Płyta indukcyjna to bez wątpienia najłatwiejsza do czyszczenia płyta kuchenna. Jednak, gdy nie robimy tego regularnie, przypalony tłuszcz, rozlane płyny i uporczywe plamy zgromadzą się na powierzchni i utrudnią jej działanie. Nadejdzie więc czas, aby się ich pozbyć i chociaż na rynku dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia powierzchni takich kuchenek, możesz również polegać na skutecznych i niedrogich środkach domowych. W tym artykule podpowiemy, jak czyścić płytę indukcyjną.

Jak podejść do czyszczenia indukcji?

Aby właściwie podejść do czyszczenia indukcji, musimy zrozumieć, że jej powierzchnia to tak naprawdę szkło, czyli delikatny materiał, który łatwo jest zarysować, używając szorstkiej gąbki, czy zmywaka. Łatwo ją uszkodzić także próbując zeskrobać przypalone zabrudzenia i zaschnięte plamy ostrym nożem. To jeden z powodów, dla których warto czyścić płytę regularnie.

Dlaczego warto regularnie czyścić płytę indukcyjną?

Brudna płyta indukcyjna nie tylko wygląda nieatrakcyjnie, ale może również wpływać na jej wydajność. Zabrudzenia na jej powierzchni mogą znacznie zmniejszać jej efektywność, przez co gotowanie staje się trudniejsze. Dzięki regularnemu czyszczeniu możesz:

 • utrzymać wydajność płyty grzewczej — Nagromadzony brud i pozostałości mogą utrudniać wymianę ciepła, prowadząc do nierównomiernego gotowania i zwiększonego zużycia energii.
 • zapobiegać rysom — Rysy na powierzchni płyty indukcyjnej wskutek silnego zdrapywania zabrudzeń, mogą uwięzić brud i zanieczyszczenia, utrudniając czyszczenie i potencjalnie wpływając na żywotność urządzenia.
 • zwiększyć bezpieczeństwo — Tłuszcz i rozlany płyn na płycie kuchennej mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ mogą powodować poślizgnięcia się garnka, dłoni i przypadkowe oparzenia.
 • poprawić estetykę — Czysta i dobrze utrzymana płyta indukcyjna poprawia ogólny wygląd Twojej kuchni.

Aby Twoja indukcyjna płyta kuchenna lśniła czystością, warto znać różne metody i techniki jej czyszczenia przy użyciu typowych dla gospodarstwa domowego środków spożywczych i środków czystości.

Domowe sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej

Jak już wiesz, utrzymanie płyty indukcyjnej w czystości ma kluczowe znaczenie dla jej wydajności i trwałości. Używając prostych i łatwo dostępnych środków gospodarstwa domowego, takich jak ocet, soda oczyszczona i płyn do naczyń, możesz skutecznie usunąć plamy i zachować nieskazitelny wygląd płyty kuchennej. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na mycie płyty indukcyjnej.

Metoda 1: Roztwór octu i wody

Ocet to wszechstronny preparat. Używany jest jako dodatek do wielu dań, ale także jako środek do czyszczenia wielu powierzchni, co wielokrotnie udowadniamy w artykułach poradnikowych na naszym blogu. Ocet doskonale sprawdza się w czyszczeniu płyty indukcyjnej. Oto jak go w tym celu używać:

 1. Wymieszaj równe części octu i wody w butelce z rozpylaczem (proporcje 1:1).
 2. Rozpyl roztwór na powierzchnię płyty kuchennej, skupiając się na najbardziej zabrudzonych miejscach. Użyj w tym celu butelki ze spryskiwaczem. Alternatywnie możesz zamoczyć w nim gąbkę i zmoczyć plamy przy jej pomocy.
 3. Pozostaw roztwór na kilka minut, aby brud się rozpuścił.
 4. Przetrzyj powierzchnię ściereczką z mikrofibry lub gąbką, delikatnie dociskając do płyty.
 5. W przypadku uporczywych plam powtórz proces.

Metoda 2: Pasta z sody oczyszczonej i soku z cytryny

Soda oczyszczona to naturalny środek czyszczący znany ze swoich właściwości usuwania plam i przykrych zapachów. W połączeniu z sokiem z cytryny tworzy mocną pastę do czyszczenia płyty indukcyjnej. Oto, jak ją przygotować i wyczyścić za jej pomocą płytę:

 1. W małej misce wymieszaj sodę oczyszczoną i sok z cytryny, aby uzyskać gęstą pastę. Na ⅓ szklanki sody powinien wystarczyć sok z jednej cytryny. Jeśli pasta będzie zbyt sucha możesz dolać kilka łyżek wody.
 2. Nałóż pastę na zabrudzone miejsca na płycie kuchennej.
 3. Pozostaw pastę na 10-15 minut, aby wniknęła w brud.
 4. Delikatnie wyszoruj powierzchnię za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki.
 5. Wytrzyj pozostałości czystą, wilgotną ściereczką.

