Zapewne mało kto z nas się nad tym zastanawia, ale wystarczy się rozejrzeć, aby dostrzec, że kleje są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Spotykamy je wszędzie: na opakowaniach, produktach, ubraniach, czy nawet na szybach, zwłaszcza jeśli zostały do nich przyklejone różnego rodzaju etykiety i naklejki. Jednak, co zrobić, gdy klej pozostawia po sobie ślady po ich usunięciu? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym metodom jak usunąć klej z różnych rodzajów powierzchni. Jeśli więc borykasz się z takim problemem, koniecznie go przeczytaj.

Jak usunąć klej po naklejkach — domowe sposoby

Cenówki i metki na ubraniach, etykiety na przedmiotach z plastiku, czy metalu, ostrzegawcze i ozdobne naklejki na szybach i meblach — gdy zdecydujesz się je odkleić, na powierzchni pozostaną ślady kleju. Wtedy najczęściej sięgasz po mokrą szmatkę lub zaczynasz zdrapywać je przy pomocy paznokci, albo – co gorsza – noża lub innych ostrych narzędzi. Tymczasem do usuwania kleju z naklejek musisz podejść inaczej. W dalszej części artykułu przedstawiamy domowe sposoby na to, czym usunąć klej z wybranych powierzchni.

Jak usunąć klej po naklejce z ubrania

Kleje na ubraniach to powszechny problem, zwłaszcza gdy naklejki cenowe lub metki pozostawiają po sobie uporczywe ślady. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą Ci skutecznie usunąć klej z ubrań. Omawiamy je poniżej.

Pralka i proszek do prania

W przypadku ubrań możesz po prostu wykorzystać pralkę i proszek do prania. Włóż ubranie do pralki i dodaj standardową ilość proszku do prania lub kapsułek. Następnie przeprowadź cykl prania z odpowiednią temperaturą. To często skuteczny sposób na usunięcie resztek kleju. Choć czasem zdarza się, że po praniu pozostają wciąż drobne ślady. Wówczas możesz zastosować inną metodę.

Tłuszcz i olej do zmywania kleju

Jeśli masz do czynienia z naklejką na ubraniu, spróbuj użyć tłustych substancji, takich jak masło, olej, wazelina lub oliwka do ciała. Wetrzyj delikatnie tłuszcz w obszar z klejem i pozostaw na kilka minut. Następnie użyj tępego narzędzia, np. drewnianego patyczka, aby delikatnie zdjąć resztki kleju.

Zastosowanie ciepła

Inny sposób na pozbycie się plam z kleju na ubraniach to zastosowanie ciepła. Wykorzystaj żelazko z generatorem pary. Umieść na ubraniu czystą ścierkę lub prześcieradło na obszarze z plamą, aby chronić powierzchnię żelazka, a następnie delikatnie prasuj przez kilka sekund. Klej powinien zacząć się rozpuszczać, co ułatwi jego usunięcie.

Jak usunąć klej z plastiku

Wiele przedmiotów, z których korzystamy na co dzień, zrobionych jest z plastiku, dlatego też często spotykamy się z pozostałościami kleju na ich powierzchni. Aby się go pozbyć, możemy zastosować jedną z poniższych metod.

Suszarka do włosów

Aby pozbyć się kleju z plastikowej powierzchni, najlepiej jest go rozpuścić. Możesz to zrobić za pomocą parownicy (np. tej, której używasz do czyszczenia szyb), ale także za pomocą suszarki. Zwróć jednak uwagę, że zbyt duże podgrzewanie plastiku, zwłaszcza tego o niskiej gęstości, cienkiego, może spowodować jego zniekształcenie. Dlatego, aby nie uszkodzić powierzchni, podgrzewaj pozostałości kleju przez kilkanaście sekund. Po tym czasie wystarczy go przetrzeć ściereczką. Możesz ją wcześniej namoczyć w occie.

Zastosowanie tłuszczu

W celu usunięcia resztek kleju z plastiki możesz spróbować zastosować także tłuste substancje, takie jak masło, olej, wazelinę lub oliwkę do ciała, podobnie jak w przypadku ubrań. Wetrzyj tłuszcz w obszar z klejem i pozostaw na kilka minut, a następnie usuń resztki za pomocą drewnianej lub plastikowej łopatki.

Alkohol izopropylowy

Alkohol izopropylowy jest skutecznym środkiem do usuwania kleju z plastiku. Delikatnie zwilż klej alkoholem przy pomocy wacika i poczekaj kilka minut, a następnie spróbuj zdjąć resztki kleju, używając szmatki. Alkohol ten możesz zastąpić także zmywaczem do paznokci. Pamiętaj, aby za każdym razem, gdy używasz jakiegokolwiek rozpuszczalnika, przetestować go na małej powierzchni, gdyż może on poza klejem rozpuścić także farbę i uszkodzić w ten sposób czyszczony przedmiot.

