Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone na warunki atmosferyczne, czy wewnętrzne, które zbierają codzienne ślady użytkowania — kluczowe jest zastosowanie odpowiednich metod czyszczenia. W tym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby czym czyścić drzwi, aby zawsze prezentowały się jak nowe.

Najczęstsze przyczyny brudnych drzwi

Drzwi mogą stać się brudne z wielu powodów. Codzienna eksploatacja, zmienne warunki pogodowe czy zwykły kurz i brud gromadzący się na powierzchni – to tylko niektóre z nich. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych przyczyn.

Najczęstsze przyczyny zabrudzonych drzwi:

  • dotykanie drzwi rękoma i palcami — często zostawiamy przy tym tłuste ślady, zwłaszcza w pobliżu klamek.
  • kurz unoszący się w powietrzu — osiada na drzwiach, podobnie jak na meblach i innych elementach wyposażenia.
  • zwierzęta domowe — ich sierść i ślady łap mogą osadzać się na powierzchni drzwi.
  • zabrudzenia mechaniczne — takie jak kurz, błoto czy inne zanieczyszczenia przenoszone z zewnątrz.
  • warunki atmosferyczne — deszcz, śnieg, a nawet słońce mogą wpływać na stan drzwi zewnętrznych, powodując ich zabrudzenie lub blaknięcie.

Czym czyścić drzwi drewniane?

Do czyszczenia drzwi drewnianych najlepiej użyć delikatnego detergentu do drewna rozcieńczonego w letniej wodzie. Zazwyczaj są to specjalistyczne mleczka na bazie naturalnych wosków. Drewno można czyścić także płatkami mydlanymi lub tzw. szarym mydłem.

Należy unikać silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Do usuwania kurzu i brudu można użyć miękkiej ściereczki lub mikrofibry. Po umyciu drzwi należy je dokładnie wytrzeć do sucha.

Dodatkowe wskazówki:

  • Do czyszczenia drewnianych drzwi lakierowanych można użyć specjalnego mleczka do drewna.
  • Do usuwania tłustych plam można użyć mieszaniny wody z octem w proporcji 1:1.
  • Do odświeżenia koloru drewna można użyć oleju do drewna.

Czym czyścić drzwi lakierowane?

Do czyszczenia drzwi lakierowanych należy użyć delikatnego detergentu do powierzchni lakierowanych rozcieńczonego w letniej wodzie. Idealny będzie delikatny roztwór mydlany. 

Unikaj środków zawierających alkohol lub rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić lakier. Do usuwania kurzu i brudu można użyć miękkiej ściereczki lub mikrofibry. Po umyciu drzwi należy je dokładnie wytrzeć do sucha.

Dodatkowe wskazówki:

  • Do usuwania tłustych plam można użyć mieszaniny wody z octem w proporcji 1:0,5.
  • Do nabłyszczania drzwi lakierowanych można użyć specjalnego płynu do nabłyszczania.

Czym czyścić drzwi laminowane (z okleiny)?

Do czyszczenia drzwi laminowanych (z okleiny) należy użyć delikatnego detergentu takiego jak płyn do mycia naczyń.

Nie stosuj agresywnych środków czyszczących ani zbyt dużo wody, by nie doprowadzić do pęcznienia materiału. Regularne przecieranie suchą ściereczką pomoże zachować czystość na dłużej.

Dodatkowe wskazówki:

  • Do usuwania rys na drzwiach laminowanych można użyć specjalnego wosku do mebli.

Czym czyścić drzwi zewnętrzne metalowe?

Do mycia drzwi zewnętrznych metalowych należy użyć delikatnego detergentu do powierzchni metalowych rozcieńczonego w letniej wodzie. Specjalistyczny detergent możesz zastąpić także płynem do naczyń.

Należy unikać silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić metal. Do usuwania kurzu i brudu można użyć miękkiej ściereczki lub mikrofibry. Po czyszczeniu dokładnie osusz powierzchnię, aby uniknąć powstawania plam.

Dodatkowe wskazówki:

  • Do usuwania rdzy z drzwi metalowych można użyć specjalnego preparatu do usuwania rdzy.
  • Do ochrony drzwi metalowych przed korozją można użyć specjalnego lakieru ochronnego.

Czym wyczyścić ościeżnice?