Metoda 3: Płyn do mycia naczyń i ciepła woda

Płyn do mycia naczyń to uniwersalny, delikatny i bardzo skuteczny środek czyszczący. W połączeniu z ciepłą wodą może być używany także do czyszczenia płyty indukcyjnej. Aby usunąć zabrudzenia i plamy na płycie indukcyjnej za jego pomocą, wykonaj te kroki:

 1. Wlej kilka kropel płynu do miski lub zlewu z zamkniętym odpływem.
 2. Dolej ciepłej wody i dobrze zamieszaj (np. dłonią, o ile woda nie jest na tyle gorąca, by się nią poparzyć).
 3. Zanurz gąbkę lub szmatkę w wodzie z płynem i wyciśnij nadmiar.
 4. Delikatnie wyszoruj powierzchnię płyty kuchennej, zwracając uwagę na uporczywe plamy.
 5. Często płucz gąbkę lub szmatkę, aby usunąć brud i pozostałości płynu.
 6. Wytrzyj powierzchnię do czysta wilgotną ściereczką.

Czym czyścić plamy na płycie indukcyjnej?

Wszystkie domowe metody czyszczenia, o których pisaliśmy, mogą sprawdzić się w konkretnych przypadkach. Zaschnięte plamy z sosów czy tłuszczu można usunąć zarówno płynem do naczyń, sodą, jak i octem. Jednak można też przyspieszyć proces czyszczenia i chwycić za specjalny skrobak do płyty. Dostępny jest w niemal każdym sklepie ze sprzętem AGD. Czasem można znaleźć go także w zestawie z płytą. To proste i bardzo skuteczne narzędzie, którym łatwo usunąć nawet grube warstwy plam.

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Przypalenia z tłuszczu często są bardzo uporczywe i lubią mocno przywierać do powierzchni, zwłaszcza gdy jest bardzo gorąca. Czasem trudno jest je usunąć nawet skrobakiem. Tutaj domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne. Wówczas warto sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do czyszczenia płyty z tłuszczu.

Przypalony tłuszcz, czy resztki jedzenia można także usunąć, używając specjalnej parownicy. Gorąca para skutecznie zmiękcza brud i pozwala go łatwo usunąć. Po przejechaniu płyty parownicą wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką i wypolerować suchą ściereczką z mikrofibry, aby przywrócić kuchence blask.

Jak czyścić płytę indukcyjną na co dzień?

Pomimo dość łatwego czyszczenia kuchni indukcyjnej, nie warto odkładać jej czyszczenia na później. O ile to możliwe, trzeba reagować natychmiast. Gdy tylko coś wykipi, rozleje się lub przypali, należy przetrzeć płytę wilgotną ściereczką. Ponadto codziennie lub po każdym użyciu, gdy tylko wystygnie dobrze jest wziąć płyn do mycia naczyń i miękką gąbkę, albo płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy i wytrzeć płytę. Aby nie pozostały na niej smugi, na koniec warto wypolerować ją czystą i suchą ściereczką z mikrofibry.

Jakich środków do czyszczenia płyty indukcyjnej nie używać?

Powiedzieliśmy już, że możesz używać płynu do mycia naczyń, płynu do szyb, octu, pasty z sody oczyszczonej i cytryny. Właściwie cytryny możesz używać także samodzielnie, przecierając jej rozkrojoną powierzchnią zabrudzenia na płycie. Jednak są takie środki, po które pod żadnym pozorem nie wolno sięgać, bo łatwo mogą uszkodzić szklaną powierzchnię płyty. Należą do nich:

 • preparaty o działaniu wybielającym,
 • płyny zawierające chlor,
 • żrące i łatwopalne detergenty,
 • mleczka i inne środki zawierające ścierające drobinki.

Czym czyścić płytę indukcyjną — podsumowanie

Czyszczenie płyty indukcyjnej może być łatwe i skuteczne, jeśli zastosujesz odpowiednie metody i środki czystości. W tym artykule przedstawiliśmy kilka domowych sposobów, które możesz wypróbować, aby utrzymać swoją płytę indukcyjną w nienagannym stanie. Ocet, soda oczyszczona, cytryna to tylko niektóre z dostępnych w domu produktów, które mogą skutecznie usunąć plamy i zanieczyszczenia.

Pamiętaj, aby zawsze korzystać z delikatnych ściereczek i unikać środków czyszczących o silnym działaniu chemicznym, które mogą uszkodzić powierzchnię płyty indukcyjnej.

Regularne czyszczenie płyty indukcyjnej pozwoli Ci cieszyć się czystym i atrakcyjnym miejscem gotowania oraz utrzymać wysoką wydajność urządzenia. Pamiętaj także o przestrzeganiu instrukcji producenta dotyczących czyszczenia i konserwacji płyty indukcyjnej. Dzięki właściwej pielęgnacji będziesz korzystać z niej przez długie lata bez problemów.