kurzu będzie się na nich ponownie osiadać. Pomocne okażą się preparaty przeznaczone do sprzątania i czyszczenia konkretnych powierzchni oraz materiałów, które mają właściwości antystatyczne. Podczas odkurzania pamiętaj o wszystkich trudno dostępnych miejscach, jak góry szaf, zakamarki, czy żyrandole.

Do większych powierzchni przyda się z pewnością odkurzacz, który będzie wyposażony w odpowiedni filtr. Odkurzanie nim pomieszczeń z pewnością będzie efektywniejsze i szybsze. Dzięki niemu wyciągniesz z głębszych struktur materiału wszystkie zabrudzenia, które niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka, a zwłaszcza dzieci.

Oczyszczacz powietrza do usuwania kurzu – czy wystarczy?

Innym ze sposobów radzenia sobie z kurzem jest oczyszczacz powietrza, który skutecznie eliminuje bakterie i roztocza. Sprzęt ten szczególnie przydatny okazuje się w okresie zimowym, gdy znacznie częściej używasz kaloryfera. Oczyszczacze powinny być wyposażone w filtr hepa, który dokładnie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i roztoczy. Oczywiście wydajność tego typu urządzeń zależy od wielu czynników, jak wielkość pomieszczeń, w których będą pracować, czy też ich wydajność przefiltrowywania powietrza. Warto pracę urządzenia wesprzeć samodzielnym sprzątaniem w pomieszczeniach. Jeśli jednak nie masz na to czasu, możesz wynająć do tego profesjonalną firmę.

W swoim zespole mamy specjalistów, którzy zadbają o to, aby każdy kąt Twojego mieszkania był czysty i lśniący. Stosujemy przy tym profesjonalne środki, które szybko usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w  tym także kurz. Dzięki nam będziesz mógł na długo czas pozbyć się kurzu z domu. Wykonujemy regularne sprzątania w określonych terminach lub też raz na jakiś czas, po wcześniejszym uzgodnieniu i ustaleniu zakresu pracy.