Jak wyczyścić zlew, aby pozbyć się zacieków, osadzającej się rdzy, usunąć zabrudzenia, a jednocześnie nie porysować powierzchni i nie uszkodzić go? Nie ma jednej idealnej metody, ponieważ każdy zlew jest inny, ale my podpowiemy Ci dziś, jak czyścić zlewozmywak zrobiony z różnych materiałów, a do tego przedstawimy sprawdzone domowe sposoby, na łatwe usunięcie zabrudzeń, które możesz stosować na co dzień.

Jak wyczyścić zlew kuchenny?

Aby zachować zlewozmywak w czystości, należy go czyścić po każdym użyciu. Nie ma lepszej metody na pozbycie się brudu i uniknięcie bardziej uciążliwych zabiegów niż przemywanie zlewozmywaka płynem do naczyń i wytarcie do sucha. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że każdy zlew jest inny i choć stalowe zlewozmywaki są tymi, które najczęściej spotkamy w polskich domach, to dostępne są także zlewozmywaki ceramiczne, granitowe i te z konglomeratu. Każdy materiał ma zupełnie inne cechy, dlatego czasem wymaga użycia specjalnych preparatów i zabiegów. Większość z nich można jednak wykonać przy użyciu środków, które znajdą się w każdej kuchni. Dlatego prezentujemy Ci sprawdzone, domowe sposoby na czysty zlew.

Jak wyczyścić zlew ze stali nierdzewnej

Codzienne użytkowanie zlewozmywaka sprawia, że osadza się na nim brud, który powstaje z resztek jedzenia i wody. Możesz kupić specjalny preparat do czyszczenia zlewozmywaków stalowych albo zastosować domowe sposoby.

Zwilż powierzchnię zlewozmywaka wodą i rozsyp na niej sodę oczyszczoną zmieszaną z solą. Poczekaj, aż dobrze się rozpuszczą i przetrzyj całość miękką gąbką. Przy tym zabiegu należy być bardzo ostrożnym, gdyż szorując powierzchnię, zanim sól się dobrze rozpuści, możesz ją porysować. Jeśli jednak zrobisz to w odpowiednim czasie, skutecznie pozbędziesz się zacieków.

Jeśli chcesz usunąć osad z kamienia, użyj innej metody. Dobrze sprawdzi się tu ciepła woda z octem, w proporcji 1:1. Możesz napełnić nią całą komorę zlewozmywaka i pozostawić na godzinę, albo czyścić powierzchnię zlewu tym roztworem przy pomocy gąbki. Polecamy jednak pierwszy sposób, gdyż bez większego wysiłku uzyskasz wspaniały efekt.

Czyszczenie zlewu granitowego

Czyszczenie granitu, podobnie jak stali możesz zrobić na co dzień przy użyciu płynu do naczyń, ale inaczej niż na zlewie stalowym, na granicie widoczne są osady z kamienia i wapnia. Pozbycie się takie nalotu nie wymaga jednak użycia drucianego zmywaka ani silnych chemicznych preparatów. Wystarczy Ci woda z odrobiną octu. Sporządź roztwór w proporcjach 1:1 i nanosząc go na gąbkę, przetrzyj powierzchnię granitu. Pozostaw a kilka minut, a następnie wytrzyj do sucha miękką szmatką. Podobny efekt możesz uzyskać, stosując roztwór z wody i kwasku cytrynowego, zwróć jednak uwagę, aby ten dobrze się rozpuścił. Dzięki temu w trakcie przecierania unikniesz zarysowania powierzchni.

Jeśli Twój granitowy zlew ma jednak uciążliwe zabarwienia z kawy czy innego napoju, możesz je usunąć przy pomocy pasty zrobionej z sody oczyszczonej. W tym celu do miski wsyp sodę i wlej niewielką ilość wody, dobrze wymieszaj, aż powstanie gęsta pasta. Nanieś ją na zabarwienia i odczekaj około pół godziny. Po tym czasie nie zapomnij opłukać zlewu i umyć płynem do naczyń lub roztworem z octem, który przywróci mu blask.

Jak wyczyścić zlewozmywak z konglomeratu i kompozytu

Podobnie jak w czyszczeniu zlewozmywaku ze stali nierdzewnej czy granitu, czyszczenie kompozytów i konglomeratów powinno zacząć się od wody z płynem do naczyń. Pamiętaj jednak, aby zawsze taki zlew wytrzeć do sucha. Pozostawione na jego powłoce krople wody mogą powodować zacieki, które po dłuższej chwili będą trudne do usunięcia. W przypadku tych materiałów też możesz stosować, ale domowe sposoby z udziałem octu i sody, ale nie zawsze się sprawdzą. Nie używaj jednak żadnych substancji żrących, a wybieraj delikatne mleczka i specjalistyczne preparaty.

5 najlepszych sposobów na czysty zlew

Chociaż przestawione przez nas sposoby na czyszczenie mogą Ci się wydawać prymitywne, naprawdę nie potrzeba wiele, aby utrzymać zlew w czystości. W zasadzie nie ważne, z jakiego materiału jest wykonany, czy jest to zlew stalowy, granitowy, kompozytowy czy nawet zlew ceramiczny, używając delikatnego detergentu, jakim jest płyn do mycia naczyń i miękkiej gąbki, usuniesz zabrudzenia z każdej powierzchni. Pamiętaj jedynie o tych 5 zasadach.

  1. Płyn do naczyń — idealny do codziennego mycia zlewu, skutecznie usuwa większość zabrudzeń i pozostawia przyjemny zapach.
  2. Soda i ocet — użycie pasty z sody lub roztworu z wody i octu pozwala pozbyć się wielu zacieków i osadu z kamienia.
  3. Sok z cytryny lub roztwór z kwasku cytrynowego i wody — to idealne, naturalne środki, które pozwalają pozbyć się osadu z wapnia i pozostawić błyszczącą powierzchnię.
  4. Miękka gąbka — każde czyszczenie zlewu wykonuj przy użyciu miękkiej szmatki lub gąbki, dzięki czemu unikniesz zarysowań.
  5. Regularne czyszczenie — najlepiej myć zlew codziennie, po każdym zmywaniu naczyń, pamiętając, aby na koniec wytrzeć go do sucha, dzięki czemu nie będą powstawać zacieki.

Jak wyczyścić zlew — tego nie rób

Wiesz już czym czyścić zlew, aby wyglądał jak nowy i zachował swój nienaganny wygląd przez długi czas. Chcemy jednak zwrócić uwagę, aby unikać kiedyś popularnych metod, które mogą uszkodzić jego powierzchnię. Gdy przyjdzie Ci do głowy użycie proszków czy popularnych mleczek, zwłaszcza do czyszczenia zlewu stalowego, szybko porzuć ten pomysł. To najprostsza droga do tego, aby porysować jego powłokę, pozbyć go dobrego wyglądu, a nawet całkowicie uszkodzić. Nie używaj też środków żrących, zawierających chlor, są dobre do toalety, ale w przypadku zlewozmywaków mają niepożądane działanie i łatwo nimi uszkodzić powierzchnię. Pamiętaj o wszystkich zasadach utrzymania w czystości swojego zlewu, a będzie Ci służyć długie lata.