Do czyszczenia ościeżnic można użyć tej samej metody, co do czyszczenia drzwi. Należy jednak pamiętać, aby dostosować rodzaj detergentu do materiału, z którego wykonana jest ościeżnica. W przypadku ościeżnic drewnianych należy użyć delikatnego detergentu do drewna, a w przypadku ościeżnic lakierowanych — delikatnego detergentu do powierzchni lakierowanych.

Dodatkowe wskazówki:

  • Do usuwania kurzu i brudu z ościeżnic można użyć odkurzacza z końcówką do czyszczenia mebli.
  • Do usuwania tłustych plam z ościeżnic można użyć mieszaniny wody z octem w proporcji 1:1 (należy uważać z octem przy okleinach, zwłaszcza tych kolorowych).
  • Do nabłyszczania ościeżnic lakierowanych można użyć specjalnego płynu do nabłyszczania.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja drzwi?

Dla utrzymania drzwi w dobrym stanie ważna jest ich regularna pielęgnacja. Dlatego zaleca się czyszczenie drzwi zewnętrznych przynajmniej raz na dwa tygodnie i mycie drzwi wewnętrznych raz na tydzień.

Pielęgnacja drzwi nie zawsze musi polegać na ich gruntownym myciu. Im częściej podchodzimy do ich czyszczenia, tym mniej wysiłku musimy w niego włożyć. Podstawowa pielęgnacja powinna polegać na odkurzaniu drzwi miękką szczotką i przecieranie ich wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem, takim jak płyn do naczyń. Należy przy tym pamiętać, że po każdym takim zabiegu, drzwi musimy pozostawić idealnie suche.

Dobrze jest, zwłaszcza w przypadku drzwi drewnianych, raz do roku pokryć je preparatem ochronnym.

Stosując nasze proste wskazówki, możesz z łatwością utrzymać swoje drzwi w dobrym stanie i przedłużyć ich żywotność. Jeśli potrzebujesz więcej porad, śledź nasz blog. A jeśli mierzysz się z dużą ilością drzwi w swojej firmie, skorzystaj z naszej usługi profesjonalnego sprzątania biur.

FAQ — Najczęstsze pytania o metody czyszczenia drzwi

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czym czyścić białe drzwi?

Białe drzwi najlepiej czyścić przy użyciu łagodnych detergentów lub roztworu wody z mydłem. Unikaj silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię.

Dlaczego białe drzwi żółkną?

Żółknięcie białych drzwi może być wynikiem ekspozycji na słońce, dymu tytoniowego lub użycia nieodpowiednich środków czyszczących.

Czym umyć zżółknięte drzwi?

Zżółknięte drzwi można próbować oczyścić delikatnymi środkami wybielającymi lub specjalistycznymi preparatami do czyszczenia białych powierzchni. Można też spróbować użyć pasty do zębów, nanosząc ją na miękką gąbkę i polerując, a następnie zmywając pastę przy użyciu miękkiej wilgotnej szmatki.

Jakich detergentów używać do mycia drzwi?

Do mycia drzwi zalecane są łagodne detergenty, najlepiej w płynie, które nie zostawiają smug i są bezpieczne dla różnych typów powierzchni.

Czy można myć drzwi naturalnymi środkami do czyszczenia?

Tak, można używać naturalnych środków, takich jak roztwór wody z octem lub sodą oczyszczoną, które są skuteczne i bezpieczne dla większości powierzchni.

Jak usunąć ślady palców z drzwi?

Ślady palców usuwa się najskuteczniej przy użyciu miękkiej ściereczki zamoczonej w roztworze wody z niewielką ilością łagodnego detergentu takiego jak płyn do naczyń. Można też użyć wody z octem.

Czym czyścić drzwi matowe?

Drzwi matowe najlepiej czyścić używając miękkiej ściereczki lub gąbki i łagodnego roztworu mydlanego, unikając silnych preparatów i środków, które mogą pozostawić połysk.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    Czyszczenie suchym lodem
    Porady sprzątające

    Czyszczenie suchym lodem — na czym polega?

