Szkoły i wszelkie placówki oświatowe od zawsze stanowiły miejsca, w których stosunkowo łatwo o przenoszenie wirusów czy rozmnażanie się szkodliwych bakterii. Mimo najlepszych chęci i wysokich standardów w przestrzeniach, z których korzystają setki dzieci, trudno zaprowadzić idealny porządek i zagwarantować czystość wszystkich przedmiotów. Niemniej – szczególnie w dobie pandemii – jest to obowiązek zarządzających szkołami. Dowiedz się, jak przygotować szkołę do początku roku szkolnego pod tym kątem.

Czystość ważniejsza niż kiedykolwiek

Jednym z podstawowych działań związanych z ograniczeniami pandemicznymi w 2020 i 2021 roku było przeniesienie edukacji na tryb zdalny. Dzieci – podobnie jak młodzież – wróciły jednak do szkół, a po wakacjach rozpoczną kolejny rok nauki. Nowe regulacje i zalecenia nakładają na dyrekcję szkół i placówek oświatowych jeszcze większą troskę o higienę oraz dezynfekcję. O czystość w miejscach nauki dba się od dekad, ale jeszcze nigdy nie w takim stopniu.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego obejmują m.in.:

  • wprowadzenie punktów ze środkami do dezynfekcji, np. przy wejściu do szkoły,
  • dłuższy czas wietrzenia pomieszczeń po dezynfekcji,
  • wyposażanie pracowników w takie środki ochrony jak rękawiczki czy maski,
  • zwiększone zaangażowanie w dezynfekcję łazienek czy informowanie o zasadach BHP.

Z oczywistych względów to znacznie większy zakres codziennych obowiązków dla pracowników odpowiedzialnych za codzienny porządek i czystość pomieszczeń. Z tego względu kierownictwo szkół coraz częściej decyduje się na powierzanie części, a nawet całości prac zewnętrznym, profesjonalnym firmom.

Profesjonalne sprzątanie i dezynfekcja szkół

Z uwagi na wirusy, bakterie oraz drobnoustroje w szkołach i placówkach edukacyjnych kładzie się aktualnie duży nacisk na kompleksowe podejście do sprzątania i czyszczenia. Według aktualnych wytycznych jasne jest, że czyszczeniu, a także regularnej dezynfekcji powinny być poddawane:

  • krzesła, stoliki, regały, ławki, szafki,
  • sanitariaty,
  • zabawki,
  • osłony okienne, uchwyty, klamki itp.

Do dezynfekcji należy stosować specjalistyczne preparaty –  bardzo skuteczne, a zarazem o składzie bezpiecznym dla zdrowia dzieci i młodzieży. Niezbędne jest częste wietrzenie pomieszczeń czy prawidłowe czyszczenie zabawek przed ich dezynfekcją, następnie ich dokładne przecieranie.

Jeszcze ważniejsza niż kiedykolwiek staje się lista kontrolna pozwalająca zachować czujność i upewnienie się, czy wszystkie niezbędne procedury związane z higieną są przestrzegane na bieżąco. Wiele zależy także od uczniów. Młodsze dzieci pozbawione rodzicielskiej kontroli nierzadko zapominają np. o myciu rąk przed jedzeniem czy po zabawie i korzystaniu z części wspólnych. Nauczyciele powinni zatem niestrudzenie przypominać wychowankom, co należy robić w zakresie czystości, jak i porządkowania przestrzeni wokół siebie. Większej dyscypliny należy też oczekiwać od starszych uczniów. Odpowiedzialność za organizację i kontrolę sytuacji leży jednak po stronie dyrekcji, dlatego nie powinna dziwić chęć kierownictwa wielu placówek do współpracy z profesjonalnymi firmami sprzątającymi.

Zewnętrza firma sprzątająca w szkole – czy warto?

Na pojawienie się dodatkowych wytycznych związanych z dezynfekcją i sprzątaniem pomieszczeń bardzo szybko zareagował rynek. Profesjonalne firmy na co dzień oferujące np. czyszczenie biur lub prywatnych mieszkań zainwestowały w odpowiedni sprzęt, chemię oraz wiedzę, jak szybko i skutecznie dezynfekować oraz sprzątać szkoły i inne placówki oświatowe, z uwzględnieniem ich specyfiki.

Wybór podwykonawcy to duża wygoda dla zarządzających szkołami. Codzienna logistyka, zakupy środków higieny osobistej czy materiałów ochronnych, ustalanie i kontrolowanie harmonogramu – tym wszystkim mogą zajmować się zewnętrzni specjaliści. Nawet jeżeli placówka zatrudnia pracowników odpowiedzialnych za standardowe porządki w salach czy na korytarzach, fachowa dezynfekcja może, a nawet powinna być powierzona specjalistom. Perfect Cleaning oferuje kompleksowe prace wg indywidualnych ustaleń i negocjacji – zapraszamy do współpracy.

Z perspektywy dyrekcji szkoły decyzja o zaangażowaniu firmy z zewnątrz jest nie tylko wygodna, ale przede wszystkim świadczy o odpowiedzialnym podejściu. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, podobnie jak pracowników oświatowych, powinno być absolutnym priorytetem, dlatego warto postawić na profesjonalistów, którzy dysponują doświadczeniem i odpowiednimi narzędziami. W efekcie spełnione są wszystkie niezbędne procedury, a pracownicy szkoły mogą skupić się na swoich obowiązkach. Przy okazji uczniowie nabierają dodatkowej świadomości, jak należy podchodzić do higieny osobistej czy troski o wspólną przestrzeń. Nauka w czystym, uporządkowanym i bezpiecznym budynku idzie po prostu lepiej!

Szukasz odpowiedniej firmy sprzątającej do szkoły? Sprawdź ofertę Perfect Cleaning i dowiedz się, jak realizujemy codzienne usługi porządku i dezynfekcji w placówkach oświatowych zgodnie z najnowszymi wytycznymi i zaleceniami!