Jak usunąć klej z szyby

Nie ma to, jak czyste i przejrzyste szyby, które pozwalają cieszyć się pięknym widokiem na zewnątrz. Niestety jednak klej pozostawia na nich uporczywe plamy. Wystarczy kilka świątecznych naklejek, bałwanek, śnieżynka, choinka, aby intensywnie zabrudzić szybę. Co zrobić, aby usunąć naklejki i zmyć skutecznie resztki kleju?

Parownica

Jednym z domowych sposobów, który sprawdza się w przypadku usuwaniu kleju po naklejkach z wielu różnych powierzchni, jest parownica. Używanie takiego narzędzia jest banalnie proste i wielu przypadkach bezpieczne. Gorąca para wodna jest w stanie rozpuścić wiele plam bez uszkadzania powierzchni. Po prostu skieruj strumień pary wodnej na obszar z klejem na szybie i delikatnie wytrzyj ją ściereczką z mikrofibry.

Olej lub tłuszcz

Jak w przypadku plastiku i ubrań, tak i w przypadku szyb, można spróbować użyć oleju lub tłuszczu, aby zmiękczyć klej. Wetrzyj tłuszcz w obszar z klejem, pozostaw na kilka minut, a następnie spróbuj zdjąć resztki używając drewnianej szpatułki.

Woda z mydłem

Jeśli klej jest lekko przylepiony do szyby, można spróbować zastosować roztwór wody z mydłem. Wetrzyj go w miejsce pokryte klejem i spróbuj usunąć klej za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki. Dobrze jest to robić maksymalnie gorącą wodą, jednak uważaj, aby się przy tym nie poparzyć.

Jak pozbyć się kleju z metalu

Klej na metalowych przedmiotach, takich jak narzędzia, elementy wyposażenia, czy ozdoby, również może stanowić wyzwanie. Możesz się go pozbyć za pomocą parownicy, tłuszczu, a jeśli to nie przyniesie skutku, zastosować rozpuszczalniki chemiczne.

Rozpuszczalniki chemiczne

W sklepach dostępne są specjalne rozpuszczalniki przeznaczone do usuwania kleju. Należy zachować ostrożność i stosować je zgodnie z instrukcjami producenta. Jednym z takich rozpuszczalników jest aceton, innym benzyna ekstrakcyjna. Jednak poza nimi istnieją także inne preparaty do usuwania kleju. Zwróć jednak uwagę, że nie każda metalowa powierzchnia może być nimi czyszczona. Chrom, mosiądz, aluminium czy miedź, nie powinny mieć kontaktu z silnymi środkami, gdyż łatwo je wówczas uszkodzić.

Jak usunąć klej po naklejce z mebli

Klej na meblach to częsty problem, zwłaszcza gdy pozostawiają go etykiety, naklejki lub resztki taśmy klejącej. Gorąca para nie jest tu jednak dobrym rozwiązaniem. Drewniane powierzchnie łatwo jest uszkodzić, stosując wilgotne i gorące powietrze. Lepszym rozwiązaniem będzie więc metoda z tłuszczem lub mydłem.

Olej roślinny

Wetrzyj delikatnie olej roślinny, taki jak oliwa z oliwek, na obszar z klejem i pozostaw na kilka minut. Następnie użyj drewnianej lub plastikowej łopatki, aby zdjąć resztki kleju.

Woda z mydłem

Możesz także spróbować użyć roztworu wody z mydłem lub specjalnego roztworu myjącego do usuwania kleju z mebli. Wetrzyj go delikatnie w obszar z klejem, a następnie spróbuj zdjąć resztki miękką gąbką lub ściereczką.

Jak zmyć klej po naklejce ze ściany

Usuwanie kleju ze ściany może już nie być tak proste, jak w przypadku innych powierzchni. Tutaj bardzo łatwo jest uszkodzić farbę, zrobić odpryski i koniec końców doprowadzić do konieczności pomalowania ścian od nowa (przynajmniej częściowo). Możesz jednak spróbować usunąć klej ze ściany, używając ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń lub szarego mydła. Zrób to przy pomocy miękkiej gąbki, a pozostałości zetrzyj miękką szmatką.

Usuwanie kleju po naklejkach z różnych powierzchni — podsumowanie

Usuwanie kleju po naklejkach z różnych powierzchni może być czasochłonne, ale stosując nasze domowe sposoby i przy odrobinie cierpliwości, można osiągnąć zadowalające rezultaty.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem usuwania kleju zawsze warto przetestować wybraną metodę na niewidocznym obszarze powierzchni, aby upewnić się, że nie spowoduje ona uszkodzeń. Warto również unikać ostrego narzędzia, które mogłoby zarysować powierzchnię.

