Drewno przez wiele osób uważane jest za najszlachetniejszy i najpiękniejszy sposób wykończenia posadzki. To naturalny materiał, który dobrze izoluje i ociepla wnętrze fizycznie, jak i estetycznie. Jednak jak każdy naturalny materiał łatwo ulega zabrudzeniom i starzeje się, zmieniając swój wygląd, co powoduje, że traci swój pierwotny blask i przestaje się podobać. Zatem jak dbać o parkiet na co dzień? Czym czyścić i pielęgnować, aby przez długie lata wyglądał równie dobrze? Podpowiadamy.

Jak dbać o parkiet drewniany

Codzienne użytkowanie podłogi wpływa na kondycję parkietu. Wystarczy przejść po nim kilka razy w kapciach, aby podeszwą ścierać podłogę. Chociaż nie jest to od razu widoczne, z czasem wygląd parkietu ulega zmianie i staje się porysowany, bledszy i odbarwiony. Zresztą wpływ na to mają także środki czystości, których używamy do jego mycia. W ten sposób parkiet nie tylko traci na wyglądzie, ale zostaje pozbawiony także warstwy ochronnej, która stanowi jego zabezpieczenie. Każdy parkiet jest przecież pokrywany olejem lub lakierem, który pełni taką zabezpieczającą funkcję i chroni go m.in. przed porysowaniem i wilgocią. Co zatem zrobić i jak dbać o parkiet, aby ciągle wyglądał dobrze?

Jak dbać o parkiet lakierowany

Lakier to środek, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni parkietu, nie przenikając w struktury drewna. Przez to sprawia, że choć drewno wciąż wygląda naturalnie, to zyskuje połysk, a w odczuciu jest twardsze. Dbanie o parkiet lakierowany nie jest trudne, lecz wymagające. Taki parkiet jest dobrze chroniony przed zabrudzeniami i wilgocią, ale mimo to, traktowaniem go sztywną końcówką odkurzacza, grubymi podeszwami butów i nadmierną ilością wody w czasie mycia mopem, niszczy jego powierzchnię. Warto zatem odkurzacz zastąpić miękką szczotką, nawet ręczną, a zwykły mop mopem płaskim, zwilżanym w niewielkiej ilości letniej wody wraz z dodatkiem szarego mydła lub środka czyszczącego zawierającego wosk do drewna.

Jak dbać o parkiet olejowany

Zaletą parkietu olejowanego jest jego o wiele bardziej naturalny wygląd niż w przypadku parkietu lakierowanego. Dzieje się tak, ponieważ olej przenika w strukturę drewna, a nie zostaje na jego powierzchni tak jak w przypadku lakieru. Dzięki temu olej, czy też olejowosk wydobywa z drewna naturalne piękno, podkreślając jego rysunek i słoje. Po zaolejowaniu podłoga pozostaje matowa, nie błyszczy się i nie jest śliska, choć jej wygląd z czasem się zmienia. Drewno się starzeje i ciemnieje, oddycha i jest bardziej odporne na pojawienie się pleśni i grzybów niż parkiet lakierowany, gdyż lakier zatyka jego pory. Niestety jest też przez to bardziej narażona na zarysowania i zabrudzenia.

O parkiet olejowany należy dbać ze szczególną ostrożnością. Mokre plamy łatwo przenikają w strukturę drewna, a piasek z butów działa jak papier ścierany, rysując przy tym powierzchnię podłogi. Dlatego należy szczególnie dbać o to, aby wszelkie zabrudzenia były usuwane na bieżąco, a rozlana kawa, wino czy keczup natychmiast zbierane z jego powierzchni.

Odkurzanie parkietu olejowanego za pomocą odkurzacza nie jest dobrym pomysłem. Piasek i kurz może zamiatać używając miękkiej szczotki, a nawet ściereczki. Do mycia zabrudzeń, których nie da się usunąć przy jej pomocy, stosujemy z kolei lekko zwilżoną letnią lub zimną wodą szmatkę, lub płaskiego mopa. Wodę najlepiej zmieszać ze specjalistycznym środkiem do czyszczenia, na bazie wosków, dzięki czemu usuniesz nawet silniejsze zabrudzenia, nie szkodząc jednocześnie powłoce.

Jak czyścić parkiet na co dzień

Codzienne czyszczenie drewniane parkietu powinno opierać się o metody, które wskazaliśmy wcześniej. Jednak niezależnie od sposobu wykończenia drewna, o kilku zasadach należy pamiętać zawsze. Dotyczy to tak samo lakierowanego parkietu, jak i podłogi olejowanej.

