Plama z wina na dywanie czy tapicerce mebli to jedna z najgorszych rzeczy, jakie może się im przytrafić. Pozbycie się jej z powierzchni jest bardzo trudne. Aby wyczyścić takie zabrudzenia, można próbować wiele różnych metod, z których większość nie tylko okaże się nieskuteczna, ale może też doszczętnie zniszczyć dywan, kanapę czy sofę. Czy są zatem jakieś bezpieczne metody, aby pozbyć się takich plam? Podpowiadamy, jak możesz bezpiecznie usunąć plamy z wina.

Wyjątkowo groźna plama z czerwonego wina na dywanie

Mówi się, że sos pomidorowy i czekolada to dwie najtrudniejsze plamy do usunięcia z tapicerki meblowej i dywanów. Jednak jeszcze trudniej pozbyć się plamy z czerwonego wina. Dlaczego? Wszystko za sprawą antocyjanu, który silnie barwi włókna, przyczepiając się do nich i wnikając głęboko w jego strukturę. Związek ten, odpowiedzialny za czerwony kolor wina, występuje w skórkach winogron, z których ono powstaje. Wystarczy odrobina rozlanego wina na dywanie, aby pozbawić się przyjemności ze stąpania po jego miękkiej powierzchni. Czy istnieje jakiś skuteczny domowy sposób na pozbycie się plam po winie z dywanu?

Jak usunąć plamy z czerwonego wina

Na pytanie, jak usunąć plamy z czerwonego wina, odpowiemy — jak najszybciej! Może się to wydać aroganckie, ale to właśnie szybka reakcja pozwoli na uniknięcie problematycznych zabiegów po tym, gdy wino już zaschnie. Choć mamy i na to sposoby, ale po kolei.

Na czerwone wino — sól

Czyszczenie duwanów z czerwonego wina zacznij od soli. Jeśli plama jest świeża, chwyć za solniczkę i nasyp na nią grubą warstwę soli. Może Cię to zdziwić, ale dociśnij ją do powierzchni dywanu i lekko wetrzyj. Sól pochłonie wino i wystarczy, że ją zbierzesz (na przykład przy pomocy odkurzacza, aby nie roznosić po powierzchni dywanu), a dywan pozostanie czysty. Jeśli plama jest duża i sól szybko przesiąknie, czynność możesz powtórzyć kilka razy.

Mąka ziemniaczana

Równie dobrze co sól, radzi sobie mąka ziemniaczana. Ponadto jest delikatna, dlatego, jeśli Twój dywan zrobiony jest z jedwabiu czy miękkiej bawełny, lepiej użyć tej metody. Włókna tych materiałów są bardziej wrażliwe, dlatego, choć sól nie jest dla nich szkodliwa, wcieranie jej w runo mogłoby naruszyć ich strukturę. Możesz więc posypać plamę obficie mąką. Gdy rozsypiesz mąkę na plamę, polej ją odrobiną wody, przyspieszy to reakcję wchłaniania plamy.

Woda utleniona do dywanu lub ocet

Innym sposobem czyszczenia dywanów, polecanym zwłaszcza do jasnych kolorów jest też woda utleniona. Wylewając ją na plamę, zawarty w niej utleniacz wywabi wino na powierzchnię. Wystarczy Ci wówczas suchy ręcznik, aby odsączyć wino z dywanu. Innym roztworem, którego możesz użyć w podobny sposób, jest 1 łyżka octu z 1 łyżką płynu do mycia naczyń i dwoma szklankami wody. W obu przypadkach pamiętaj jednak o tym, aby po kilku minutach zebrać plamę papierowym ręcznikiem lub suchą szmatką i wyprać. Jak wyprać? O tym za chwilę.

Jak usunąć stare plamy czerwonego wina z dywanu

Starsze, zaschnięte plamy z wina, możesz usunąć przy pomocy sody oczyszczonej. Aby przeprowadzić czyszczenie dywanu z czerwonego wina tą metodą, przygotuj roztwór z 1 litra letniej wody i 4 stołowych łyżek sody i przelej go do spryskiwacza. Spryskaj nim powierzchnię plamy i odczekaj pół godziny. Po tym czasie weź lekko zwilżoną szmatkę i od zewnątrz do środka plamy zbierz sodę z jego powierzchni. Zamiast sody, możesz także użyć amoniaku, a zamiast szmatki gąbki. Zwłaszcza jeśli włókno jest delikatne. Unikaj wówczas pocierania i szorowania powierzchni dywanu, które mogłoby zniszczyć jego runo.

Po tym, jak zbierzesz sodę z powierzchni dywanu, pozostałości należy miejscowo sprać. W tym celu możesz użyć szarego mydła rozpuszczonego w zimnej wodzie i nanieść go gąbką, a po chwili osączyć suchą ściereczką, która wchłonie mokrą plamę. Pamiętaj jednak, aby w czasie tego zabiegu nie zalać dywanu zbyt obficie wodą. Woda, wnikając głęboko w runo, będzie długo schła, a przy ty mogłaby pojawić się pleśń.

Gdy domowe sposoby usuwania wina z dywanu sobie nie radzą

Choć domowe sposoby usuwania plam z dywanu są skuteczne przy tym, gdy plama jest świeża, nie zawsze poradzą sobie z zaschniętymi plamami. Niestety nawet soda oczyszczona może czasem nie pomóc. W tej sytuacji pozostaje Ci użycie specjalistycznych środków do dywanów, na przykład pianki lub innego rodzaju odplamiaczy. Kupując je jednak, uważaj na ich skład i przeznaczenie. Dobieraj takie, które są dopasowane do konkretnego rodzaju włókna. Bawełna, jedwab czy wiskoza zachowują się zupełnie inaczej, dlatego stosowanie jednego środka do wszystkich materiałów nie jest dobre.

Niestety czasem czyszczenie dywanu od wina może okazać się bardzo trudne. Gdy dostępne w sklepach preparaty zawiodą i plamy okażą się trudne do usunięcia, nie poddawaj się. Oddaj dywan do pralni chemicznej. Specjaliści mają swoje metody na pozbycie się nawet niemożliwych do usunięcia plam. Dobiorą oni odpowiednie środki do konkretnego materiału i usuną z dywanu nawet stare zabrudzenia.

Jak usunąć plamę po winie z dywanu — podsumowanie

Wystarczy chwila nieostrożności, by trącić kieliszkiem i rozlać wino na dywan. Tkanina szybko zacznie je chłonąć, dlatego należy jak najszybciej zareagować. Znasz już sprawdzone sposoby na wywabienia plamy, ale nie zawsze mogą okazać się w pełni skuteczne. Dlatego, jeśli nie uda Ci się ich usunąć, zwiń dywan i zawieź do pralni, albo zamów czyszczenie w domu. Fachowiec przyjedzie do Ciebie i przy pomocy profesjonalnych środków czystości przywróci dywanowi świetny wygląd, a Ty nie będziesz się zastanawiać, jak pozbyć się plam z czerwonego wina.