W tym artykule bliżej przyglądamy się pojęciu czyszczenia przemysłowego i zastanawiamy się, na czym polegają czynności z nim związane. Jednak czy orientujesz się, na jaki zakres pomocy możesz liczyć w ramach tego rodzaju prac? Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę świadczącą usługi czyszczenia przemysłowego? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest czyszczenie przemysłowe

Usługi sprzątające dostępne na rynku są bardzo zdywersyfikowane. Dzieje się tak, ponieważ firmy specjalizują się w nich zaopatrują się w zaawansowanych technologicznie sprzęt oraz odpowiednie środki i proponują profesjonalną pomoc w określonych sytuacjach. Czyszczenie przemysłowe to właśnie jeden z sektorów działalności podmiotów sprzątających obejmujący dokładnie sprecyzowany obszar. Jest nim mycie pomieszczeń oraz wnętrz takich jak hale produkcyjne, magazyny, fabryki, zakłady wytwórcze, rafinerie, stocznie oraz rozmaite przestrzenie przemysłu chemicznego czy energetycznego. Cechą charakterystyczną tej pracy jest wysoki poziom występujących zagrożeń – mowa tu o niebezpiecznym sprzęcie, szkodliwych zanieczyszczeniach, pozostałościach materiałowych, odpadach czy substancjach, z którymi trzeba umieć odpowiednio się obchodzić.

Profesjonalne utrzymywanie czystości w środowisku to czynność skomplikowana i wymagająca zaawansowanych przygotowań. Najważniejsze jest odpowiednie przeszkolenie pracowników, tak aby posiadali wiedzę o wykorzystywanym sprzęcie i środkach czystości, a ponadto potrafili odnaleźć się w specjalistycznie wyposażonych wnętrzach, gdzie składuje się ciężki sprzęt, wielomodułowe maszyny, chemikalia czy półfabrykaty, co stanowi o podwyższonym ryzyku wykonania prac. Świadczenie usług czyszczenia przemysłowego może obejmować podstawowe obowiązki porządkowe, a także:

  • profesjonalne czyszczenie wyposażenia, podzespołów maszyn bądź form produkcyjnych,
  • konserwację komponentów, części,
  • usuwanie zanieczyszczeń wynikających z bieżącego użytkowania, a więc osadów, lakierów, smarów, klejów czy rdzy. 

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie wyposażenie techniczne. Czyszczenie przemysłowe wymaga bowiem pracy w trudnych warunkach i zmagania się ze specyficznymi zanieczyszczeniami, co z kolei determinuje zakup profesjonalnego oprzyrządowania, które umożliwia efektywne wykonywanie obowiązków. Podobnie jest ze środkami czystości. Do czyszczenia przemysłowego nie wystarczą standardowe środki czystości – niejednokrotnie potrzebne będą mocne preparaty, chemikalia czy rozpuszczalniki.

Kiedy czyszczenie przemysłowe jest konieczne?

Czyszczenie przemysłowe obejmuje czynności porządkowe sprecyzowane pod konkretne potrzeby zlecającego. Na usługi mogą składać się prace w zakresie sprzątania powierzchni produkcyjnych, magazynowych, wytwórczych, zakładowych, przemysłowych czy gospodarczych, a także konserwacja i pielęgnacja sprzętu czy komponentów. Istnieje możliwość zlecenia utrzymania porządku we wnętrzach pracowniczych, szatniach bądź stołówkach.

Mogło by się wydawać, że w pomieszczeniach socjalnych występują już tylko standardowe zabrudzenia, jednak nic bardziej mylnego. Wiele zanieczyszczeń produkcyjnych i zakładowych przenoszonych jest do innych pomieszczeń na uniformach, butach czy po prostu poprzez ruch powietrza. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo oraz płynne działanie zakładu produkcyjnego, magazynu czy fabryki, warto nawiązać współpracę z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się czyszczeniem przemysłowym, która zapewni przedsiębiorstwu kompleksową obsługę.

Czyszczenie przemysłowe – wybór jakościowej firmy

Rozpoczęcie współpracy z firmą oferującą czyszczenie przemysłowe to poważna decyzja. Informacje o wykorzystywanym sprzęcie, środkach czystości, a także o kompetencjach kadry pracowniczej możesz znaleźć na naszej stronie internetowej. Wybór profesjonalnego partnera jest niezwykle istotny, ponieważ świadczone usługi sprzątające stanowią o bezpieczeństwie, funkcjonalności i czystości sprzętu oraz wnętrz. Współpraca z niesprawdzoną firmą może skutkować problemem z utrzymaniem norm podyktowanych przepisami BHP czy uszkodzeniem specjalistycznych maszyn. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, można mieć pewność najwyższego poziomu wykonania!