Kiedy już uda Ci się spełnić marzenie i zakupić nowoczesny apartament lub eleganckie mieszkanie, zależy Ci na nienagannym designie i porządku. Dobrym pomysłem jest wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, ale jeśli sam chcesz zająć się utrzymaniem czystości, poznaj prawidłową kolejność czynności, która ułatwia realizację tego zadania. Jak działać z maksymalną efektywnością? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Segregacja rzeczy codziennego użytku
W natłoku codziennych obowiązków często brakuje sił, żeby na bieżąco sprzątać i odkładać rzeczy na miejsce. Pośpiech, roztargnienie czy zmęczenie skutecznie uniemożliwiają trzymanie samodyscypliny. Dlatego zabierając się za porządki, zacznij właśnie od segregacji przedmiotów używanych w ostatnich dniach, które już nie są Ci potrzebne. Rozłożone dokumenty czy materiały odłóż do szafek, uporządkuj książki na półkach, laptop i akcesoria odnieś do gabinetu, odzież odwieś do szafy bądź wrzuć do kosza na pranie. Im więcej rzeczy wróci na swoje miejsce, tym łatwiej będzie Ci zabrać się za gruntowne porządki.
Mycie okien, wymiana zasłon, obrusów, pościeli
Po posprzątaniu „z grubsza” zabierz się za konkretne, pojedyncze zadania. Do takich należy mycie okien, lamp sufitowych, wymiana pościeli, zasłon czy brudnych obrusów. Warto wykonać te prace przed innymi, ponieważ generują inne drobne zabrudzenia – powodują rozprzestrzenianie się kurzu czy powstawanie plam po płynie do mycia szyb.
Ścieranie kurzu
W kolejnym kroku zajmij się ścieraniem kurzu. Tutaj dobra organizacja pracy również jest wskazana. Pamiętaj, żeby robić to sposobem „od góry do dołu”, w przeciwnym razie zmarnujesz swoją pracę. Rozpocznij od ścierania górnych półek, blatów i przedmiotów na nich zgromadzonych. Często płucz szmatkę i wymieniaj wodę, bo to wpływa na efektywność prac. Koniecznie zaopatrz się w sprawdzone ściereczki z mikrofibry, które dobrze „zbierają” zanieczyszczenia.
Kuchnia i łazienka – wymagające pomieszczenia
Kuchnia i łazienka to miejsca, które wymagają najwięcej pracy, ponieważ właśnie tam znajdują się najbardziej uporczywe zabrudzenia. W kuchni masz do czynienia z jedzeniem i wieloma innymi substancjami, które generują dużo zanieczyszczeń. Ponadto sam proces przygotowywania jedzenia przysparza wielu obowiązków. Smażenie, pieczenie, gotowanie, pryskający tłuszcz czy wszechobecna wilgoć i para sprawiają, że nieczystości odkładają się niezwykle szybko.
Jeśli chcesz cieszyć się czystą kuchnią, koniecznością będzie poświęcenie jej sporo czasu. Odpowiednio wcześniej zakup skuteczne środki czystości, które uporają się z zaschniętym brudem i tłuszczem oraz osiadającym na nim kurzem. Doskonale, jeśli uda Ci się zachować regularność, ponieważ to sprawi, że nieczystości będą zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia, a Ty zaoszczędzisz cenny czas i energię.
Podobna sytuacja ma miejsce w łazience. Tutaj z kolei spotkasz się z nieestetycznymi zaciekami z mydła, rdzawymi nalotami i kamiennym osadem. Dlatego wyposaż się w silne i efektywne środki czystości, które uporają się z uciążliwymi zabrudzeniami. Podstawową zasadą działania również powinna być systematyczność.
Odkurzanie
Kiedy już każde pomieszczenie Twojego apartamentu będzie wysprzątane, możesz przejść do jednego z ostatnich kroków. Odkurzanie zostaw na sam koniec z jednego prostego względu – porządkując rzeczy, czyszcząc meble i armaturę łazienkową, wiele drobinek i brudu strącasz na ziemię. Rozpoczęcie prac od odkurzania wiąże się zatem ze zmarnowanym wysiłkiem. Podczas odkurzania skup się na dokładności. Warto zainwestować w funkcjonalne końcówki, które pozwolą na sprawne odkurzenie dywanów, parkietów czy trudno dostępnych szczelin i przestrzeni między meblami.
Ścieranie podłóg
Ścieraniem podłóg zajmij się na sam koniec, gdy na odkurzonych posadzkach nie będzie już żadnych drobinek. To bardzo ważne, ponieważ mopem namoczonym w wodzie z detergentem pozbyć masz się pozostałości kurzu i ewentualnych plam. Ścieranie podłóg pełnych paprochów mija się po prostu z celem, bo nie jest skuteczne. Dokładnie dobierz płyn do czyszczonej powierzchni i uważaj, aby nie zalać parkietów czy paneli, bo to może doprowadzić do ich wypaczenia lub całkowitego zniszczenia.