  1. Do odkurzania używamy tylko miękkiej szczotki lub ściereczki, a piasek i kurz zbieramy na szufelkę.
  2. Odkurzanie przy pomocy odkurzaczy ręcznych lub automatycznych nie jest wskazane, gdyż szczotka i odkurzacz zawiera elementy twarde, takie jak kółka, które rysują powierzchnię.
  3. Mycie parkietu należy wykonywać za pomocą płaskiego mopa zwilżonego w niewielkiej ilości zimnej lub letniej wody.
  4. Woda do mycia parkietu nie może być gorąca, gdyż para wnika w jego struktury i osłabia je. Z tego samego powodu nigdy nie używaj mopa parowego do podłóg drewnianych.
  5. Podczas każdego mycia dodawaj do wody środek do czyszczenia drewna lub szare mydło z dodatkiem oleju lnianego, które jednocześnie nadaje jej blasku i tworzy lekką warstwę ochronną. Nie używaj popularnych detergentów, nawet takich jak płyn do naczyń.

Konserwacja podłogi — jak pielęgnować parkiet

Niezależnie od tego, jak starannie dbasz o swój parkiet, z czasem każdy wymaga pielęgnacji i cyklinowania. Przynajmniej raz do roku, parkiet olejowany powinnaś pokryć olejem lub woskiem ochronnym, a w pierwszym roku użytkowania nawet dwukrotnie, aby dobrze zabezpieczyć jego powierzchnię. Regularne olejowanie zwiększa trwałość podłogi i zmniejsza konieczność cyklinowania. Z kolei w przypadku podłogi pokrytej lakierem, zamiast oleju zaleca się używanie emulsji ochronnych, które wzmacniają warstwę lakieru, uzupełniając zarysowania i uszkodzenia.

Jak odnawiać parkiet, czym szlifować

Przestrzeganie wszystkich zasad dotyczących pielęgnacji podłóg z drewna pozwoli Ci przez długi czas cieszyć się ich nienagannym wyglądem. Co nie zmienia faktu, że codzienne użytkowanie i naturalny proces starzenia się drewna, prędzej czy później doprowadzi do konieczności jego odnowienia, czyli zeszlifowania warstwy zabezpieczającej i wierzchniej warstwy drewna, aby odświeżyć jego wygląd. Taki proces wymaga jednak użycia specjalistycznych maszyn i doświadczenia, dlatego powinien być wykonany przez specjalistów od cyklinowania.

Możesz pokusić się o miejscowe szlifowanie uciążliwych zabrudzeń, przy pomocy papieru ściernego, ale musisz pamiętać o tym, aby po skończonym zabiegu ponownie polakierować lub zaolejować parkiet.

Jak zabezpieczyć parkiet przed zabrudzeniami

Wiesz już, że aby drewniana podłoga przez długi czas zachowała swój piękny wygląd, konieczne jest jest regularne odkurzanie, mycie i konserwacja. To właśnie lakier lub olej, którym pokrywasz jej powierzchnię stanowi główną warstwę zabezpieczającą parkiet przed zabrudzeniami, ale możesz go chronić także w inny sposób.

Wchodząc z dworu do domu w butach, łatwo jest wnosić drobinki piasku, które uszkadzają powłokę zabezpieczającą. Równie łatwo jest ją uszkodzić, przesuwając krzesła, stół i inne ciężkie meble, a nawet stawiając na niej różne sprzęty. Dlatego stosuj poniższe wytyczne, a Twoja podłoga przez długi czas pozostanie w dobrej kondycji.

  1. Przy wejściu do domu ustaw szczotkę do czyszczenia butów lub zdejmuj je i zamieniaj na miękkie kapcie, aby suchy brud nie przenosił się na większy obszar podłogi.
  2. Nóżki mebli zabezpieczaj filcowymi podkładkami. Ich miękka forma ochroni podłogę przed zadrapaniami.
  3. Pod sprzęty i ruchome meble, jak fotel biurowy, układaj maty zabezpieczające, które ochronią parkiet przed zarysowaniami.

Jak dbać o parkiet — podsumowanie

Parkiet z drewna jest piękny i funkcjonalny. Drewno ma dobre parametry izolacyjne i jest bardzo estetyczne, co podnosi walory każdego wnętrza. Niestety jest również narażone na ścieranie, zarysowania i działanie wilgoci, dlatego podłogę należy dokładnie czyścić i pielęgnować. Warto zastosować do tego profesjonalne środki czyszczące i preparaty do konserwacji, które zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. W naszej ofercie znajdują się środki czystości dostosowane do każdego rodzaju podłogi, sprawdź.