Wiosenne porządki, generalne sprzątanie przed świętami, czy po prostu rutynowe dbanie o czystość składa się z co najmniej kilku etapów i chcąc nie chcąc, trzeba przebrnąć przez wszystkie. Mycie okien to dla wielu osób wciąż niezbyt przyjemne zadanie, ale niezbędne. Jeśli jednak chcemy osiągnąć doskonały efekt i nie zobaczyć po zakończeniu pracy smug na szybach, musimy wiedzieć, jak to robić dobrze. W tym artykule podpowiemy Ci, czym myć okna i to nie tylko szyby, ale także ramę i parapety.

Od czego zacząć mycie okien? Jak się myje okna?

Nie będzie dla Was zaskoczeniem, jeśli powiemy, że mycie okien należy zacząć od dobrego przygotowania, ale może być zaskoczeniem dla niektórych to, że od wyboru pory dnia i warunków na zewnątrz. Okna najlepiej jest myć w pogodny dzień, bez deszczu, ale też nie w trakcie bezpośredniego padania promieni słonecznych, które nie dość, że mogą powodować dyskomfort, nagrzewając szyby i parapety to jeszcze mogą oślepiać i ukrywać smugi na szybie. No dobrze, skoro to już wiesz, to zapewne chcesz wiedzieć, jak się do mycia szyb przygotować.

Przygotuj narzędzia do mycia okien

Wiaderko z wodą, ściereczką lub gąbka do namoczenia, ściągaczka do wody, sucha ściereczka z mikrofibry lub ręczniki papierowe to podstawowe narzędzia. Możesz oczywiście użyć myjki teleskopowej, jeśli masz wysokie okna, czy też myjki parowej, ale tak czy inaczej, pozostały zestaw narzędzi się przyda, zwłaszcza jeśli chcesz, aby Twoje okna nie tylko były czyste, ale także się błyszczały. Aha, przyda się także zmiotka i szufelka.

Pamiętaj o kolejności

Mycie okien zacznij od uporządkowania przestrzeni w pobliżu tak, aby mieć swobodny dostęp do ramy, parapetów i szyb. Następnie za pomocą zmiotki oczyść przestrzeń dookoła okna, w tym wnękę okienną, parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Po zebraniu śmieci (różnych pyłków, pajęczyn i okruszków) możesz przystąpić do mycia ramy. Właśnie od niej zaczynaj mycie okien. Po ramie przyjdzie kolej na parapety a na końcu szyby. Zatem po kolei…

Jak myć ramy okienne?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że inaczej myjemy ramy okien plastikowych, a inaczej okien drewnianych. Okna plastikowe (PVC/PCV) można myć przy użyciu większości dostępnych środków, w tym płynu do naczyń, płynu do okien, a nawet soku z cytryny, wybielaczy i rozpuszczalników. Jeśli zaś chodzi o okna drewniane, tutaj stosowanie silnych detergentów odpada.

Jak myć ramy okienne plastikowe?

W przypadku typowych, delikatnych zabrudzeń, wystarczy użyć gąbki zwilżonej w wodzie z płynem do naczyń, lub płynu do szyb i ściereczki. Jednak plamy po owadach, krwi, czy kleju wymagają najczęściej silniejszych środków. Dobrze sprawdzi się tu aceton, rozcieńczalnik uniwersalny, a nawet zmywacz do paznokci. Fakt, mówiąc delikatnie, nie pachną najprzyjemniej, ale są skuteczne. Aby pozbyć się tego zapachu, możesz na koniec przemyć je wodą z sokiem z cytryny.

Jak myć ramy okienne drewniane?

Drewno to piękny, naturalny materiał, ale niestety podatny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a co więcej niełatwy w czyszczeniu. Użycie zbyt dużej ilości wody może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Drewno chłonie wodę, dlatego mogą powstawać na nim zacieki, zwłaszcza jeśli użyjemy jej wraz z silnymi detergentami. Osłabiają one także strukturę drewna i mogą powodować jego pleśnienie i wypaczanie. Myjąc ramy okienne drewniane, należy używać niewielkiej ilości wody, najlepiej z dodatkiem szarego mydła. Jeśli natomiast masz do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami, konieczne może okazać się szlifowanie papierem ściernym. Zanim jednak się za to zabierzesz, poszukaj informacji na temat tego, jak czyścić drewno.

Jak i czym najlepiej myć parapety?