    Czyszczenie suchym lodem to metoda, która zdobywa coraz większą popularność w zakładach przemysłowych, magazynach i nie tylko. Jeśli masz do...
    4 listopada, 2024
    Czyszczenie stali nierdzewnej
    Porady sprzątające

    Czyszczenie stali nierdzewnej — skuteczne metody

    Stal nierdzewna to materiał, który świetnie sprawdza się w domu – od garnków i sztućców po poręcze i blaty w...
    28 października, 2024
    Czyszczenie rynien
    Porady sprzątające

    Czyszczenie rynien — sprawdzone sposoby

    Czy zdarzyło Ci się zauważyć, że po deszczu woda nie odpływa z dachu tak, jak powinna? Może to być znak,...
    21 października, 2024
    Jak wyczyścić dno basenu
    Porady sprzątające

    Jak wyczyścić dno basenu ogrodowego? Instrukcje czyszczenia krok po kroku

    Właściwa pielęgnacja basenu to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia użytkowników i trwałości konstrukcji. Regularne czyszczenie dna basenu pozwala...
    23 września, 2024
    Wrzesień w ogrodzie
    Porady sprzątające

    Wrzesień w ogrodzie — jakie prace się wykonuje?

    Wrzesień w ogrodzie to wyjątkowy miesiąc, w którym natura powoli przygotowuje się do nadchodzącej jesieni. Dni stają się krótsze, temperatury...
    16 września, 2024
    Jak udrożnić rury
    Porady sprzątające

    Jak udrożnić rury — domowe sposoby

    Zatkane rury to zmora każdego domu. Woda w zlewie ledwo spływa, wanna nie chce się opróżniać, a z toalety wydobywa...
    26 sierpnia, 2024
    Soda na mszyce
    Porady sprzątające

    Soda na mszyce — domowe sposoby na pozbycie się mszycy

    Mszyce to małe, zielone owady, które mogą siać spustoszenie w Twoim ogrodzie. Wysysając soki z roślin, osłabiają je i powodują...
    12 sierpnia, 2024
    Jak umyć okno dachowe
    Porady sprzątające

    Jak umyć okno dachowe — specjalistyczne porady

    Okna dachowe, znane też jako okna połaciowe, stanowią świetne rozwiązanie dla osób pragnących doświetlić swoje poddasze naturalnym światłem. Dzięki nim...
    5 sierpnia, 2024

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    jak pozbyć się rybików
    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak pozbyć się rybików — skuteczne sposoby

    Zauważyłeś w swojej łazience lub kuchni srebrzyste, małe owady poruszające się po podłodze lub w szczelinach? To prawdopodobnie rybiki cukrowe,...
    18 listopada, 2024
    Wilgoć w domu
    Uciążliwe zabrudzenia

    Wilgoć w domu — jak sobie z nią radzić?

    Wilgoć w domu to problem, który dotyka wiele osób, zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Niezależnie od tego, czy...
    12 listopada, 2024
    Jak wyczyścić frytkownicę
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić frytkownicę? Poradnik

    Używasz frytkownicy już od jakiegoś czasu i nie wiesz, jak się zabrać za jej czyszczenie? To zadanie może wydawać się...
    14 października, 2024
    Magiczna gąbka
    Akcesoria do sprzątania

    Magiczna gąbka — jak używać i co nią czyścić?

    Magiczna gąbka zdobywa coraz większą popularność w domach na całym świecie. Niezwykle skuteczna w usuwaniu trudnych zabrudzeń, stanowi nieodłączny element...
    7 października, 2024
    Jak wyczyścić termos
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić termos i usunąć osad z herbaty lub kawy? Poradnik

    Termosy to świetne akcesoria dla osób, które chcą utrzymać swoją ulubioną herbatę lub kawę w idealnej temperaturze przez dłuższy czas....
    30 września, 2024
    Jak wyczyścić rurę od odkurzacza
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić rurę od odkurzacza? Poradnik

    Odkurzacz to jedno z tych urządzeń, które na co dzień ułatwiają nam życie. Regularnie sprzątając, dbamy o czystość naszych domów,...
    9 września, 2024
    Amoniak zastosowanie
    Akcesoria do sprzątania

    Amoniak — zastosowanie w domu i ogrodzie

    Amoniak to substancja, która wzbudza mieszane uczucia — z jednej strony jego intensywny zapach może odstraszać, a z drugiej, jest...
    2 września, 2024
    Kosz na śmieci
    Akcesoria do sprzątania

    Kosz na śmieci — jaki wybrać?

    Wybór odpowiedniego kosza na śmieci to temat, który warto rozważyć nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności...
    19 sierpnia, 2024