Nowy zapach wykrywamy bardzo szybko, lecz po kilku chwilach przestajemy wyczuwać go już tak wyraźnie. Jednak nie oznacza to, że nie oddziałuje on na nasze zmysły i samopoczucie. Jak udowodniono, zapachy istotnie wpływają na panujący we wnętrzu klimat i oddziałują także na efektywność działań podejmowanych przez domowników czy pracowników korporacyjnych przestrzeni. Co więc zrobić, jeśli w mieszkaniu lub biurze zacznie się pojawiać brzydki zapach? Przeczytaj i sprawdź.

Profilaktyka kluczem do sukcesu

W domu i w biurze spędzamy większość czasu, dlatego ważne jest, żeby panujące w nim warunki były sprzyjające. Jedną z najważniejszych kwestii jest zapach, który stanowi o samopoczuciu i umożliwia lub przeszkadza w zrelaksowaniu się albo pracy. Dlatego też bardzo ważne jest, żeby samemu nie sprowadzać na siebie kłopotów z nieprzyjemnymi zapachami. W tym celu wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Pracę do wykonania mamy już na etapie wykańczania mieszkania, ponieważ istotne jest, żeby wszystkie systemy filtracyjne i wentylacyjne czy wyciągi kuchenne były sprawne i efektywne. Oprócz tego nie można zapominać o regularnym wynoszeniu śmieci oraz przechowywaniu ich w szczelnych, przeznaczonych do tego workach. Dotyczy to w szczególności odpadków wydzielających intensywne, nieprzyjemne zapachy, a więc na przykład opakowań po nabiale, mięsie oraz bardzo szybko rozkładających się resztek organicznych. 

Podobne zachowania powinny być standardem w biurze, gdzie jednocześnie przebywa większa liczba osób. Aby nie walczyć z przykrymi zapachami, warto zadbać o higienę i czystość w swoim miejscu pracy oraz w przestrzeniach wspólnych, takich jak jadalnia czy firmowa kuchnia. Niezwykle istotna jest też odpowiedzialna segregacja odpadów i przestrzeganie zasad takich jak np. jedzenie tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Bardzo poważnym kłopotem może być też palenie papierosów we wnętrzach budynków, dlatego warto określić jego szczegółowe reguły. Zapach dymu jest mocno wyczuwalny i szybko przenika przez ubrania, zasłony, wykładziny czy meble.

Dokładne czyszczenie newralgicznych powierzchni

Wracając do przestrzeni prywatnych – w każdym domu znajdują się wnętrza eksploatowane w charakterystyczny sposób, gdzie mamy do czynienia z większą ilością rozmaitych zanieczyszczeń. Mowa tu oczywiście o kuchni i łazience. Jeżeli marzysz o nieprzemijającym zapachu świeżości, koniecznie zadbaj o czystość w tych miejscach. W kuchni pieczemy, smażymy i gotujemy, co wiąże się z powstawaniem mnóstwa aromatów, ale i z pojawianiem się trudno usuwalnych zabrudzeń. Brak regularnego sprzątania skutkuje niemiłymi zapachami, dlatego bardzo ważne jest częste przecieranie blatów, mycie kuchenki, piekarnika czy mikrofalówki. Kluczowe jest również sprzątanie szafek i lodówki, a także regularne oczyszczanie przewodów hydraulicznych i zlewów – zalegające tam resztki jedzenia z czasem mogą zacząć wydzielać brzydką woń.

W łazience również należy utrzymywać wzorowy poziom czystości, troszcząc się o stan armatury, wanny, kranów czy prysznica. W zaniedbanym wnętrzu źródłem przykrego zapachu mogą być zalegające śmieci w postaci artykułów higienicznych, podrdzewiałe elementy wyposażenia, zapleśniałe fugi czy zatkane otwory umywalek. Konieczne jest więc dogłębne czyszczenie wszystkich powierzchni, a przede wszystkim trudniej dostępnych miejsc.

Regularne wietrzenie pomieszczeń

W niektórych sytuacjach powstania wielu zapachów nie da się uniknąć, na przykład podczas gotowania. Wtedy należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń. Zasada ta dotyczy nie tylko kuchni, ale także łazienek oraz wszystkich innych pokojów. Dzięki temu można sobie zapewnić dopływ świeżego powietrza i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Polacy wietrzą mieszkania i biura przede wszystkim latem, gdy dokucza im upał. Wietrzyć wnętrza warto jednak przez cały rok – zimą czy miesiącach jesiennych również. Trzeba pamiętać tylko o tym, żeby robić to intensywnie i szybko. Nie uchylaj okien na godzinę, wychładzając tym samym pokoje, ale otwórz je na oścież na kilka minut, pozwalając tym samym na wniknięcie czystego, odświeżającego powietrza.

Odświeżacze powietrza

Z brzydkimi zapachami można walczyć również za pomocą odświeżaczy powietrza, które współcześnie stały się niezwykle popularne. Akcesoria te wyróżniają się zastosowaniem rozmaitych technologii, które mają wyłapywać cząsteczki brzydkich zapachów, a jednocześnie rozpylać w powietrzu przyjemne aromaty. To rozwiązanie chętnie wykorzystywane zarówno w mieszkaniach, jak i w biurach. Na rynku dostępne są różne nuty zapachowe, więc każdy znajdzie wariant wpisujący się w jego potrzeby. Produkty te różnią się również sposobem działania. Oferowane są odświeżacze reagujące na ruch czy modele rozpylające zapachy w określonych odstępach czasu.

Aromaterapia

Jak już wspomnieliśmy, zapach wpływa na nasze samopoczucie, rzutując tym samym na poziom energii i wydajność. A jako że efektywność osób zatrudnionych jest dla pracodawców bardzo ważna, wielu z nich zaczęło stosować w swoich biurach technikę aromaterapii. Na czym to polega? W uproszczeniu schemat działania jest podobny jak w przypadku odświeżaczy powietrza, z tym że odbywa się to na zdecydowanie większą skalę. Zapachowe mieszanki komponowane są przez specjalistów od aromamarketingu tak, żeby w jak największym stopniu wpływać na pozytywne samopoczucie, dobry nastrój i ambitne podejście zatrudnionych do postawionych im zadań. Aromaterapia wykorzystuje często specjalistyczne mechanizmy wentylacyjne i wydzielające, które mają gwarantować długą żywotność cząsteczek zapachów i wypełniać nimi całe pomieszczenia.

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej

Wszystkie przedstawione powyżej sposoby na walkę z nieprzyjemnymi sposobami zdają egzamin, ale tylko wtedy, gdy spełnia się podstawowe warunki. W zaniedbanych wnętrzach odświeżacz powietrza sprawdzi się wyłącznie chwilowo, dlatego konieczne jest regularne i profesjonalne czyszczenie wszystkich przestrzeni, a w szczególności tych newralgicznych. Dlatego też warto nawiązać współpracę ze specjalistyczną firmą sprzątającą, która zajmie się jakościowym utrzymaniem czystości w domu, jak i firmowym biurze. Usługi naszej agencji sprzątającej są bardzo zdywersyfikowane, więc możesz liczyć na naprawdę kompleksową opiekę. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem, sprawdzonymi preparatami i wiedzą w zakresie walki z nawet najbardziej wymagającymi zabrudzeniami stanowiącymi często źródło nieprzyjemnych zapachów.