Podobnie jak w przypadku ram okiennych, mycie parapetów uzależnione jest od materiału, z jakiego są zrobione. Wiesz już, jak postępować w przypadku plastiku i drewna, a co z parapetami z aluminium i kamienia?

Aluminium “nie lubi” preparatów z kwaśnym odczynem chemicznym, czyli preparaty z octem, a nawet sok z cytryny odpada. Odpadają także środki z amoniakiem i rozpuszczalnikami. Wszystkie te środki mogłyby powodować uszkodzenie powierzchni metalu i odbarwienia. Najbezpieczniejszym środkiem do czyszczenia aluminiowych parapetów czy ram okiennych jest woda z płynem do naczyń, a w przypadku trudniejszych plam nafta.

Czyszczenie parapetów z kamienia nie powinno stanowić większych trudności. O ile kamień został dobrze wyszlifowany i zabezpieczony na etapie produkcji, o tyle do jego czyszczenia z reguły wystarczy miękka gąbka z niewielką ilością wody i sucha miękka ściereczka do przetarcia. W przeciwnym razie należy zadbać o preparat dostosowany do czyszczenia konkretnego rodzaju kamienia, zwykle są to środki na bazie różnego rodzaju polimerów.

Mycie okien bez smug krok po kroku

Skoro mycie ram okiennych i parapetów mamy już za sobą, możemy przystąpić do mycia szyb. Tutaj nie wystarczy sama szmatka, zawsze trzeba to robić na mokro, ale to, w jaki sposób należy myć brudne okna, aby pozostawały lśniące i bez smug, opowiemy, omawiając różne metody czyszczenia, które stosowane są przez nasza firmę sprzątającą. Jednak zanim to zrobimy, chcemy zarysować schemat tego, w jaki sposób myć okna krok po kroku.

Schemat mycia okien:

  1. Oczyszczenie framug i parapetów.
  2. Mycie ram okiennych.
  3. Mycie parapetów.
  4. Mycie szyb.
  5. Polerowanie szyb.

Czym umyć okna, aby nie pozostawały smug?

Być może nieraz mycie jednego okna zajęło Ci kilka godzin, a efekt i tak pozostawiał wiele do życzenia. Niektóre preparaty czyszczące, brudna ściereczka, gąbka lub brud pozostały na oknie, mogą powodować trudne do usunięcia smugi. Jak sobie z nimi poradzić? Poniżej omówimy kilka metod, które pomogą Ci się uporać z zabrudzonymi oknami. Należą do nich:

  • mycie płynem do szyb,
  • mycie płynem do naczyń,
  • mycie sokiem z cytryny lub octem,
  • mycie myjką parową.

Jak myć okna, żeby nie było smug płynem do szyb?

Płyn do mycia szyb i papierowe ręczniki to najlepsze narzędzia do mycia szyb. Taki płyn zawiera rozpuszczalniki, które świetnie radzą sobie z tłustymi plamami i pozostawiają okna bez smug. Wystarczy, że spryskasz nim powierzchnię szyby, następnie przetrzesz papierowym ręcznikiem do sucha i gotowe. Choć nie każdy płyn do szyb sprawdza się równie dobrze.

Czyszczenie okien płynem do mycia naczyń

Zamiast płynu do szyb możesz użyć płynu do mycia naczyń. Wlej go do wiaderka z wodą i zamieszaj (lub wlej najpierw 2-3 łyżki płynu do 5 litrowego wiaderka i zalej ciepłą wodą). Następnie przy pomocy miękkiej gąbki, rozprowadź roztwór po powierzchni szyby. Nadmiar wody możesz zebrać gumową ściągaczką, a na koniec przetrzeć okna suchą ściereczką z mikrofibry, która dobrze chłonie wodę i zbiera zabrudzenia, lub papierowym ręcznikiem. Tutaj mała uwaga, zamiast płynu do naczyń, możesz rozpuścić w wodzie tabletkę do zmywarki. Doskonale radzi sobie ona z myciem tłustych, trudnych plam i usuwa je ze szkła.

Jak myć okna ściągaczką?

Metoda z użyciem ściągaczki w przypadku mycia szyb płynem do naczyń jest jednym z najlepszych sposobów na mycie okien bez smug. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo używać tego prostego narzędzia. Gdy rozprowadzisz po powierzchni szyby wodę ze środkiem myjącym (tutaj płynem do naczyń), musisz ją ściągnąć wodę za pomocą ściągaczki, zaczynając od góry i przesuwając się w dół. Nie przejmuj się, jeśli nie od razu idzie Ci dobrze, ściągaczka wymaga odpowiedniej techniki, którą nabrać można wraz z każdym kolejnym myciem.

