Trudne plamy i zabrudzenia potrafią skutecznie odebrać chęć do życia. Uporczywy w usunięciu brud znacząco wydłuża czas, który chcesz poświęcić na sprzątanie. W takim razie co zrobić, żeby skutecznie, szybko i łatwo pozbyć się spędzających sen z powiek zanieczyszczeń? Klucz do sukcesu tkwi w domowych sposobach oraz prawidłowym dostosowaniu preparatów czyszczących. Sprawdź, jakie środki pomogą Ci w uporaniu się z każdym brudem!

1. Mieszanka octu z wodą

Ocet doskonale sprawdza się jako środek na tłuste zabrudzenia. A tych jest naprawdę sporo, szczególnie w kuchni, w której oleju używa się praktycznie codziennie. Warto pamiętać o regularnym sprzątaniu blatów, frontów i wierzchów mebli, żeby nie dopuścić do powstania grubej warstwy kurzu osiadającego na zalegającym tłuszczu. Jeśli jednak przyjdzie Ci zmierzyć się takim wyzwaniem, ocet będzie dużym wsparciem. Aby ułatwić sobie jego rozprowadzenie, należy przelać go do dozownika albo pojemnika po płynie do szyb i spryskać zatłuszczone powierzchnie. Po kwadransie zaschnięty brud powinien stać się mokry i łatwy do zmycia jednorazową ściereczką lub gąbką. Lepiej użyć szmatki, którą da się po prostu wyprać, bo w przypadku gąbki trudno będzie pozbyć się wszystkich osadów.

Wodą z octem można się posłużyć także do czyszczenia mikrofalówki. Przygotowaną mieszankę wstaw do mikrofali i nastaw na kilkanaście minut. Właściwości octu w połączeniu z parą i wysoką temperaturą sprawiają, że wszystkie zaschnięte resztki jedzenia odchodzą od ścianek już za jednym pociągnięciem ręki. 

2. Soda oczyszczona

Sodę oczyszczoną można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Przede wszystkim znakomicie sprawdza się jako naturalny środek do walki z zabrudzeniami w łazience. Nieestetyczne zacieki czy osady z mydła i kamienia mogą przyprawiać o ból głowy. Wystarczy jednak sięgnąć po sodę, żeby rozwiązać ten problem. Ma ona właściwości zmiękczające i czyszczące, a co za tym idzie, rozprawia się nawet z najgrubszą warstwą kamienia. Aby ją wykorzystać, trzeba wymieszać z wodą w takiej proporcji, żeby stworzyła elastyczną masę. Następnie pokrywa się nią zanieczyszczone powierzchnie i pozostawia na kilkanaście minut lub po prostu szoruje. 

Najbardziej narażonym na zabrudzenia miejscem w łazience jest jednak sedes. Tutaj też poradzi sobie soda. W tym przypadku opłaca się jednak pozostawić miksturę na dłuższy czas, na przykład na całą noc. Im dłużej będzie reagowała z kamieniem, tym łatwiej i szybciej da się go usunąć. Do formuły można dodać także octu, który nie tylko wspomoże proces czyszczenia, ale i zadziała antybakteryjnie.

Soda oczyszczona zapewnia wsparcie także podczas czyszczenia dywanu – zarówno w sytuacjach awaryjnych, gdy pojawia się na nim plama, jak i w trakcie odświeżania całej jego powierzchni. Rozsyp sodę na dywanie i po prostu odkurz. Jeśli chcesz pozbyć się plamy po winie czy tłuszczu, sodą zasyp dane miejsce i pozostaw na jedną, dwie godziny. Dzięki temu dywan odzyska dawny blask i kolory, a nawet przyjemny zapach.

3. Nietypowe zastosowanie wosku do karoserii

Płytki ceramiczne można znaleźć w każdym domu. Dbanie o nie polega na odkurzaniu i ścieraniu. Z czasem jednak tracą blask i nie wyglądają tak efektownie jak na początku. Zaciemniają się także fugi, dlatego aby przywrócić im świetność, automatycznie sięgasz po standardowe środki. Rozwiązaniem nietypowym, ale skutecznym jest natomiast wosk do samochodowej karoserii. Dzięki niemu uda Ci się wyczyścić i nabłyszczyć powierzchnię, dodatkowo zwiększając jej odporność na wilgoć i zabrudzenia.

4. Sól i cytryna

Co zrobić, gdy na fotelu, kocu czy sofie pojawia się plama z wina? Odpowiedź może być nieoczywista: wykorzystać sól. Zamoczone winem miejsce należy obficie posypać solą i wcierać ją w powierzchnię plamy. Kiedy drobinki przejmą barwę wina, powinno się je zebrać i dosypać świeżych. Czynność powtarza się do momentu, gdy sól przestaje zmieniać kolor. Na koniec dane miejsce można przetrzeć szmatką namoczoną w zimnej wodzie.

Cytryna sprawdza się jako wywabiacz plam z tuszu długopisu, pisaka czy atramentu. Radzi sobie z zabrudzeniami na ubraniach, ale także wyrobach ze skóry i innych tkanin. Szmatką zanurzoną w cytrynowym soku pocieraj brudne miejsce aż do zniknięcia śladów.

5. Specjalistyczne środki chemiczne

Domowe sposoby potrafią znacząco ułatwić czyszczenie i sprzątanie. Istnieją jednak zabrudzenia i miejsca,  przypadku których potrzebne jest użycie profesjonalnych środków chemicznych. Warto po nie sięgać, bo oprócz funkcji czyszczącej posiadają także właściwości antybakteryjnie i antygrzybiczne. Aby być pewnym, że wybiera się produkt skuteczny, zwróć uwagę na skład, kondensację czynników aktywnych, a także na rodzaj zabrudzeń i powierzchni, którą chcesz wyczyścić.