Sprzątanie klatek schodowych to zadanie wymagające, ponieważ obejmuje szereg różnorodnych czynności, które wymagają zastosowania odpowiednich preparatów i sprzętu. Jakie czynności wchodzą w skład obowiązków administratora i dlaczego coraz więcej zarządzających przestrzeniami wspólnymi decyduje się na nawiązanie współpracy z firmą świadczącą usługi sprzątania wspólnot mieszkaniowych? Przeczytaj i sprawdź.
Dlaczego sprzątanie klatek schodowych jest tak istotne?
Klatki schodowe są przestrzenią wspólną, z której korzystają wszyscy mieszkańcy, ale również goście osób mieszkających w danym budynku. Co za tym idzie, miejsca te są bardzo intensywnie eksploatowane i narażone na niszczenie, szczególnie jesienią, zimą i wiosną, gdy na butach ludzi wchodzących do nieruchomości przenoszone są zanieczyszczenia, brudna woda czy drobinki soli bądź piasku wykorzystywanych do walki z zaśnieżonymi chodnikami. Właśnie z tego względu klatki schodowe powinny być regularnie sprzątane. Dzięki systematycznym i profesjonalnym działaniom mającym na celu utrzymanie czystości na wysokim poziomie możliwe staje się zapewnienie lokatorom i odwiedzającym estetycznych warunków do życia, bezpieczeństwa oraz długiej żywotności wszystkim elementom wyposażenia.
Czystość i porządek na klatce schodowej a bezpieczeństwo lokatorów
Utrzymanie czystości ważne jest również ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Warto więc podkreślić, że czystość to nie tylko umyte okna i pozamiatane korytarze czy schody, ale także mądre i odpowiedzialne zagospodarowanie przestrzeni. Problem jej urządzeniem pojawia się najczęściej w starszych blokach, gdzie można spotkać korytarze zastawione zbędnymi przedmiotami, starymi akcesoriami czy meblami. Tymczasem klatki schodowe powinny być czyste i niezagracone, co ma niebagatelne znaczenie, gdy dochodzi do sytuacji kryzysowej, w której trzeba wezwać na pomoc karetkę pogotowia, oddział straży pożarnej czy policji. Często dochodzi też do sytuacji, w których niezabezpieczone odpowiednio wyposażenie samo w sobie stanowi dla mieszkańców, szczególnie dzieci, zagrożenie.
Kto odpowiada za czystość na klatce schodowej?
Zagadnienie to jest złożone, ponieważ wszystko zależy od postanowień wspólnoty mieszkaniowej. Decyzję podejmuje się zazwyczaj w oparciu o głosowanie mieszkańców bądź osób wchodzących w skład zarządu. Za porządek przestrzeni wspólnych odpowiada administrator budynku i to on jest zobligowany do podjęcia działań mających na celu wywiązanie się z obowiązków. Teoretycznie możliwe jest, aby za utrzymanie porządku odpowiedzialni byli mieszkańcy, ale tylko wtedy, gdy jest to decyzja jednogłośna. W praktyce trudno to sobie wyobrazić, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę charakterystykę współczesnego funkcjonowania mieszkańców miast.
Jakie czynności składają się na sprzątanie klatki schodowej?
Do obowiązków administracji budynków w zakresie utrzymania czystości klatek schodowych należy:
- sprzątanie schodów i podłóg w korytarzach,
- mycie ścian, okien, drzwi oraz wszystkich akcesoriów,
- czyszczenie wyposażenia przestrzeni wspólnych.
W ostatnim podpunkcie mowa jest o tablicach ogłoszeniowych, koszach na śmieci, pielęgnacji i konserwacji oświetlenia. Równie ważne są drobiazgowe czynności, takie jak mycie poręczy, uchwytów, kaloryferów czy porządkowanie przestrzeni wokół skrzynek pocztowych oraz samych wind, jeśli te są obecne w budynku.
Jak już wspomnieliśmy czystość to jednak nie tylko estetyka, ale i bezpieczeństwo, dlatego administrator budynku musi zadbać również o sprawność wszystkich elementów wyposażenia – regularnie kontrolować ich stan i reagować, jeśli zidentyfikuje usterkę. Obecnie bardzo ważne i pożądane przez wielu lokatorów jest też dezynfekowanie wspólnych powierzchni, takich jak klamki, uchwyty, poręcze, skrzynki na listy czy panele służące do obsługi domofonów. Do tego potrzebne są profesjonalne środki dezynfekcyjne oraz wiedza, w jaki sposób ich używać, żeby działanie miało wymierny efekt. Jak więc widać, baza zadań jest bardzo rozbudowana, a co za tym idzie, sprzątanie klatki schodowej może jawić się jako wymagające wyzwanie. Dlatego warto rozważyć współpracę z profesjonalną firmą sprzątającą, która w kompleksowy sposób zadba o czystość klatek schodowych.
Sprzątanie klatki schodowej – zadanie dla profesjonalnej firmy sprzątającej
Złożoność obowiązków związanych z utrzymaniem czystości w przestrzeniach wspólnych sprawia, że coraz więcej administratorów decyduje się na jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Nawiązanie współpracy ze sprawdzoną i cenioną przez klientów firmą sprzątającą to sposób wypróbowany przez wiele spółdzielni i cieszący się coraz większą popularnością. Na barkach administratora w takiej sytuacji spoczywa jedynie komunikowanie się z przedstawicielem agencji sprzątającej, ustalanie bieżących obowiązków czy zlecanie dodatkowych prac.
Co więcej, dobra firma sprzątająca dysponuje odpowiednim doświadczeniem, posiada jakościowe środki czystości, które wyróżniają się niezawodnym działaniem, a ponadto do dyspozycji ma profesjonalny sprzęt i akcesoria, dzięki czemu wszelkie prace przebiegają w sposób sprawny, szybki i jakościowy oraz nieuciążliwy dla mieszkańców budynku. Zatrudnienie firmy sprzątającej do sprzątania klatek schodowych to najlepsze wyjście, jeśli marzy się o przestrzeniach wspólnych, które prezentują się czysto, estetycznie i atrakcyjnie.
Firmy sprzątające takie jak nasza oferują bardzo zdywersyfikowane usługi, które obejmują nie tylko sprzątanie, ale również wykonywanie prac konserwacyjnych czy drobnych czynności naprawczych, co z formalnego punktu widzenia administratora jest wyjątkowo korzystne, gdyż większość działań jest on w stanie przeprowadzić we współpracy z jednym podmiotem. Umowę można rozszerzyć także o porządkowanie terenów wokół bloków, co zazwyczaj wiąże się z jeszcze większą kompleksowością usług i atrakcyjniejszymi cenami.