W Polsce coraz więcej firm korzysta z usług ekip sprzątających. To powoduje, że na rynku pojawia się ich coraz, co w konsekwencji rodzi dużą konkurencję i problemy wśród klientów, ponieważ nie wiedzą, która z nich będzie najlepsza. Gdy zapadnie decyzja o tym, że czas podjąć współpracę z firmą sprzątającą, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, dzięki którym wytypowanie odpowiedniego usługodawcy będzie zdecydowanie łatwiejsze. Jak wybrać firmą sprzątającą?

Pozytywna opinia firmy sprzątającej

Profesjonalna firma sprzątająca może pochwalić się wieloma pochlebnymi opiniami wśród klientów, dla których realizowała swoje usługi. W sieci dostępnych jest wiele profesjonalnych serwisów, które zbierają opinie byłych klientów o poszczególnych ekipach sprzątających. Dzięki takim stronom można znaleźć informacje o tym, czy warto skorzystać z usługi danej firmy, czy też lepiej poszukać innej. Warto także zajrzeć na tematyczne fora internetowe, na których również można natrafić na wiele ciekawych i przydatnych informacji.

Ubezpieczenie i certyfikaty jako dodatkowy atut

Mało kto, a w szczególności rzadko który przedsiębiorca rozpoczynający współpracę z ekipą sprzątającą, orientuje się, że istotne są także certyfikaty i ubezpieczenia. Chodzi tutaj głównie o to, że firma sprzątająca powinna mieć ubezpieczenie przed przypadkowymi szkodami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy firm, które mają bardzo drogie wyposażenie wymagające specjalistycznych metod czyszczenia. Bardzo dobrym sygnałem w przypadku profesjonalnej firmy  będzie także to, że dysponuje ona dodatkowymi certyfikatami branżowymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie dokumenty jak Gwarant Czystości i Higieny, który wydawany jest przez Polską Izbę Gospodarczą Czystości.

Profesjonalny sprzęt sprzątający

Jak wybrać firmę sprzątającą, która z pewnością Cię nie zawiedzie? Zwróć uwagę również na sprzęt, jakim ona dysponuje, a także kwalifikacje pracowników. Wbrew pozorom sprzątanie różnych powierzchni jest pracą odpowiedzialną i wymagającą dokładności, czy też rzetelności. W przypadku biur może się okazać, że są okna do umycia, które sięgają do sufitu, więc konieczne będzie odpowiednie zezwolenie do wykonania tej pracy, bowiem są to czynności wykonywane na wysokości.

Profesjonalna firma sprzątająca powinna również mieć na wyposażeniu wysokiej jakości odkurzacze, a także nowoczesny sprzęt do czyszczenia i pielęgnacji dywanów w biurach. Natomiast w przypadku hal produkcyjnych powinny to być zaawansowane maszyny czyszczące samojezdne, które niekiedy określane są jako samochodziki od mycia posadzki. W tym przypadku również istotną rolę odgrywa doświadczenie pracowników firmy. Należy pamiętać, że często w zakładach pracy wykorzystywane są wózki widłowe, które poruszają się tymi samymi ciągami oraz pracownicy, którzy mogą w każdej chwili wejść pod koła maszyny. Jeśli chcesz wybrać firmę sprzątającą zwróć również uwagę, czy jest ona terminowa w realizacji podjętych zadań.

Skuteczne środki czyszczące

Jak wybrać firmę sprzątającą? Czym powinna się charakteryzować? Jednym z aspektów jest także to, czy używa ona profesjonalnych środków do sprzątania. Z reguły są to preparaty, które nie są ogólnodostępne na rynku. Firmy często zaopatrują się u dostawców, którzy podejmują współpracę tylko z profesjonalistami. Ważne jest to, aby czyszczenie nimi było zarówno bezpieczne dla sprzątającego, jak i dla użytkownika biura, czy osoby pracującej na danym obszarze. Profesjonalne preparaty gwarantują zdecydowanie lepsze efekty sprzątania, dzięki czemu usługi są dokładniejsze. Jeśli przy wyborze firmy sprzątającej zauważysz, że korzysta ona ze środków czystości, które są tanie i dostępne w markecie, to lepiej poszukać innej.

Dodatkowe usługi w ofercie firmy sprzątającej

Profesjonalną firmę często charakteryzują także dodatkowe usługi. Warto więc sprawdzić, czy oferuje ona prace sezonowe, jak na przykład odśnieżanie, grabienie, czy ogólne dbanie o tereny zielone. Zatrudniając jedną ekipę, która ma w swoim zespole wykwalifikowanych pracowników ważne jest to, aby była ona elastyczna i otwarta. Dzięki temu będzie potrzeby szukania innego zleceniobiorcy, który będzie mógł wykonać inne usługi. Ponadto warto upewnić się ile takie dodatkowe prace kosztują.