Muszki owocówki przylatują do domu przez otwarte okna i drzwi. Przyciągają je owoce i warzywa, zarówno świeże, jak i zepsute. W tym artykule znajdziesz kilka sposobów na to, jak pozbyć się muszek owocówek.

Skąd się biorą muszki owocówki w domu?

Muszki owocówki, zwane często meszkami, to drobne owady, które potrafią być bardzo uciążliwe. Są aktywne głównie latem i pojawiają się w domu zwabione zapachem dojrzałych, ale też nadpsutych, a nawet zgniłych owoców i warzyw. Dlaczego?

Głównym pożywieniem muszek owocówek jest ocet owocowy. Co więcej, składają w nim także jaja, z których już po 10 dniach wykluwają się larwy. Co więcej, zanieczyszczają przy tym żywność i przenoszą groźne dla zdrowia drobnoustroje. Dlatego, gdy tylko te małe szkodniki pojawią się w Twoim domu, trzeba się ich pozbyć.

Jak pozbyć się muszek owocówek — domowe sposoby na muszki owocówki

Chcesz się pozbyć muszek owocówek? Wypróbuj te sprawdzone domowe sposoby.

Sposób 1: Ocet jabłkowy i płyn do naczyń

Skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się muszek owocówek z mieszkania jest mikstura z octu jabłkowego i płynu do mycia naczyń. Wlej oba składniki do słoika, nie mieszaj, i pozostaw na parapecie. Po kilku godzinach w roztworze znajdziesz utopione muszki. Dlaczego? Zapach octu przyciąga muszki, ale płyn do naczyń nie pozwala im się wydostać. Na koniec, zwróć uwagę, że gdy w takim roztworze zgromadzi się większa ilość muszek, warto wylać go do toalety, aby skutecznie się ich pozbyć.

Sposób 2: Świece zapachowe

Muszki nie tolerują niektórych zapachów. Szczególnie nie znoszą mentolu i lawendy. Możesz trzymać te zioła na parapecie kuchennego okna, ale możesz też zapalić świece o woni mentolowej lub lawendowej, aby skutecznie wypędzić je z domu. To naturalny sposób na pozbycie się muszek, który jednocześnie nada Twojej kuchni przyjemny zapach.

Sposób 3: Strumień gorącego powietrza

Jeśli zauważysz muszki w kuchni lub innym pomieszczeniu, możesz też spróbować je wypędzić przy pomocy suszarki do włosów. Podłącz suszarkę i skieruj strumień gorącego powietrza prosto w te insekty, a zostaną dosłownie “usmażone”. To prosty sposób, który nie wymaga użycia substancji chemicznych. Choć z drugiej strony, jest to sposób doraźny i za chwilę mogą przylecieć kolejne.

A może lep, spray lub lampa owadobójcza?

Szukając pomysłu na to, jak pozbyć się muszek owocówek, możesz natknąć się na wiele różnych rozwiązań. Tradycyjne lepy na muszki są skuteczne, ale umieszczanie ich w kwiatkach, czy wieszanie pod sufitem nie jest zbyt estetyczne. Spraye mają działanie doraźne, ale przy okazji preparat zwalczające te małe szkodniki osiada na meblach, naczyniach i innych przedmiotach. Z kolei lampa owadobójcza wymaga stałego podłączenia do prądu lub częstego ładowania, a jej zasiąg jest mocno ograniczony.

A może jakaś domowa pułapka na muszki owocówki?

Wspomnieliśmy już o słoiku z octem i płynem do naczyń. To chyba najbardziej skuteczna i zarazem dyskretna pułapka na muszki owocówki, ale możesz też spróbować zrobić nieco inną.

Weź miskę lub jakiś pojemnik, folię spożywczą i pokrojone owoce (np. cytrynę). Włóż owoce do miski, nakryj szczelnie folią i zrób w niej nakłucia w kilku miejscach. Zwabione zapachem muszki będą mogły wlecieć poprzez dziurki do środka, ale już nie będą mogły się stamtąd wydostać.

Jak zapobiegać małym muszkom? Utrzymuj porządek w kuchni

Zamiast “leczyć” zapobiegaj — ta zasada sprawdza się chyba w każdym życiowym aspekcie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Unikniesz obecności muszek owocowych w swoim domu, pilnując porządku.

Regularnie sprawdzaj produkty spożywcze, takie jak owoce i warzywa wystawione na blacie kuchennym i w innych miejscach i wyrzucaj te, które zaczynają się psuć. Opróżniaj na bieżąco kosz na śmieci, bo mogą wlecieć także tam.

Ponadto, gdy wrócisz z zakupów, myj owoce i warzywa pod bieżącą wodą. Pamiętaj, że mogły one leżeć w sklepie już kilka dni, a na ich powierzchni mogą się już znajdować larwy takich muszek.

Zwalczanie muszek owocówek — podsumowanie

To, jak pozbyć się muszek owocówek, może wymagać cierpliwości, ale domowe metody często okazują się skuteczne. Zanim sięgniesz po chemiczne preparaty, wypróbuj naturalne sposoby, które są łagodne dla środowiska i zdrowia. Pamiętaj, że aby zwalczyć muszki owocówki, często wystarczy sam ocet i płyn do naczyń, a jeśli chcesz się ich pozbyć od razu — strumień gorącego powietrza.

Śledź nasz blog po więcej ciekawych porad.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Muszki owocówki — skąd się biorą

Muszki owocówek często trafiają do domu przez otwarte okna, przyciągane zapachem dojrzałych lub sfermentowanych owoców i warzyw.

Co na muszki owocówki?

Aby skutecznie pozbyć się muszek owocówek, spróbuj pułapki z octu jabłkowego i płynu do naczyń, wlanych w równych częściach do słoika lub postaw na zapachy mentolu, lub lawendy ze świec, a doraźnie na strumień gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów.

Co odstrasza muszki owocówki?

Świece zapachowe o aromatach mentolu lub lawendy albo świeże zioła efektywnie odstraszają muszki owocówki, utrudniając im dostęp do kuchni.