Śledź nasz blog po więcej inspirujących porad, które pomogą Ci dbać o porządek w swoim otoczeniu. A jeśli masz problem z klejem i innymi zabrudzenia w biurze, możesz zaprosić nas do współpracy. Poznaj naszą ofertę sprzątania biur.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

  Pozostałe wpisy

  Jak wyczyścić patelnię.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypalenia

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zostawić patelnię na zbyt długo na ogniu, by po chwili odkryć, że Twoje ulubione naczynie...
  25 marca, 2024
  Jak pozbyć się kurzu? Ręka w pomarańczowej rękawiczce czyszcząca kurz z drewnianego blatu przy użyciu ściereczki
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się kurzu z domu, mieszkania, biura?

  Walka z kurzem to codzienna batalia, którą wielu z nas prowadzi w swoich domach, mieszkaniach czy biurach. Pomimo że wydaje...
  4 marca, 2024
  Żywica spływająca po drzewie. Czym wyczyścić żywicę?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Czym wyczyścić żywicę z ubrania i nie tylko – domowe sposoby

  Żywica to substancja organiczna, często spotykana w naturze, szczególnie w lasach. Wyróżnia się swoją lepkością, dlatego jest trudna w usunięciu....
  19 lutego, 2024
  Jak pozbyć się muszek owocówek?
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak pozbyć się muszek owocówek? 3 sprawdzone sposoby

  Muszki owocówki przylatują do domu przez otwarte okna i drzwi. Przyciągają je owoce i warzywa, zarówno świeże, jak i zepsute....
  29 stycznia, 2024
  Plamy z barszczu.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Plamy z barszczu — jak je usunąć?

  Barszcz czerwony to nie tylko smaczne danie, ale także potencjalne źródło niechcianych plam na obrusach, ubraniach i innych tkaninach. Plamy...
  18 grudnia, 2023
  Sprzątanie po remoncie przy pomocy odkurzacza przemysłowego
  Uciążliwe zabrudzenia

  Sprzątanie po remoncie — jak zacząć?

  Odliczamy dni do końca remontu, marzymy o momencie, kiedy wypakujemy z kartonów talerze i zawiesimy na ścianach ramki z ukochanymi...
  27 listopada, 2023
  Jak usunąć pleśń z silikonu domowymi sposobami
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak usunąć pleśń z silikonu? Domowe sposoby

  Silikon jest powszechnie używany w łazienkach do uszczelniania połączeń między płytkami, wannami, prysznicami i umywalkami. Jest to elastyczny i trwały...
  13 listopada, 2023
  Jak odetkać zlew przy pomocy sody.
  Uciążliwe zabrudzenia

  Jak odetkać zlew — domowe sposoby na zapchany zlew

  Zatkany zlew to powszechny problem, który może wywołać frustrację i niedogodności w naszych codziennych czynnościach. Gromadzące się resztki jedzenia, tłuszcz,...
  31 lipca, 2023

  Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

  Jak wyczyścić wannę
  Czyszczenie sprzętów

  Jak wyczyścić wannę akrylową, żeliwną i z hydromasażem

  Wanna to miejsce, w którym relaksujemy się po długim dniu. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i stawać...
  20 maja, 2024
  Jak pozbyć się mchu z trawnika
  Porady sprzątające

  Jak pozbyć się mchu z trawnika? Domowe sposoby

  Mech to częsty problem na trawnikach, który może negatywnie wpływać na ich wygląd i zdrowie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych...
  13 maja, 2024
  Eko sprzątanie
  Akcesoria do sprzątania

  Eko sprzątanie — czym się charakteryzuje?

  Bądźmy realistami. Nie da się sprzątać bez użycia wody, środków czystości, zużywania energii elektrycznej, ścierek czy papieru, ale można ograniczyć...
  6 maja, 2024
  Sadzenie drzew owocowych
  Porady sprzątające

  Sadzenie drzew owocowych – kiedy i jak sadzić drzewa owocowe?

  Sadzenie drzew owocowych to świetna sprawa, niezależnie od tego, czy chcesz mieć tylko kilka owocujących drzewek w ogródku, czy planujesz...
  29 kwietnia, 2024
  Jak prać buty w pralce i ręcznie
  Porady sprzątające

  Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

  Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak prać buty, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal każdy...
  22 kwietnia, 2024
  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie
  Porady sprzątające

  Wiosenne porządki w domu i ogrodzie — jak je zaplanować?

  Wiosna to idealny moment na pozbycie się zimowego kurzu w domu i chaosu w ogrodzie. Chociaż perspektywa gruntownego sprzątania może...
  15 kwietnia, 2024
  Jak myć podłogę? Mycie podłogi przy pomocy mopa płaskiego.
  Porady sprzątające

  Jak myć podłogę? Skuteczne sposoby

  Czysta podłoga to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Regularne mycie usuwa kurz, brud i bakterie, co wpływa na...
  8 kwietnia, 2024
  Czym czyścić drzwi?
  Porady sprzątające

  Czym czyścić drzwi — sprawdzone metody czyszczenia

  Czyste drzwi to wizytówka każdego domu, jednak utrzymanie ich w nienagannej czystości może być wyzwaniem. Czy to zewnętrzne drzwi narażone...
  1 kwietnia, 2024