Hale sportowe wyposażone są w specjalne parkiety, bez których nie dałoby się uprawiać sportu, ani wykonywać ćwiczeń. Podczas profesjonalnych meczów powierzchnia zawsze lśni, prezentuje pełnię swoich barw i można wręcz powiedzieć, że jest prawdziwą wizytówką całego obiektu. Osiągnięcie takich efektów nie bierze się jednak znikąd. W wielu przypadkach to trudna, wyczerpująca i czasochłonna praca specjalistów z profesjonalnej firmy sprzątającej. Czytając dalszą część tego artykułu, dowiesz się, jak prawidłowo i skutecznie wykonać kompleksową pielęgnację parkietów sportowych.

Dostosowanie pielęgnacji pod rodzaj parkietu

Parkiety sportowe różnią się od siebie sposobem wykonania. Ogromną popularność zdobyły podłogi powierzchniowo-elastyczne przeznaczone między innymi do gry w piłkę ręczną. Ich głównym materiałem budulcowym jest drewno. Innym rodzajem są parkiety punktowo-elastyczne wyróżniające się tworzywem sztucznym o większej grubości. Zazwyczaj składają się one ze sprężystej struktury pełniącej funkcję ochronną. Co ciekawe, istnieją podłogi charakteryzujące się jeszcze bardziej skomplikowaną budową. Mowa tu o parkietach kombinowanych, które są tak naprawdę połączeniem wielu struktur.

Dlaczego w ogóle przedstawiamy te rodzaje? Ponieważ nie do każdego z nich można użyć tych samych sposobów i preparatów pielęgnacyjnych podczas sprzątania hal. Ten fakt dotyczy zwłaszcza parkietów drewnianych, które zazwyczaj są najmniej wytrzymałe i bardzo łatwo jest zniszczyć ich strukturę. Tego typu podłogi wymagają szczególnej ostrożności, gdyż niezastosowanie się do tej reguły może spowodować liczne zarysowania bądź utratę koloru. To poważny problem dla organizatorów, ponieważ takich wizualnych wad nie da ukryć się przed kamerami. Nie wspominając już o poważniejszych uszkodzeniach, mogących stanowić ryzyko odniesienia kontuzji przez sportowców.

Najpierw pozbądź się kurzu

Sprzątanie hal zacznij od pozbycia się osadzonego kurzu, czyli pracuj w zupełności na sucho, żeby przede wszystkim nie dołożyć sobie zajęć poprzez na przykład rozmazanie pyłu. Do skutecznego usunięcia zabrudzeń z parkietów sportowych należy użyć tradycyjnych szczotek albo specjalnego sprzętu działającego automatycznie. Bez wątpienia druga z tych metod jest szybsza i skuteczniejsza, jednak najpierw trzeba oczywiście zaopatrzyć się w takie urządzenie. Zatrudniając profesjonalną firmę sprzątającą, problem samoistnie znika, gdyż fachowcy korzystają z nowoczesnych urządzeń najwyższej klasy.

Drugi etap to czyszczenie na mokro

Przed rozpoczęciem typowych zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba całkowicie pozbyć się jakichkolwiek zabrudzeń. Ten etap to sprzątanie hal na mokro. Do tego celu idealne są maszyny czyszcząco-szorujące wyróżniające się niesamowitą precyzją i szybkością. Radzą sobie nawet z obszernymi powierzchniami. Profesjonalna firma korzysta właśnie z tego typu sprzętu.

Po czyszczeniu wzmocnij stan parkietu

Skoro mamy już pewność, że sprzątanie boisk halowych zostało perfekcyjnie wykonane, można przejść do typowych zabiegów pielęgnacyjnych. Powodzenie jego wykonania w dużej mierze zależy od typu i jakości użytych preparatów. W przypadku drewnianych podłóg kluczowa okazuje się impregnacja. Natomiast niezależnie od rodzaju parkietu warto wybierać środki zapewniające długotrwałą ochronę przed zarysowaniami oraz matowieniem kolorów. Fundamentalna kwestia dotyczy jednak wyboru takich preparatów.

Najlepszą opcją jest więc zatrudnienie firmy realizującej usługę sprzątania obiektów sportowo-rekreacyjnych. Profesjonaliści gwarantują nie tylko najwyższy standard wykonywanych usług, ale również mają w swoim wyposażeniu mnóstwo najlepszych środków, których spora część jest nawet niedostępna na tradycyjnym rynku. Warto więc obdarzyć zaufaniem serwis sprzątający, gdyż czystość i pielęgnacja parkietu to podstawa prawidłowo funkcjonującego obiektu sportowego. W grę wchodzą przecież nie tylko walory estetyczne, ale również zdrowie sportowców, które powinno bezwzględnie stać na pierwszym miejscu. Szybkość, skuteczność i wysoka jakość to cechy wyróżniające naszą firmę!