Czyste okna bez smug przy pomocy soku z cytryny lub octu

Kolejną metodą mycia okien bez smug jest roztwór z soku cytryny i wody. Potrzebujesz pół szklanki soku na każdą szklankę wody. Kwaśny odczyn soku pozwoli Ci rozpuścić wiele typowych zabrudzeń, w tym tych tłustych plam pozostałych po owadach lub cząstek tłuszczu unoszących się w powietrzu, zwłaszcza w kuchni czy kotłowni. Sok z cytryny ma jeszcze jedną zaletę – pozostawia przyjemny zapach w całym domu.

Równie dobrze, co sok z cytryny, sprawdzi się ocet, którego możesz używać w takich samych proporcjach, ale ma on jedną zasadniczą wadę – intensywny, nieprzyjemny zapach. Sok z cytryny ma jeszcze jedna zaletę – pozostawia przyjemny zapach w całym domu.

Myjka do okien, by umyć okna bez smug

Dużo osób widząc efekty prezentowane w reklamach, decyduje się kupić myjkę do okien, ale później dziwi się, że na oknie i tak pozostają smugi i zacieki. Dzieje się tak, ponieważ większość popełnia oczywisty błąd. Wydaje im się, że wystarczy użyć myjki parowej.

Cóż, parowa myjka do okien dobrze radzi sobie z rozpuszczaniem plam, ale nie usunie tłustych osadów, a brud, który rozpuści, najczęściej zbierze się przy krawędziach. Choć pomaga skutecznie myć okna, to zanim jej użyjesz, dobrze jest rozprowadzić na powierzchni szyb wodę z detergentem, a dopiero po tym użyć myjki prowadząc ją z góry do dołu. Na sam koniec z kolei, należy wycierać szybę, używając suchej szmatki z mikrofibry lub ręcznika papierowego.

Czym myć okna żeby się błyszczały

Wiesz już, jak wyczyścić okna, aby pozostawały czyste i lśniące, ale dobrze wiemy, że blask nie dla każdego oznacza to samo. Czyszczenie mocno zabrudzonych okien, z tłustymi plamami może być uciążliwe. Czyszcząc okna na mokro, woda spływa do krawędzi ramy i pozostawia przy niej zacieki. Jeśli nie uda Ci się ich usunąć przy użyciu żadnej ze wspomnianych wcześniej metod, możesz spróbować jeszcze kilku innych sposobów. Jednym z nich są gazety.

Zwiń papierowe gazety w kulę i okrężnymi ruchami oczyść zacieki, również te znajdujące się w pobliżu krawędzi ram okiennych. Ten same efekt osiągniesz także przy użyciu rajstop, co jest nawet bezpieczniejsze, gdyż twardy papier może rysować szyby. A jeśli chcesz, aby Twoje okna lśniły, możesz przy pomocy miękkiej ściereczki rozprowadzić po powierzchni szyb glicerynę. Tworzy ona ponadto warstwę ochronną, która ogranicza przyleganie kurzu i ułatwia usuwanie zabrudzeń.

Mycie szyb bez smug – podsumowanie

Podsumujmy to, co jest najważniejsze w myciu okien.

Podczas mycia okien należy unikać przemywania ich na słońcu, ponieważ szybko wyschną i pozostawią smugi. Zamiast tego, najlepiej pracować w cieniu lub w pochmurny (ale nie deszczowy) dzień. Ważne jest także, aby używać wody o odpowiedniej temperaturze – niezbyt gorącej ani zimnej.

Jeśli chcemy, aby nasze okna błyszczały, do ich mycia powinniśmy używać detergentów, a w przypadku osób preferujących bardziej ekologiczne rozwiązania polecamy mycie okien octem lub sokiem z cytryny.

Każde mycie powinniśmy zakończyć polerowaniem, używając ręczników papierowych, gazet, rajstop lub suchej ściereczki z mikrofibry.

Mamy nadzieję, że te sprawdzone sposoby na czyste okna, pozwolą Ci lepiej dbać o te w Twoim domu. Warto również pamiętać o ich regularnym myciu, ponieważ dzięki temu unikniemy gromadzenia się brudu i kurzu, a także przedłużymy żywotność okien. Zadbane i czyste okna wpłyną na estetykę naszego domu, poprawią jego funkcjonalność i pozwolą na lepsze wykorzystanie naturalnego światła słonecznego.